NASA uzay resimlerini böyle 'Photoshop'luyor'

Meğer NASA, Uzay fotoğraflarını bize Photoshop'la allayıp pullayıp sunuyormuş. Detaylar içeride...

  • Zeynel A. Öztürk

Hubble'ın çektiği inanılmaz uzay resimlerini hepimiz gördük. Ancak bu resimlerin basit bir fotoğraf olmadığı, farklı gri resimlerin bir araya getirilerek renklendirildiği ortaya çıktı.

Videomuzda üç Hubble kamerası ile görüntüsü alınan NGC 3982 galaksisinin nasıl renklendirildiğini seyredeceksiniz. Boyutlandırma, döndürme, hizalandırma, renk işlemleri ve diğer işlemlerle beraber tüm çalışma yaklaşık 10 saat almış. Videoda göreceğiniz gibi ortaya çıkan resmin rengi sahte ve insanlar tarafından belirlenmiş.

Ancak Photoshop'ta yapılan bu birleştirme, resimlerin sahte olduğu anlamına gelmiyor. Bu, bir uzay mekiğinde olsaydık Hubble'ın resimlerinden farklı bir şey göreceğimiz anlamına da gelmiyor. Photoshop işlemleri, ham veriyi insanların görebileceği bir hale getiriyor. Bilim adamları, bilgileri resimlerde renklerle temsil etmeyi tercih etmişler.

NASA'nın Hubble fotoğraflarını nasıl 'Photoshop'luyor'? Videomuzda seyredin!

Okuyucu Yorumları

Toplam 6 Yorum

Hubble zaten resimleri renkli çekmiyor ki, bu yıllardır bilinen bir şey. Işığın dalga boylarını ayıt edebilecek şekilde dizayn edildi. Bu sayede milyarlarca kilometre uzaklıktaki cisimlerin hangi madde ve ya bileşenlerin oluşturduğunu bilebiliyoruz. (Bu arada yakında yenisi de gelecek)

Bu bilinen bisey

Günaydın yenimi öğreniyorsunuz :)

hadi amerikalılar aya gitmedi bunu biliyoruz ama malesefki bu nuda biliyoruz bilmem kaç bin ışık yılı uzaklıktan radyo dalgaları ile çekilen fotoğrafın herhalde vede doğal olaraktaki ışık tayflarına göre renklendirilmesi sonraki aşamalrda vede uzun sürelerde yapılır ne sandınız dünyadan elini kaldır düğmeye bas 12 mega fotoğraf çek olmuyor malesef

Bu bilinen bir şey olabilir, birçok gereksiz konuda birçok bilgim olmasına rağmen ben bunu bilmiyordum :) Aslında araştırmamıştım da. Tabii söylemek istediğim bu değil, şu an günaydın, e tabii ki gibi yorumlar var. Bence NASA bu videoları piyasaya çıkardı çünkü daha çok kişinin sitesini ziyaret etmesini istiyor. Bence bu video hiç de masum değil, amacı NASA'nın hitini yükseltmek. Zaten bitince koca koca NASA yazıyor. Ben böyle düşünüyorum, bu yorumuma cevap yazarsanız sevinirim...

Renklendirmeyi kafalarına göre yapmıyorlar, oksijen oranı maviyi, sülfür oranı sarıyı temsil ediyordu sanırım. Diğer renkleri şu an hatırlayamıyacağım. Zaten üzülmeyin, çok yakında yenisini fırlatacaklar, artık kalitesiz fotoğraflara bakmak zorunda kalmayacağız.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play