Ne dediysek o: İşte Microsoft'un Mojave planı

Microsoft'un daha önce duyurduğumuz Mojave planı artık resmi. İşte Vista'ya hayran kalan XP fanları!

Birkaç gün önce Microsoft'un Vista'yı beğenmediğini söyleyen bir grup Windows XP kullanıcısına kod adı "Mojave" olan yeni bir işletim sistemini test ettirdiğinden bahsetmiştik. Test sonucunda kullanıcıların yüzde 90'ı yeni işletim sisteminden çok etkilendiklerini söylemiş; Microsoft ise kullanıcılara test ettikleri işletim sisteminin aslında Vista olduğunu, Mojave kod adlı bir işletim sisteminin gerçekte var olmadığını açıklamıştı.

Başlangıçta dedikodu olduğu düşünülen bu proje artık resmi... Microsoft, "The Mojave Experiment - Mojave Deneyi" adını verdiği yeni sitesini yayına soktu. Sitede "Mojave" tuzağına düşen ve Vista'nın aslında ne kadar mükemmel olduğunu kabul eden çok sayıda kullanıcının videosuna yer veriliyor. Yine aynı sitede Vista'nın aslında donanımlarla dost olduğu, zararlılardan ne kadar az etkilendiği gibi konularda bilgiler veriliyor.

İşin ilginç kısmı ise, videolar arasında "Mojave"den hoşlanmadığını söyleyenlerin de bulunması. "You cant't please everyone - Herkesi mutlu edemezsiniz" bağlantısına tıklandığında, "A few were sceptical - Çok azı şüpheciydi" başlığı ile "şüpheci" kullanıcıların görüşlerine yer veriliyor.

Microsoft'um Mojave deneyi, Vista'nın kötü ününü ortadan kaldırmak için ikinci adımı. İlk adımda ilginç bir reklamla kullanıcının karşısına çıkan şirket, bu adımıyla da Vista'ya yapılan eleştirilerin tamamen yanlış yönlendiremeden kaynaklandığını ispatlamayı umuyor. Sitede yer alan bir cümleden de bahsetmekte yarar var: "Mojave deneyi devam edecek..."

Okuyucu Yorumları

Toplam 23 Yorum

valla helal olsun kimim aklına gelmişse zeki bir insanmış. takdire şayan bir zeka

yazık çok yazık artık kandırıyorlarda

adamlar haklı

bu videoların kurgu olmadığını nasıl kanıtlıyorlar peki!!!?

söylemek gerekirse videodaki kişilerin yaş ortalaması yüksek, yani bu kişiler vista da veya xp de 20 yaşın altındaki bir genç insan kadar ne yapabilirler. oyun oynamayı denettiler mi?, donanım taktırıp driver yüklettiler mi? yani donanımsal veya yazılımsal olarak ne kadar kurcalayabildiler. vistanın efektleri malum, herkes tarafından biliniyor. gençler için bir bakış yeterdi. nasıl bir ayarlama (theme) yaptılar ki bu insanların aklına hiç vista gelmedi. kaldı ki sıradaki windows, windows7 ismiyle anılmıyor mu? konudan bu kadar mı uzaklar! ya da ben mi çok uzak kaldım konuya!!!

ne yani bu videoları izledikten sonra "abi ms haklıymış. bak adamlar çok etkilenmiş mojave takma isimli vistadan. ms kazandı, helal olsun" mu dememiz bekleniyor.

LordShadow

donanım taktırıp driver yüklettiler mi?

-Vista donanımların çoğunu otmatik tanıyor veya internetten indiriyor.

vistanın efektleri malum, herkes tarafından biliniyor.

-Evet, Aero mükemmel bence.

nasıl bir ayarlama (theme) yaptılar ki bu insanların aklına hiç vista gelmedi.

-Bu insanlar zaten hiç Vista kullanmamışlar. Vista bu insanlara hep kötülenmiş. Ama öyle olmadığını fark ediyorlar.

MS gerçekleri n plana çıkarmaya çalışıyor. SP1 ile Vista artık olgunlaştı.

Aferin Microsoft. Vistaya on yargi yapanlar gorun iste.

Bazı eksiklikler var videolarda mesela bu insanlar ne kadar süre kullandılar...

Vistayı ilk kullandığım 1 saat hatta 1 gün içinde bende mutluydum özellikle pc benim değildi birşey kurmuyordum oynamıyordum sadece internette gez ve görselliğin tadını çıkar

Ama iş ilk program kurduğunda oyun oynamaya kalktığında piyasaya çıkıyor..

Sonuç olarak bu testi ben size süper bir pcde yapsam mükemmel hızlı olur istersen kağnıyı getirin mkina önemli..

Sonuç olarak sitenin eksikleri:
1) Test süresi belirsiz
2) Bilgisayar özellikleri ne?
3) Ve bütün bunların bir oyun olmadığını nerden biliyim belki bunlar microsoft çalışanları bekleyip görmek lazım...

microsoft ters köşe yapmış yine.

bırakın linuxu falan , diyolar ya tek rakibimiz kendimiz diye, microsoft bunu yaşıyor işte.

ya bu testi onaylayan bağımsız bir kuruluş var mı ms'in reklam kampanyalarından biri olmadığını kim kanıtalayabilir. hah biz de yedik vista iyiymiş birde bilimsellikten uzak geldi bana bu bir işletim sisteminin iyi yada kötü oluşununa sadece sırdan insanlar karar veremez test edenlerin niteliği ya da meslekleri neydi ... reklam kokan olaylar bunlar boşversenize...

yazık çok yazık artık kandırıyorlarda

apple'ın reklamlarına karşı çıkıyorlar sadece

Bunun kullanırken donanım terfisi yaptırmak zorunda kaldımı kullanıcılar ? Vistaya kötü demiyorum ama gerçekten bişeyler değiştirdiklerinde Windows 7 kullanabilirim....

Microsoft kendi komplekslerini aşamıyor.
Bence kimse Vista kötü demiyor. Değil de. Ama Vista için kimse donanım yükseltmek istemiyor. Buna bende dahilim. Param vars tamam sorun değil. Ama yok. O zaman ista tercih nedeni olma özelliğini kaybediyor. Ben bir işletim sistemi için lisans dışında (Yasal olarak aldığınızı varsayarak) donanıma para harcamam. Harcayacaksam da bana işletim sistemi yeni ve görülmemiş özellikler sunmalı. Kısacası yapacağım masrafa DEĞMELİ!!

2GB RAM OLAMDAN RAHAT ÇALIŞMIYO BİDE EKRAN KARTIYLA İŞLEMCİNDE İYİ OLMASI GEREKİYO BUNLARDA PARA DEMEK OUYO UFF YA BEN DAHA HALA SELERON LA AGP BİDE 512 MB RAM KULLANIYOM XP KULANMIYİMDE NAPIYİM VİSTAYA NASIL İYİ DİYM ŞİMDİKİ

fena tongoya düşürmüşler ;-)

Nedense herkes XP XP diye tutturuyor. Hatırlayanlar varsa Windows XP'de ilk çıktığında herkes XP'ye aşağılamaktan beter yapıyordu. Donanım sorunları, Performans Sorunları, Üstelik XP'yi 128 MB RAM'ler rahat çalıştırabiliyordu. Ama sadece XP çalıştırmak içindi. Oyun oynacağınız zaman 256 MB RAM gerekiyordu. Gülünç gibi gelebilir bu RAM'ler ama o zaman öyleydi. Üstelik bu RAM'lerde pahalıydı o zamanlar. Herkesin dediği ise şuydu: XP, Windows 98'in süslü versiyonu başka bir faydası yok diyorlardı. Çünkü o zamanlar 98 popülerdi. Ama XP için service pack 1 ne zaman çıktı işte o zaman bağrımıza bastık. Sonra ucuzlayan donanımlarla birlikte ve service pack 2 ile XP'siz bilgisayar kalmadı ve Windows 98'de tamamen ortadan kayboldu. Aynısı bunun içinde olacak: 2 sene XP'li bilgisayar neredeyse kalmayacak. Herkes Vista kullanacak. Windows 7 ya da 8 çıktığı zamanda herkes yine aynı şeyleri söyleyecek. Windows Vista en iyisi 7'e gerek yok diyecek.

Yani bu kadar fanatikliğe gerek yok. Hem Windows Vista gerçekten XP'den daha iyi.

Üstelik Vista XP'den daha çok sistem dostu. İnanmıyorsanız Selçuk Abi'nin bloğunu okuyun. Eğer bu blog yazısına da inanmıyorum diyorsanız boşuna Chip okuruyum diye gezmeyin dışarıda.
http://www.chip.com.tr/blog/selcuk/2007-4.html

Buradan Chip ekibine saygı ve sevgilerimi iletiyorum. Başarılarınızın devamı gelir inşallah.

"30 Temmuz 2008 Çarşamba, 14:06" arkadaşıma hitaben

evet sana katılıyorum. ama hangi konuda windows xp ilk çıktığında herkes çok üstüne gitti. yok sistem ihtiyacı fazla, yok bunda oyun oynanmaz vs vs... ama unuttuğun birşey var windows 98 ile windows xp arasında işletim sistemi yok muydu? windows me havadan mı indi? tabi yapılan belkide en kötü işletim sistemi olduğu için herkes unutmak istedi. nede olsa beyin kötü hatıraları unutmak için çalışırmış.

şimdi gelelim konuya; windows 98, windows me ve windows xp toplamda kaç yıllık bir döneme yayılıyor. yani win98 ile winxp arasında kaç sene var. bak şimdi ben de win me yi unuttum :) . peki bir de şu var; win xp çıktıktan kaç sene sonra ms vistayı çıkardı. bu üç işletim sisteminin çıkarılmasından daha uzun bir sürede değil mi? peki neden sp1 çıkarılma ihtiyacı hissedildi de vista çıkarıldığında zaten düzgün bir işletim sistemi değildi.

herkesin canını sıkabilir ama bir de şu var. bana vistayı win me ye benzetmem için yeterli bir sebep gibi geldi. vista çıktı, sorunları vardı. sp1 ile düzeltildi dendi. peki neden aradan çok geçmeden win 7 ile ilgili çalışmaların yapıldığı, onun daha iyi bir işletim sistemi olacağı (vista nın yetersiz ve başarısız olduğunun itiraf edilmesi gibi), daha sonra da bir yöneticinin çıkıp "vista hala geliştirilirken, tamamlanmadan çıkarıldı (chip in yalancısıyım)" gibi bir açıklama yapması ne anlama geliyor. win xp den bu yana yeterli zamanları yok muydu? neden bu süre içerisinde sp ihtiyacı olmayan bir işletim sistemi çıkaramadılar. alışkanlık mı oldu kullanıcılar için (tuzsuz yemek misali)?

ve tekrar ediyorum, sıra win 98 < win 2000 < win me < win xp diye devam eder. bu işletim sistemlerinin toplam yıla vurulması 4 yıl eder. yani win 98 den direkt win xp ye geçilmedi. wistanın yapılmasında bu işletim sistemlerindeki hatalar göze alınmamış gibi. nedir windows nokia ile yarışa mı tutuştu?

LordShadow

Yeni makineler için Vista
Exki makineler için malesef XP
2 gb ram ama bu ram en az DDR2 533 dual olması gerekiyor
evet dualDDR 400/500 de de güzel çalışabilir ama beklenen performanstan biraz uzakta olacak
ayrıca Hyper Threadingli işlemcisi olanlara bu özelliğini açmalarını özellikle tavsiye ederim tabi bunu açınca FlashDisk'ten ReadyBoost yaparsanız FSB 800 HT li s478 p4 2.8+ işlemcilerinde Vistada çok iyi olduğunu görürsünüz.
Ama Celeron için bunu söylemek biraz zor, eski Celeronların Ram kullanma kabiliyetli çok düşük ön bellekleride nerdeyse yok.
O yüzden maalesef baya sancılı olacak.
En iyi sistem için Core2Duo şart karşlığındaki AMD lerin hiçbiri Vista ya ezilmez ve rahatça kullandırır.
Ama Ram kabiliyeti ve multi tasking de yüksek başarım istiyorsanız
Core2Duo nun 6 serisi yada 8 serisini tavsiye ederim
4 serisi ölü bir yatırım sadece oemlerle alınması gereken bişi
FSB 1066 yada 1333 yapsanız bile ayarındaki işlemci kadar performans beklemeyin.

Bu bana çok güzel bir satış oyunu gibi geliyor. Bu ne ya. Adamlara doğru ya da yanlış oyun oynuyorlar demiyorum ama video bitiyor buy(satın al) daha ne diyim.

Büyük bir ürün 100 dolardan fazla. Satmak istiyor daha fazla kişiye ulaşma ihtiyacı içerisinde. Neden kendi uydurduğu bu yolla yapmasın?

inadını microsoft inadına vista

Yeni makineler için Vista
Exki makineler için malesef XP
2 gb ram ama bu ram en az DDR2 533 dual olması gerekiyor
evet dualDDR 400/500 de de güzel çalışabilir ama beklenen performanstan biraz uzakta olacak
ayrıca Hyper Threadingli işlemcisi olanlara bu özelliğini açmalarını özellikle tavsiye ederim tabi bunu açınca FlashDisk'ten ReadyBoost yaparsanız FSB 800 HT li s478 p4 2.8+ işlemcilerinde Vistada çok iyi olduğunu görürsünüz.
Ama Celeron için bunu söylemek biraz zor, eski Celeronların Ram kullanma kabiliyetli çok düşük ön bellekleride nerdeyse yok.
O yüzden maalesef baya sancılı olacak.
En iyi sistem için Core2Duo şart karşlığındaki AMD lerin hiçbiri Vista ya ezilmez ve rahatça kullandırır.
Ama Ram kabiliyeti ve multi tasking de yüksek başarım istiyorsanız
Core2Duo nun 6 serisi yada 8 serisini tavsiye ederim
4 serisi ölü bir yatırım sadece oemlerle alınması gereken bişi
FSB 1066 yada 1333 yapsanız bile ayarındaki işlemci kadar performans beklemeyin.

ram konusunda dediklerin yanlış
1 GB ddr 333 ve altı sistemlerde de gayet hızlı, stabil güzel ve güvenli çalışıyor.
ayrıca cidden vistayı kötülemenin önyargı ile alakası var.(kesinlikle deme gereği duyuyorum).....

hmm vista ara bir işletim sistemi değildir bu çok belli win7 daha beta bile değil ayrıcaki vistanın betalarında bu görselliklerin hiçbiri yoktu. Win7 çıkınca vistayla olan farklılıklarını göreceksiniz.

http://www.chip.com.tr/blog/halil/Bir-isletim-sistemi-nasil-gelistirilir_866.html

Microsoft her işletim sisteminden sonra çıkaracağı 2 işletim sisteminin temel hedeflerini yol haritasına belirten bir firmadır.Wİndows 7 ile ilgili ilk haberler Xp çıktığında çıkmıştı ama geliştirme aşamasına gelmediği için fazla detay yoktu.Hatta yanlış hatırlamıyorsam kod adı 'BlackBomb'du.

Xp'den kesinlikle şaşmayın hala Vista emekleme devresinde Laptop'da kullanıyorum ve hiçde mennun değilim eğer sadece Windows sizin için İnternete girip Windows oyunları oynamaktan ibaretse o zaman işinizi görür ama iş eğer Programları profesyonelce kullanmak ise Vista sizi performansıyla boğacaktır.Vistadan uzak durun derim.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir