Natal: Sizi anlayan bir Windows geliyor

Windows çok yakında hareketlerinizi takip edip ne istediğinizi anlayacak. Peki ama nasıl?

Natal: Sizi anlayan bir Windows geliyor
E3 fuarında sadece Xbox için duyurulmuştu

Microsoft'un bu yıl E3 fuarında duyurduğu Project Natal neredeyse fuarın kendisini gölgelemişti. Hareket algılayıcı teknolojisiyle bilgisayar oyunlarında bir devrim yaratan ürün Xbox 360 için duyurulmuştu. Bütün vücudu tarayan ürün emsalsiz bir esneklik ve kontrol kabiliyeti sunuyor.

Benzer ürün şimdilik sadece Wii kontollerinde var. Ancak Nintendo Wii'nin kontrolleriyle Natal arasında teknolojik bir uçurum var denebilir. Wii, elde kullanılan uzaktan kumanda benzeri cihazlara ihtiyaç duyarken, Microsoft Natal hiçbir şeye ihtiyaç duymuyor.

İlk açıklanan haliyle konsolun ve televizyonun yanına konulan ürün kullanıcının oda içerisindeki bütün hareketlerini doğru bir şekilde algılayıp oyuna aktarabiliyor. Pandomim yaparak oyun oynamayı mümkün kılıyor! Sadece görüntü değil ses algılayan ve tanımlayan Natal sadece Xbox için duyurulduğunda üzülmüştük. Ancak bu üzüntümüz oldukça kısa sürdü. Microsoft Natal teknolojisi şimdi masaüstü bilgisayarlarımıza, Windows'a geliyor.

Bilim kurgu nihayet gerçek oldu!

Kontrol cihazı bedeniniz!

Bildiğimiz anlamda bilgisayarla etkileşimi değiştirecek, ev ve ofislerimizdeki işlemleri bilim kurgu filmlerinde görülen sesli ve hareketli komutlarla yürütmemizi sağlayacak bir teknoloji bu ve işin güzeli E3 fuarından biliyoruz ki beklenmedik derecede iyi çalışıyor. Elbette piyasaya çıkmadığı için kullanıcı testinden geçmedi ancak canlı sergilenirken herkes nasıl çalıştığını görüp şaşırdı.

Dudak uçuklatacak özelliklerini yine E3'ten hatırlıyoruz. Mesela Natal'a gerçek kaykayınızı birkaç saniye gösterdiğinizde tarayıp kaykayınızı sanal olarak oyuna aktarıyor. Penaltı çekecekseniz gerçekten topa vurduğunuz açıyı, verdiğiniz falsoyu algılıyor, Oyundaki karakterin gözleri oyuncuyu takip ediyor, oyuncu ekrana kağıt uzatırken oyun karakteri aynı anda taranmış kağıtı oyunun içerisine alıp elinde tutuyor.

Bunun ofis için geçerli olduğunu düşünün, Natal sayesinde hareketlerimizi takip edip uygun tepki verebilecek sanal ofis asistanları mümkün oluyor. Elbette E3'te Milo'da tanıtılan sanal karakter, Natal'ın kendisi değil, teknolojisinden faydalanan bir yazılım. Peter Molyneux'un 20 yıllık hayali. Microsoft'un da bunu farklı şekillerde, özellikle ofis uygulamalarında kullanacağını kestirmek çok kolay. Geçtiğimiz yıllar başarısız olmuş, terk edilmiş projeler ve prototiplerle dolu.Bir yıl sonra NatalPC'lerimizde görmeyi bekleyebiliriz.

Ali Güngör

Okuyucu Yorumları

Toplam 9 Yorum

çok güzel bişey ama eminim fiyatıda özellikleri gibi dudak uçuklatacaktır

Microsoft dünya teknoloji liderliğine yakışır şekilde aksiyonlar almaya başladı... Google sempatiklikler yapmaya devam etsin...

E ne anlamı kaldı o zaman E3 fuarında xbox 360 sildi süpürdü natal teknolojisiyle falan diye yırtınanlara güzel bi cevap olur bu:))xboxçılar çok üzülecek bu işe aynı xbox a exclusive oyun diyip pc ye de çıkarmaları gibi.biz ps3 sahipleri hem kendimize özel oyunları oynarız hemde pc sahibi olmamız nedeniyle natal teknolojisinede ulaşırız gerçekten komedi ya:)))

çok güzel şeyler yapardım.

hayat çok kokulu.

peki şu durumun farkında olanlar varmı ? :

eğer hacker lar böyle bir aletle hack yaparlarsa ne özel hayat kalır nede iş hayatı, düşünsenize hacker' in biri eşinizle özel anlarınızı bu aletle hack etmiş, yada dolandırıcılara yeni kapı açan bu teknoloji özel bilgilerin ele geçirilmesiyle dolandırılmayı kolaylaştıracak. Kimbilir belki de milli güvenlik gerek duyduğunda evinizdeki bu aletten sizi izleyecek

Ayrıca ekranda dövüş daha arpıcı olduğundan çocular üzerindeki olumsuz etkilerini düşünün :
İki komşu çocuğu ekrandan oyun ile biribirlerine yumruk tekme tokat girecekler ama ya karşı karşıya geldiklerinde sanallık ile gerçeklik arasındaki bağı yitirip de gerçekten kavga etmeye başlarlarsa !!!

Zaten günümüzün en büyük hastalığı olan sanal bağımlılık şiddetini arttırarak gerçekle birleşirse ne olur : MATRIX RELOADED

Allah sonumuzu hayırlı etsin

Ne teknoloji liderliğiymiş bu? Bu yapıldı zaten, haberlerde de yayınlandı. Şimdi Micropsoft bu yapılmışı alıp özel hayata saldırıya dönüştürmeye kalkınca bunun adı başarı mı oluyor? Bilgim dışında bir sürü Microsot çözüm ortağı müşteri analiz sitelerine gönderilen gizli raporlamalar nedeniyle tüm Microsoft ürünlerimi bilgisayarımdan sildim. İnanmayanlar bilgisayarı başlatıp hiç bir internet uygulamasını çalıştırmadan History ve Temporary Internet Files dizinlerine baksın, ya da Firewall ile tüm çıkışları engelleyip denetlesin. Bir tanesi insan davranışlarını inceleyen reklam firmasının sitesi. Tüm hareketler zaten izinsiz izlenip raporlanarak gereksiz ve aptalca bir veri trafiği yaratılıyor. Bunun adı liderlik değil internet kirliliğidir.

Bu alet ile şuyumu buyumu çekecekler, karımı rontalaycaklar korkusu olanlar için dip not : Hala elektrikle çalışan bir aletten bahsediyorsunuz. Çek fişini...
Tüm bu risklerin büyük kısmını size sunan cep telefonlarınızla konuşmayı bıraktınız mı?

bu alet bi çıksın bütün tereddütlerimi bi kenara bırakıp anında nVidia 3D Vision Kit alıcam.........süper olur

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir