Neden filmleri korsan olarak izliyoruz?

Türkiye'de filmleri korsan olarak izlemek çok sık rastlanan bir durum. Ama bunun bir nedeni var!

  • Cem Şancı
Neden filmleri korsan olarak izliyoruz?

İnternet üzerinden film izleme alışkanlığı hızla büyüyor ancak burada ortaya çıkan problem, sinema filmlerinin korsan olarak sunulması. Sadece Türkiye'yi değil, tüm dünyayı etkileyen bu probleme karşı ise sinema endüstrisinin tek yapabildiği, sitelerin kapatılması için yerel otoritelere başvurmak. 

Ancak, internetteki korsan aktiviteleri ölçen piracydata.org sitesinde yapılan araştırmaya göre, insanların korsan sitelerden film izlemesinin en önemli nedeni, beğendikleri filmleri online olarak izleyebilecekleri yasal bir servisin bulunmayışı.

Beğendikleri filmleri fiziksel olarak satın almayı çok "yorucu" bulan ve film seyretmeye karar verdikleri anda internetten kolayca ulaşıp seyretmeyi tercih eden kullanıcılar için, istedikleri filmlerin yasal stream servislerine ulaşamamak, korsan sitelere yönelmelerine neden oluyor.

Aslında sinema filmlerinin online olarak izlenmesine izin veren siteler bulunuyor ancak bunlar belli ülkelere hizmet verirken, diğer ülkelerdeki DVD dağıtıcımlarının satışlarını etkilememek için çoğu ülkede hizmetin kullanımını engelliyorlar. Örneğin Netflix gibi servislere Türkiye'den ulaşmak mümkün olmuyor.

Türkiye'de ise Tivibu hizmetinde olduğu gibi, kısıtlı bir seçkiyle ve altyazı / orijinal seslendirme gibi imkanlar olmadan hizmet vermeye çalışan servisler daha güncel ve farklı filmleri arayan kullanıcıların korsan film sitelerine yönelmesine neden oluyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 22 Yorum

+ bir neden daha var olan servislerin sizi bir platforma ve zamana bağlıyor olması. Ama korsan olanlar platformdan ve zamandan bağımsız olarak ve sınırsız derecede seçenekle kullanılabiliyor.

tabikii tamamen duygusal

bu kadar yazıya gerek yok ki nedeni zaten çok açık: yüzsüzlük, kifayetsizlik ve basiretsizlik....

fahiş fiyatlar ile sattıkları ve kaliteli hizmet vermedikleri müddetçe korsanın önüne geçemezler.

Yaşasın korsan.

Amazing Spiderman denen zımbırtıyı izledikten sonra benden Hollywood filmlerimlerine para çıkmaz ama kararlıyım para birktiriyorum Amerika`ya gidip o zımbırtının dahi yönetmeninin (!) bilet parasını karşılayıp birkaç sinema filmi izleteceğim ki sinema filmi neye benziyormuş bir öğrensin! hayatında hiçmi film izlemedin yahu! keşke filmin ismini tuvalet kağıdı koysaymış filmle daha bağdaşan bir ismi olurdu! (yazımdan yönetmene sallanan küfürler ayıklanmıştır malesef)

bi dvd 30 tl neden o kadar para veriyimki 10 tl yapsınlar alıp izleyelimm hep ünlüler kazancagına birazda bizi düşünsünler

Nedenini söyliyim FİLMLER PAHALI GELİRLER DÜŞÜK!!

isohuntu da kapattınız üstüne bir de 100 milyar dolar tazminatı da giydirdiniz sırada kim var?

@23 Eki 2013 18:10 : nettin yeğen 100 milyar tazminat :) sakın o 100 milyon olmasın

Blu ray 20 lira dvd 15 lira cd 10 lira yapıp işi bitirin. Bir de her yerde internet üzerinden erişelim

@23 Eki 2013 18:43 Daha iyi bir yöntem var ! Yapsınlar site koysunlar önce ön izleme kısmını beğenirsen önce yandaki reklama tıklayıp izle ya da senin önüne reklamları çıkarsın oradan izle böylece hem o parasını alsın hem de sen para ile uğraşma derdinden kurtul yeah !

Bakan bir kaç ay önce demedi mi "internet üzerinden film indirmek suç teşkil etmiyor" diye.

Yerinde bir tesbit. Sadece tivibu değil, digiturk vs nin de online içeriği vcd si satılan uyduruk film kalitesinde. Netflix istiyoruz

Odeyipte disari doviz vermemek lazim :)))

CD bile almıyorum, internet üzerinden indiriyorum. Korsan film istemiyorlarsa ellerini taşın altına koyup fiyatları düşürecekler! VideoDownloadHelper işinizi rahat görür. yeap!

Sinema cikisinda cogu film zaten kaar yapiyor, DVD yi 50 liraya 70 liraya satmaktansa 10 liraya satsalar alirim ama adamlar aç gözlü bizde protesto ediyoruz.

nedeni yazıyım hemen İstanbul da AVM deki sinemaların bir çoğunu cinemamaximum oldu gidiyosun senden 16 17 TL bilet parası alıyolar. Canın patlamış mısır çekiyo 10 TL aşağıya patlamış mısır alamıyosun. Bir sinemaya gitmek taş çatlasın 30 Tl patlıyo yemek falan yersen daha fazla tabi yol ücreti de dahil buna!

Millet 1 filmden onlarca para kaldırıyor. Nasıl; Tabii ki bizim gibiler aldığı için. Robert Downey Jr. Iron Man 1 2 3 ve Avengers filmi sayesinde en çok kazanan aktörler listesinin başında yer alıyor kazandığı para: 75 Milyon dolar. Filmleri 10 TL Olsa bile en az o izlenmeye 20 Milyon dolar kazanır. 20 Milyon dolarla ömür geçirilir. Hepsi aç gözlü ve bundan dolayı Torrent ile indiriyorum.

@24 Eki 2013 12:26 he her verdiğimiz de adamın cebine gidiyor film şirketi ve dahası para kazanmıyor. az mantıklı hesap yapın

Ah biraz daha ucuz olsa hiç bir sorun olmaz ama yüksekten uçuyorlar anlayacağınız zengin işi :D:D

paramız yokta o yüzden izliyoruz ve izlemeyede devam edeceğim bir sinema 15 -20 tl arası yol paraları pahalı bir suyun 5 tl ye satıldığını gördüm bu fiyatlar olduğu sürece korsanı sonuna kadar destekliyorum asla sinemaya gitmiyorum dvd ler ateş pahası zaten bu durumda dvd de asla almıyorum her türlü işimi internetten indirerek hallediyorum böylede yapmaya devam edeceğim kimse kusura bakmasın para içinde yüzüpte korsan izlemiyoruz

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play