NASA, Jüpiter'in Nefes Kesen Yeni Videosunu Yayınladı. İzleyin...

Hazırlanın; Jüpiter üzerinde yolculuğa çıkıyoruz: NASA, uzay aracı Juno'nun ulaştırdığı görüntülerden Ganymede'den Jüpiter'e uzanan harika bir video hazırladı.

  • Ercan Uğurlu
NASA'dan Nefes Kesen Yeni Jüpiter Videosu

NASA'nın 6 Ağustos 2011 tarihinde uzaya gönderdiği Juno uzay aracı, Jüpiter'i araştırmaya devam ediyor. 5 Temmuz 2016 tarihinde Jüpiter'e ulaşan Juno, o günden bu yana Jüpiter hakkında pek çok yeni bilgiyi insanlığa ulaştırdı. Geçtiğimiz ay ise, Jüpiter'in uydularından Ganymede'in son yirmi yılda elde edilen en yakın görüntülerini yakalamayı başaran Juno, bu görüntüleri NASA'ya ulaştırmıştı. NASA ise boş durmadı ve bu görüntülerden harika bir animasyon hazırladı.

Hemen aşağıda izleyeceğiniz 3 dakika 30 saniyelik videoda, Gandymade'den başlayıp Jüpiter'e doğru yola çıkacaksınız. Hem Gandymade'in hem Jüpiter'in ayrıntılı görüntülerini içeren video, gerçekten heyecan verici olurken, uzay araştırmalarına ilgi duyanlara da ilham verici nitelikte.

Juno Flies Past the Moon Ganymede and Jupiter, With Music by VangelisJuno Flies Past the Moon Ganymede and Jupiter, With Music by Vangelis
On June 7, 2021, NASA’s Juno spacecraft flew closer to Jupiter’s ice-encrusted moon Ganymede than any spacecraft in more than two decades. Less than a day later, Juno made its 34th flyby of Jupiter. This animation provides a “starship captain” point of view of each flyby. For both worlds, JunoCam images were orthographically projected onto a digital sphere and used to create the flyby animation. Synthetic frames were added to provide views of approach and departure for both Ganymede and Jupiter. Visit & to learn more. Animation: Koji Kuramura, Gerald Eichstädt, Mike Stetson Music: Vangelis Producer: Scott J. Bolton Credit: NASA/JPL-Caltech/SwRI/MSSS

Juno'nun işi ise henüz bitmiş değil. Bir sonraki uçuşunu 21 Temmuz'da yapacak olan Juno'nun uzay görevinin Eylül 2025 tarihinde bitmesi planlanıyor.

Okuyucu Yorumları

İlk yorum yapan siz olun
Sen de yorum yaz