İnternette ne kadar gizlisiniz?

İnternette yaptıklarınızı kimler izliyor? Buna nasıl engel olabilirsiniz? Bilmeniz gerekenler burada

İzleyenleri izlemek

İzleyenleri izlemek

İdeal bir dünyada, tarayıcının gizli modunu kullandığınızda ve sitelerin sizi izlemesini istemediğiniz ayarını işaretlediğinizde, firmaların sizi takip etmeyi bırakması lazım. Ama maalesef internet bu şekilde işlemiyor.

Her bir sosyal medya paylaşma tuşu, her reklam, her siteye gömülmüş video sizin çevrimiçi aktiviteleriniz hakkında son derece detaylı bir resim çıkarmaya katkıda bulunuyor. Bunun olmasını istemiyorsanız, onları engellemeniz gerekecek.

En etkili engelleme araçlarından biri olan Ghostery, çok kullanılan tarayıcılar için bir eklenti olarak indirilebiliyor. Android ve iOS sürümleri de mevcut. Yükledikten sonra Ghostery, bilinen (1,900'den fazlasını biliyor) casus siteleri saptıyor ve engellemenize izin veriyor. Ne çeşit şeyleri engelleyeceğine siz karar verebiliyorsunuz, böylece, örneğin isterseniz sosyal medya paylaşım tuşlarını yerinde bırakabilirsiniz.

Ghostery yalnızca sizi "bir x ağının" izlediğini söylemiyor, aynı zamanda bu "x ağı" nın ne olduğu hakkında bilgi de sunuyor. Mesela buradan öğrendiğimize göre, Google'ın DoubleClick reklam ağı, yalnızca donanım ve tarayıcı bilgisi gibi anonim bilgileri değil, IP adresi, arama geçmişi, cihazınızın ID'si ve telefon numaranız gibi bilgileri de toplayabiliyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 8 Yorum

Bence faydalı uygulamalar. Engelleme sayesinde kotada da düşme meydana gelir.Çünkü fazladan veri alışverişi kesilmiş olur.

@27 May 2014 11:42 neye göre boyle bir saptamada bulundun merak ettim. tamamen yanlış bilgiden ibaret..!

evet yararlı bir eklenti

Disconnect eklentisi de epey faydalı bir eklenti. Hemen her türlü içeriği engelleyebiliyor.

PC'nizdeki Chrome'da ZenMate kullanın ücretsiz VPN eklentisi iyi

şuan tails üzerinden yazıyorum sanırım almanyadan çıkış yaptım. yaşasın özgür internet!

aman Allah'ım birisi bilgisayarımı hackleyip yeni geliştiridiğim x530ty kod adlı yeni havan topumun projesini görmüş napicam şimdi

bu sayfada bile neler var bir bakalım.. AddThis Adnet (MedyaNet) Alexa Metrics Facebook Connect Gemius Google Analytics Google+ Platform ScoreCard Research Beacon

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir