Heartbleed nedir, ne yapmalısınız?

Tozu dumana katan büyük açık Heartbleed nedir; ondan nasıl korunabiliriz? İçeride...

  • Zeynel A. Öztürk

Parolalarınızı değiştirmeli misiniz? Sonuç.

Parolalarınızı değiştirmeli misiniz? Sonuç.

Peki parolalarınızı değiştirmeli misiniz?

Tüm parolalarınızı değiştirmek çok iyi bir fikir olmayabilir. Bunu heartbleed açığını henüz kapatmamış bir web sitesinde yapmanız, parolanızı hacker'larla paylaşmak anlamına gelebilir. Bu yüzden açığı kapattığından emin olduğunuz web sitelerindeki parolanızı değiştirmenizde fayda var.

Hangi web siteleri açığı kapattı?

Bunu anlamanın birkaç yolu var. Mashable, Heartbleed'den etkilenen sitelerin güncel bir listesini sunuyor. Aynı zamanda her site için parola değiştirmenize gerek olup olmadığını da söylüyor. Daha küçük web siteleri için bu pratik arama aracını kullanabilirsiniz.

Bir başka alternatif ise Chrome için geliştirilen Chromebleed Checker eklentisi.

Sonuç

Heartbleed, çoğu kullanıcı için sıkıntı oluşturmayacaktır. Kullandığınız hizmetlerden gelen uyarılara kulak verin ve parolanızı değiştirmeniz istendiğinde bunu yapın. Bu sırada olta saldırılarına dikkat edin ve e-postaların içindeki "parola sıfırlama" bağlantılarını kullanmak yerine web sitesine kendiniz gidin. Heartbleed açığı çoğu web sitesinde henüz kapatılmadığından, açığa sahip web sitelerini kontrol edin ve onları bir süre kullanmayın.

Okuyucu Yorumları

Toplam 3 Yorum

Apple'ın kendi sistemine geçmeden önce kullandığı en son OpenSSL versiyonu etkilenmiyormuş diye okumuştum bir yerde. Tüm sürümleri değil galiba

Tüm sürümler değil.

Resmi açıklamaya göre, etkilenme matrisi aşağıdaki gibi; Status of different versions: - OpenSSL 1.0.1 through 1.0.1f (inclusive) are vulnerable - OpenSSL 1.0.1g is NOT vulnerable - OpenSSL 1.0.0 branch is NOT vulnerable - OpenSSL 0.9.8 branch is NOT vulnerable Yani sadece v1.0.1 ile v1.0.1f arasındaki versiyonlarda sorun mevcut. Lütfen yazınızı da güncelleyin. Yanlış bilgilendiriyorsunuz insanları.

Sen de yorum yaz

 Bu konuda okuyacaklarınız
CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir