Ne yaptığınızın farkında mısınız?

Basit bir Photoshop hatası nedeniyle MS'e ırkçı damgası vuranlar: Ne yaptığınızın farkında mısınız?

Ne yaptığınızın farkında mısınız?

Her gün sizlerle çok sayıda haber paylaşıyor; teknoloji ve bilgisayar dünyasında yaşananları sizlere aktarmaya çalışıyoruz. Ama bunu yaparken ne neyse, nasılsa, olduğu gibi aktarmaya özen gösteriyoruz. Bazen hepimize tebessüm ettiren, yapılan küçük hatalardan bahseden haberlere de sayfalarımızda yer veriyoruz. Ama dün yaşanan bir olay; tebessüm edip geçilecek bir olayın nasıl tehlikeli boyutlara ulaşabileceğini gösterdi bize.

Kısaca bahsedeyim: Microsoft'un resmi Polonya sitesinde bir fotoğraf yayınlandı. Bu fotoğraf, ABD sitesinde yayınlanan bir fotoğrafla nerdeyse aynıydı; tek bir farkla... ABD sitesinde yayınlanan fotoğrafta masaya oturan siyahi bir Amerikalı var; Polonya sitesinde ise siyahi adamın yerinde beyaz bir adam oturuyor. Vücut aynı, eller kollar aynı, sadece kafa Photoshop'la değiştirilmeye çalışılmış. Çalışılmış diyorum; çünkü bunu yapan çok kötü bir iş çıkartmış. Bazen spor gazetelerinde görüp güleriz ya; bir futbolcunun kafası alınır, Türk takımlarından birinde oynayan başka bir futbolcunun resmine yapıştırılmaya çalışılır ama olmaz. İşte Microsoft da aynı hataya düşmüş ve ortaya felaket bir fotoğraf çıkmış.

Dediğim gibi; tebessüm edilecek bir hata var ortada. Ama işin korkunç kısmı bundan sonra başlıyor. Siyahi adamla beyaz adam yer değiştirmiş ya; bu olay Microsoft gibi bir dünya devine "ırkçı" damgasını vurmak için yeterli olmuş. İnternette gezinirken gözüme çarpan bir başlığı burada sizinle paylaşmak istiyorum: "Irkçı Microsoft!" Hem yerli hem de yabancı bazı siteler de buna benzer başlıklar atmış. Bu kadarına sadece pes denir...

İşin aslını anlamak bu kadar zor mu?

İşin aslı apaçık ortada: Microsoft Polonya ofisi, yüzde 95'i beyaz olan Polonya'da böyle bir uygulamanın yapılmasını bir pazarlama stratejisi olarak görmüş ve kendi nüfus yapısına göre bir sayfa hazırlamak istemiş. Ama iş Photoshop'a gelince eline yüzüne bulaştırmış. Aynı fotoğraf Çin'de kullanılsa ve görünen 2 adam ve 1 kadının kafaları Çinli kafalarla değiştirilse yine ırkçılık mı olurdu bu? Ya da Polonyalılar kolaya kaçıp Photoshop'la uğraşmak yerine kendileri benzer bir fotoğraf çekseydi ve bu fotoğrafta 3 beyaz insan kullansaydı yine ırkçılık mı yapmış olacaklardı?

Bir kurumu ırkçı olarak suçlamak, hem de gülüp geçilecek bir Photoshop faciası nedeniyle suçlamak, asla ve asla kabul edilecek bir durum değildir. İnsanlığın baş belası olan ırkçılık bu kadar hafife alınacak bir konu da değildir; tarih boyunca bu konunun ne kadar ciddi olduğu defalarca görülmüştür. Microsoft'u seversiniz ya da sevmesiniz, ürünlerini kullanırsınız ya da kullanmazsınız, orasına hiç kimse karışamaz. Ama koca bir şirkete, hakaret etmekten daha kötüsünü yapıp ırkçı damgasını vurursanız, işte tam bu noktada tehlikeli sulara girmiş olursunuz. Üstelik yayıncılık ilkelerine de ters düşmüş olursunuz.

Microsoft, yine de yaşananlar nedeniyle bir özür metni yayınlayarak Photoshop faciası resmi orijinal resimle değiştirdi. Ve muhtemelen olan, gariban ve yeteneksiz Photoshop'çuya oldu. İşte bu, beğenin ya da beğenmeyin, Microsoft'un büyüklüğünü gösteriyor. Biz de hem Microsoft'a, hem de haberi ırkçılık konusuna girmeden, komik bir hata olarak veren tüm sitelere teşekkür ediyoruz. Irkçı damgasını vuran siteler ise, umarız oturup ne yaptıklarını bir kez daha düşünürler.

Küçük bir de not: Dikkat ettiyseniz CHIP Online Microsoft'un bu Photoshop faciasını dün haberlerine taşımadı. Aslında haber yazıldı, ama yayına girmeden önce yukarıda bahsettiğim gelişmelere tanık olduk. Biz de, konunun geldiği noktayı göz önünde bulundurarak, haberi yayınlamaktan vaz geçtik ve gelişmeleri takip ettik. Sonuçta da işte bu yazı çıktı ortaya. Hatamız olduysa affola...

Cem Sinanoğlu

Okuyucu Yorumları

Toplam 18 Yorum

bugüne kadar bu sitede okuduğun en süpper yazı. taşekkür ederim hepinize.

microsoftu hiç sevmem ama yazdıklarınızda çok haklısınız. Paylaşım için sağolun.

chip sanki microsoft adına calısıyor gibi konusmus

CHIP Online notu:
Hayır, CHIP Microsoft adına konuşmuyor, sadece yaşanan bir olayın geldiği tehlikeli noktayı anlatmaya çalışıyor. Bahsi geçen Microsoft değil de Apple ya da Google da olabilirdi; yazdıklarımız yine değişmezdi. Zaten burada konu microsoft ya da ABC şirketi değil, yayıncılık etiği.

Sorumlu habercilik örneğine çok güzel bir örnek daha haberin micrososft aleyhine ya da lehine verilmesi değil konu olan aynı haber apple içinde verilse doğru standardı yakalamak ,gerçektende insanlık tarihinin gene insanlığa karşı yapılmış en büyük suçunun , ne amaçla yapıldığı şu an için belirsiz-ki bakış açısından solda oturan beyaz gömleklide siyahi ya da melez- bu kadar basit ve bireysel bir hata ile bağdaştırılıp bunun bir kuruma maledilmesi -ister microsoft isterse apple hatta mozilla -konusunda duyarlı habercilik ve de objektiflik için yürekten teşekkürler CHIP ONLINE...

Yazınız oldukça samimiydi. Chip'te nadir rastlıyorum böyle yazılara. Haklısınız, ırkçılık bu kadar basit olmamalı ki MS gibi bir şirketi böyle küçük bir olay için ırkçı ilan etmek korkunç birşey...

Açıkcası Chip böyle bir haber yayınladı ise bir dolu bir sebebi vardır. Nedeni hep dikkat ederim; Chip, yorumları hiç ayırmaksızın kendileri hakkında olan olumsuz yorumları bile hakaret içermediği sürece yayınlar. Bu bile bu haberin ne kadar dolu olduğunu gösterir. Anlatmak istediğim bence burda bir terslik olsaydı Microsoft adına Chip bana göre bu haberin tam tersinide yazardı. Eğer bir ırkçılık olsaydı onuda dile getiren ilklerden olurdu.

Basın etiği konusunda haklısınız ancak olayı Microsoft'u ırkçılıkla suçlayan bir yerde okumadım."Irkçılıkla suçlanan Microsoft özür diledi" şeklinde bir habere rastladım ve MS'in yanlış pazarlama strateji uyguladığına ve dilinin yandığına kanaat ettim.

Öncelikle (tamam ırkçılık yapmak için değildir yapamaz o kapasite bir şirket zaten) bu durum pazarlama stratejisi olarak MS'in ne kadar yanlış yapabileceğine ve insanların etnik kökenlerini de bu duruma alet edebileceğine gayet güzel bir örnektir. Hata mıdır peki; bu kadar tepki alabileceğini hesaplamayan bu şirket elbette hata yapmıştır. Bu öngörüyü yapamayıp, cezasını ırkçılık suçlaması yaptı denecek kadar ağır suçlamalar altında kalarak çekmiştir. Şimdiden sonra daha dikkatli olacaktır, olmak zorundadır.

Meyve veren ağaç taşlanır, nihayetinde MS'de bir şekilde taşlanacak ama ırkçılık konusu ile bu şekilde "aşağılanması" bencede hiç yakışık almamıştır.

Fakat...
Yapılan hata stratejik bir hata olmayıp MS özür dilemese ve bu duruşa devam etseydi inanın çok kaybederdi. Ama (özür içeriğini bilmiyorum) özür dilemesi demek değildir ki ırkçılığını kabul etti. Hayır, söylemek istediğim hatasını kabul etti. Bu bakımdan MS büyüklüğü değil soruna stratejik yaklaşımı demek daha uygun olacaktır.

Yazınızı oldukça samimi bulduğumu da söylemeden geçemeyeceğim.
Saygılarımla

bende microsoftta çalışıyrum gerçekten üzücü bir olay

Haluk

çipi tebrik ederim çok güzel bir yazı yazmış

bravo chip supersin!

Orijinal fotografı ve işlemden geçmiş versiyonu ben de gördüm.Orijinal fotografta Amerika'nın çok renkliliğine vurgu yapılmış.İşlemden geçmiş versiyonda ise fotograf Polonya'nın etnik yapısına uydurulmuş.Pazarlama esnasında bu tür teknikler kullanılabilir.Bir taraftan çok renkliliğe vurgu yapan bir firmanın diğer taraftan ırkçılık yaptığı düşünülemez.MS burada gene bir numara olmasının bedelini ödemiş.Bu doğanın kanunudur.Burada sorun MS'in kendini anlatamamış olmasıdır.Sevindirici olan nokta ise Chip dergisinin MS'i eleştirebilme yetisidir.

Son derece haklı bir yazı bence

Polonyada zencimi varki internet sitesine zenci fotoğrafı koysunlar.

microsoft u tekelci olduğu için sevmesemde bu sefer hak veriyorum. ırkçılıkla suçlanması bencede ağır. Fakat bu tip şeyler kesinlikle beklenirdi. Diğer ülkeleri bilmesemde en azından bizim ülkemizde dedikoducu insan sayısı çok yüksek

Irkçılığı geçtimde, resmi yapan kaç yaşındaymış acep? o ne ya XD

Microsoft'a kesinlikle ırkçı demiyorum fakat bence fotoğrafta hiç oynama yapmamaları gerekiyordu. Varsın aynı fotoğraf kullanılsın... Fotoğraftaki diğer adam beyaz fakat o da polonyalıya benzemiyor ki, çinli yada koreli gibi bir görüntüsü var... Biraz garip olmuş bu durum, yani fotoğraftaki adam siyah olmasın da ne olursa olsun der gibi bir durum olmuş... Chip'in de dediği gibi aslında tebessüm edilecek bazı durumlar bu şekilde büyüyebiliyor... Ne olursa olsun koskoca şirkete ırkçı demek çok büyük hatadır. Karışık bir durum...

Siyah, beyaz, çekik,latin, kızıl ne fark eder arkadaşlar.

Sınav dasınız unutmayın !!!

Biz hep bize özel web siteleri olsun isterdik ve istiyoruz bu olaylarda yanlış yöntemle verilmek istenendir.

Ya benim anlamadigim madem pazarlama stratejisi neden ayni yada benzer pozisyonda baska sahislarla fotograf cekmiyorsunuz?
Microsoft'un yaptigi irkcilik degil pazara oynamak fakat yontem kesinlikle kabul edilebilir degil.
Yani hem Polonya'yi siyahi dusmani gibi gosterebilecek bir durum hemde microsoft'un reklamini yaptigi ulkedeki insanlara sirin gorunme cabasi imaji yaratir.
Sonucta bana gore etik degil, bir ulkedeki insanlar siyahi insanlari sevmiyor yada orani az diye o ulkenin reklamindan bu resmin degistirilmesi siyahi insanlar'in kalbini kirabilir.
Demek istedigim su ki Microsoft dik durmaktansa 4'e katlanmayi tercih etmis.
Yani bir polonyali firma microsoft ile anlasma yapmak isterse o gunki toplantiya hic bir siyahi insan katilmayacakmi yada bir gunlugune tatil'e mi gonderilecek.

Editor'un bakis acisina saygi duymakla beraber kesinlikle katilmadigimi belirtmek isterim.
En once gelen sey insanliktir, bir insanin ten rengi hic bir suretle bahane edilemez.
Hele hele ticari cikarlar icin kullanilamaz, bu bunyesinde hemen her milletten insan calistiran bir firma icin bence utanilmasi gereken bir durumdur.

Her turlu irk ayrimi yahut benzeri duruma insanlar nokta koymalidir.

Saygilar,

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir