NASA'nın Ay planları ortaya çıktı

Dünyada güvenlik endişesi uyandıran reaktörler, Ay'da kullanılacak! İşte detaylar...

NASA'dan 10 yıllık bir plan
Ayda kalıcı çalışmalar yürütülecek

Nükleer piller dünyayı değiştirecek: Sadece bir bozuk para boyutundaki nükleer piller ne kadar dayanıyor? Zararlı mı? Hepsi burada...

NASA'nın Ay'la ilgili son planı çok tartışılacak. NASA 2020 planı için kolları sıvadı. Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) 2020 yılında ayda küçük bir nükleer reaktör kurmayı planlıyor.

Alman Die Welt gazetesinin internet sitesinde yer alan habere göre, ayda nükleer reaktörün kurulmasından 4 yıl sonra burada astronotlar sürekli bir şekilde görev yapacak ve aydaki bu "üssü" gelecekte yapılacak insanlı uzay yolculukları için kullanılabilir hale getirecek.

Ayda görev yapacak astronotlar için gerekli olan enerjinin sağlanabilmesi amacıyla bu nükleer reaktöre ihtiyaç duyulduğu, bu konuda araştırma yapan bilim adamlarının, ürettikleri "ay reaktörünün" güvenli ve verimli bir şekilde çalışacağından emin olduğu belirtildi.

Ayda reaktör ve reaktör kazası

NASA Nükleer santrallerin güvenliğinden emin

Cleveland eyaletindeki Glenn Research Center adlı araştırma merkezinde görev yapan mühendis Lee Mason, ayda kurmak istedikleri nükleer reaktörün bazı endişelere neden olabileceğini iyi bildiklerini, ancak aldıkları güvenlik önlemlerinin çok sıkı olduğunu, aya yolculuk sırasında bir reaktör kazasının meydana gelme olasılığının da bulunmadığını söyledi.

NASA tarafından diğer gezegenlerde kullanılmak amacıyla 2006 yılından bu yana bu tür küçük bir nükleer reaktör üretmeye yönelik çalışmaların sürdürüldüğü, bunun güneş enerjisiyle enerji üretiminin yerini almasının düşünüldüğü ifade edildi.

Nükleer reaktör tarafından atomun parçalanmasıyla elde edilecek ısının özel bir sıvı metal ile uzay aracının motoruna iletileceği, ısının burada bir jeneratör tarafından elektriğe dönüştürüleceği kaydedildi.

Nükleer piller dünyayı değiştirecek: Sadece bir bozuk para boyutundaki nükleer piller ne kadar dayanıyor? Zararlı mı? Hepsi burada...

Hurriyet

Okuyucu Yorumları

Toplam 8 Yorum

millet aya biz de ise yollar hala mucurlu daha ne diyim

Bakalım daha neler göreceğiz ? Satürn'ün halkasında bir şeyler olsa olur yani.

Biz aya çıkana kdr adamlar ayı yok edicek.sonra çıkacak ay kalmıcak.

ay hala gizemini korumakta...özel bir gezegen belki sıcrama noktası marsa yada baska galaksilere...ve nasa bunun farkında kendi halkı icin kımseye de ay ı yedırmeyecegi bir gercek...yarın nukleer santral ertesi gun koloni kurabılır yakın yuzyılda ve bunlar asla hayal deıl...western88

Dünya bitti aya geldi sıra başımıza Meteor yağıcak

öff ya bi aya çıkamadık gitti.
"herkez aya biz yaya" sözü gerçek olacak galiba.
"çok uzak" bir gelecekte gerçekten yaya olarak çıkabilecek yaratıklara dönüşmüş olaraktan :)

aslında bunu anlayabilmiş değilim herkez aya çıkıyormuş da bir tek biz kalmışız gibi.
Bugüne kadar aya ayak basmış bir kaç insan dışında başka giden olmamış ki, niye bukadar eziklik duyuyorsunuz.
Herkez gitmek zorunda da değil ayrıca.Gittin diyelim naapcan orada ?
he ? naaaapcan ?
:)
Çok zor bişey değil aslında , giy "tulumları" ve "zıpla" , oradasın.
(tırnak içindekilere dikkat,tulumlar ve nasıl zıplayacağın hayal gücü,zeka ve kabiliyetine bağlı olarak değişir)

teknoloji her zaman ilerleyecek , her zaman bir sonraki nesil daha üstün olanı üretecek , ama unutmayalım ki insana 1.000.000 faydası olan bir üretilmiş nesnenin tek zararı öldürmek vaya canlıyı özürlü hale getirmekse bence hiç üretilmesin . her üretilen nesne elbette bizi bir önceki nesilden daha üstün kılacak diye bir durum yok ortada . elbette insanlara 0/0 100 faydalı 0/0 -0 zararlı üretilmesi en doğru olanıdır. yoksa 1 insan hayatı için milyonlar yok olmuş bir işe yaramaz . atom ve nükleer silahtan bir farkı kalmaz . her insan geçmişe özlem duyar . biz geleceğimiz , yarınlarımızdaki çocuklarımız için daha iyi daha doğra olanı bu günden ince eleyip sık dokuyarak, geçmişimizi de göz önünde bulundurarak , üretim aşamasına geçmeliyiz . teknolojik üretimin doruk noktası hem iyi hem korkutucu , yinede bu konu da en iyi maddenin üretildiğine inanıyorum . insan emeği ve azmi söz konusu . göz ardı edilemez bir verimlilik . ömür harcanmış bir emek . ( ya bir anada dünyanın sonunu getirse ) . işte bu düşünce boyutunu da düşünmez sek iyi diye bir fikir olamaz . yinede iyi bir şey yapıldığına inanıyorum . bunu yapanlara kendi adıma teşekkür ediyorum . çok faydalı ve olağan zevk verici bir durum . başarılar .

"Biz aya çıkana kdr adamlar ayı yok edicek.sonra çıkacak ay kalmıcak."
xD cok mantıklı soyledın.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play