Neden HDD'lerin adları ilk olarak "C" olur?

Bilgisayarımız, sabit diskimize neden hep "C" harfini veriyor? İşte ilginç bir hikaye...

Neden HDD'lerin adları ilk olarak "C" olur?

Neredeyse kişisel bilgisayarların sabit disk sürücüleri kullanmalarının başından itibaren, belirli popüler işletim sistemleri (özellikle MS-Dos / Windows), sistemdeki ilk sabit disk için "C" harfini kullanmışlardır.

Farklı depolama cihazlarını basit harfler ile belirleme fikri, genellikle IBM'in 1960'larda geliştirdiği sanal makine işletim sistemlerine atfedilir. Bu yöntem, CP-40 ve CP/CMS sistemleri ile başlayarak, daha sonradan Digital Research tarafından üretilen CP/M işletim sistemleri tarafından kopyalanmaktaydı. Harfler, başlangıçta genel olarak mantıksal sürücülere atanıyordu ancak daha sonraları fiziksel depolama cihazlarını belirtir oldular.

Bütün bunlar da bizi 1980'lere, IBM'in, göreceli olarak popüler CP/M işletim sistemini IBM Personal Computer'da kullanmak istemesine getiriyor. IBM ve Digital Research arasındaki görüşmeler, günümüzde halen kesin olmayan sebeplerden dolayı tamamlanamadı. Söylentilere göre sorun, CP/M'in yaratıcısı Gary Kildall'ın eşi Dorothy Kildall'ın, görüşmelerin başında "gizli kalma" anlaşmasını imzalamaması ile başladı. İddialar, Dorothy Kildall'ın böyle bir belgeyi imzalamadan önce eşi ile görüşmesi gerektiğini söylediğini ve eşinin o sıralarda şehir dışında olduğunu belirtmekte. Bu durumun garip olmasının sebebi ise, Gary'nin bu tarz anlaşmaları normalde Dorothy'ye bırakıyor olması idi.

İmzanın atılmamasının kesin sebebi bilinmiyor

Söylenenlere göre Digital Research'ün avukatı Gerry Davis tarafından önerildiği şekilde imzanın atılmasının reddedilmesi, IBM temsilcileri tarafından pek hoş karşılanmadı. Ancak bu tarz olayların iş dünyası için normal sayılabilecek bir durum olduğu düşünülürse, bugün geri bakıldığında olayın bu kadar büyümüş olması oldukça ilginç gözüküyor. Olaya dahil olmuş olan kişilerin uyuşmayan açıklamalarının da pek yardımcı olmadığı söylenebilir.

Atılmayan imzanın sonrasında...

Daha sonra neler olduğu da pek açık değil. Gary Kildall'ın daha sonradan söylediğine göre, iş seyahatinden dönmesinin ardından eşi ile çıktıkları tatil uçuşları sırasında IBM temsilcisi Jack Sams ile anlaştıklarıyönünde. Kildall'ın iddiasına göre IBM, imzaladıkları bu anlaşmaya uymadı. Sams ise böyle bir olayın hiç yaşanmadığını söylemekte.

Durum ne olursa olsun, IBM, bu olayın ardından CP/M işletim sisteminden vazgeçerek Microsoft ile anlaşmayı tercih etti. Bunun üzerine de Microsoft, 86-DOS adına sahip bir CP/M klonunun lisansını satın aldı. Daha sonra da 86-DOS işletim sistemi IBM'in yeni PC'si için düzenledi ve bazı belirgin değişikler gerçekleştirerek MS-DOS olarak markalandı. Ancak IBM tarafından PC DOS adıyla kullanıldı.

Ve MS-DOS ortaya çıkıyor...

CP/M klonu üzerine kurulduğu düşünülürse, MS-DOS'un disk sürücüsü harflendirme şemasının da CP/M'den alınması gayet normaldi. CP/M sisteminin çoğu öğesinin kopyalanması sayesinde, CP/M üzerinde çalışabilen popüler yazılım paketlerinin MS-DOS'a göreceli olarak kolaylıkla taşınması ve yeni IBM PC'lerde kullanılması oldukça rahat oldu.

Aynı harf sistemi kullanılmasının sonucu olarak...

Bütün bunlar da bizi sürücü harflendirme şemasına getiriyor. HDD'lerin 1950'lerden beri kullanılmalarına rağmen, ilk PC'lerde genellikle büyük çaplı depolama cihazları bulunmamaktaydı. Bunun yerine, genellikle bir "floppy" disket okuyucusu bulunuyordu. 5 ¼" floppy diskler gibi depolama aygıtlarını okuyan bu disk okuyucular, MS-DOS sisteminde ve diğer işletim sistemlerinde ilk olarak "A" ile adlandırıldılar. Bazı sistemler bu şekilde iki disket sürücüsü bulundurmaktaydı ve bu da "B" harfinin kullanılmasını gerektiriyordu.

1980'lerin sonlarında çoğu PC'de sabit disklerin standart hale gelmesi ile beraber, ilk iki harfin de floppy diskler için kullanılmasından dolayı, mantıklı olarak üçüncü depolama birimi "C" olarak adlandırıldı. Her ne kadar şu anda bu sürücüler bilgisayarın ana depolama aracı ve işletim sisteminin yüklendiği yer de olsalar, bu harf hiç değişmedi.

Günümüzde floppy disket sürücüleri çok ay sayıda sistemde bulunsalar da, bu adlandırma şeması halen kullanılmakta ve "A" ve "B" harfleri floppy sürücüleri için halen saklanmakta. 

Yine de artık, sürücü harflerini değiştirebiliyoruz veya sisteme daha fazla cihaz bağlandıkça harfler kayabiliyor. Ancak halen "C" dendiğinde herkesin aklına sisteme bağlı olan ilk sabit disk geliyor ve bu harf, diğer harfler kaysa bile, kolay kolay değişmiyor...

Levent Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 12 Yorum

Benim bilgisayarımdaki sürücü harfleri şu şekilde. C , F, G, M, P, X, Z : ) C de XP kurulu. F de Win7 kurulu. P de PARDUS kurulu. M de yedeklenecek dosyalar, Z de paylaşılan dosyalar. G ve X de filmler vs bulunuyor :)

@10 Mayıs 2015 10:30 G'de konulu; x'de konusuz mu :D

@10 Mayıs 2015 10:30 M ye MAC OS kursaydın keşke :D

@10 Mayıs 2015 10:30 hdd yi ne kadar çok bölersen pc o kadar yavaşlar

@10 Mayıs 2015 10:30 fantastik bir pc olmuş:) tebrik ederim

@10 Mayıs 2015 10:30 X olanın içeriğini merak ettim ;=)

Bişey anlayan beri gelsin

@10 Mayıs 2015 13:23 kendimi salak zannedicektim az kalsın :D

@10 Mayıs 2015 13:23 Bunu da anlamadıysan bu sitede ne işin var arkadaş. Git candy crush falan oyna. Detaylı olarak anlatılmış işte.

Güzel paylaşım olmuş.

İsin asli; ilk pc lerde floppy disk bulunuyordu sadece ve hdd ye gecene dek bircogu 2 fdd yi destekliyordu. Hdd lerin pc lere girmesiyle olay c:\ den basladi ve o sekilde devam etti. Gerisi teferruat....

Çünkü ilk sürücü A harfinde disket sürücüydü. B harfini ise 2. Bir disket sürücü takılır diye boş bırakılmış. Artık disket sürücü kullanılmadığı için geriye ilk harf olarak C kaldı.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost