Nasıl anlaşılır: RAM bozuk mu, değil mi?

PC'nizde garip şeyler oluyorsa, sorumlusu RAM'ler olabilir. Öyleyse gelin, RAM'imizi test edelim!

  • Ali Güngör

Bilgisayarınızda çeşitli sorunlarla karşılaşıyorsanız ama bunların sebebi konusunda emin değilseniz bileşenleri kontrol etmeniz gerekir.

Sistem belleği, yani RAM'lerin de test edilmesi gerekir. Bu parçalar bozuk mu, değil mi anladıktan sonra kolayca çıkartıp yenilerini alabilir ve takabilirsiniz. Maksadımız bozuk olmayan RAM'leri boşu boşuna değiştirmemek ve masraf yapmamak.

RAM test etmek için Memtest86+ isimli uygulamayı indirmeniz ve CDBurnerXP gibi bir uygulama ile boot edilebilir bir şekilde CD'ye yazmanız gerekiyor. İndireceğiniz dosya ZIP formatında olduğundan, öncelikle ZIP dosyasını uygun bir konuma açmanız gerekecek. Ortaya çıkan ISO dosyasını ise, CDBurnerXP kullanarak "File > Write Disc from ISO File" seçeneği ile CD'ye yazabilirsiniz.

Boot CD'miz hazır... Peki ya sonra?

CD'yi yazdıktan sonra PC'nizi bu disk ile başlatarak teste başlayabilirsiniz. Eğer bilgisayarınız CD'den boot etmiyorsa, BIOS'a girip ilgili alandaki boot seçeneklerinden bu durumu düzeltme şansına sahipsiniz.

Program başlatıldığında otomatik olarak bir takım testler yürütecek. Ama dilerseniz "C" tuşuna basarak hangi testlerin yürütüleceğini belirleme şansınız da var. Tüm bu testler, belleğinizde sorun olup olmadığını ortaya koyacak. Hatalarla karşılaşırsanız, sisteminizde tek bellek modülü bırakarak, RAM modüllerinizi tek tek test edin ve sorunlu modülü ya da modülleri bulun. Aertık hangi modül ya da modülleri değiştirmeniz gerektiğini biliyorsunuz! İşte bu kadar basit...

Okuyucu Yorumları

Toplam 11 Yorum

oo çok uzun iş bunlarla uğraşacağıma gider yenisini alırım

tolter kardeşim cok sacma bi yorum yapmışsın halka yeni yeni öneriler secenekler sunuyorlar bizim yapabilcegimiz sekilde ve bu uzun iş değil sacma konusuosun format veya recovery yapmıosun 1 2 gb ram taratıosun kafan mı güzel kardesim ? konu güncel..!!

windows 7 de ramleri test eden bir uygulama mevcut.bu kadar uğraşmaya gerek yok bence.sadece programı çalıştıtrıp yeniden başlatıyorsunuz kendi otomatik test ediyo

güzel uygulama ama windows 7 veya vista dvd nizi takın oradan da test edebilirsiniz..

tolter'ın yorumu çok saçma olmuş, anlaşılan pc yi turn on-off yapmak için kullanıyor.
Yazıyı hazırlıyan arkadaşımıza teşekkürler.

ayrıca linux sürümlerinin cd lerinde de mevcut

@13 Ağu 2010 10:23 ama parayla o cdler :)

tolter sen ramlerin bozuk olup olmadığını bilmeden gidip yenilerini almaya devam et ekonomiye can vermiş olursun hem :)
sokağa atacak parası olmayanlar ben ve benim gibiler bu tür uygulamalardan faydalanıyoruz sorunun kaynağını bulup en az zaman ve para kaybıyla çözmek için.

bilgisayardan anlayan bir insan asla hemen gidip bozuk olduğunu bilmeden parçayı değiştirmez özellikle ben

benim bilgisayarımda şöyle bir problem var. Bilgisayarı yeniden başlatıyorum monitöre görüntü gelmiyor. Normal açılışta açılıyor. Ama yeniden başlatınca görüntü gelmiyor monitöre. Ramden olabilir m i arkadaşlar ? Başka ram denedim bu sorun olmadı kaç kere yeniden başlattım yaşamadım. Ramden olma şansı var mı ?

Flashimin hafizasi 4den 45mbyta dustu lan

Sen de yorum yaz