Nedir bu safir dedikleri?

iPhone 6'da kullanılacağı konuşulan safir ekranlar, neden bizi bu kadar heyecanlandırıyor?

  • H. Hüseyin Öztürk

Fiyat ve diğer sorunlar

Fiyat ve diğer sorunlar

Safir ekranları üretmek daha pahalıya geliyor. Hatta safir ekranların, Gorilla Glass'a göre yüzde 90 daha pahalıya üretilebileceği konuşuluyor.

Peki o zaman iPhone'lar daha da mı pahalanacak? Safirli iPhone'ların daha pahalı olacağını düşünmek mantıklı görünüyor; ancak Apple bir şekilde maliyeti düşük tutmanın yolunu bulabilir. Örneğin GT Advanced'in geliştirdiği saç telinden ince safir ekran teknolojisini kullanarak işi çok daha ucuza getirme ihtimali var.

Apple'ın GT Advanced ile olan çalışmaları sonucu büyük problemlerin birçoğu giderilecek gibi görünüyor. Ekran parlaklığı ile ilgili sorun da, ince ekran kullanarak bir nebze çözülecek.

Yine de, telefon sektörünün safir için, safirin de telefon sektörü için tam olarak hazır olduğunu söylemek kolay değil. Safir camlı ilk telefon modelleri piyasaya çıktığında, kesin bir kanıya ancak o zaman varabileceğiz...

Okuyucu Yorumları

Toplam 17 Yorum

Harika bilgi dolu bir yazı teşekkürler...

Bu sadece "Yenilik yapıyoruz, devrim niteliğinde" imajı. Düşürme açısındaki %1 lik sapma bile ekranı paramparça edebiliyor. Bir noktada iş şansa kalıyor tabi. Safir teknolojisi epeydir kullanılıyordu. Insanlar "neden bunca sene sonra" demez mi? G-Flexteki kendini yenileyen kapağın "kendini yenileyen ekran" versiyonunuda yapacagi soyleniyor iphone'nun. Hangi birine inanacagiz? Samsung s5 2k ile gelecekti falan.

@HasimShn hangisiyle gelirse gelsin hepsi bir devrim zaten. safir kullanıldığı taktirde o %1 derecelik sapma falan yalan dostum yok öyle bir şey emin ol öyle bir maddeden bahsetmiyoruz ..

Bence kamera ve touchid için başka firmalara bağlı kalmamak için satın aldı ekran falan boş haber

La saç teli kadarsa bana kırılması çok kolay olur gibi geliyor

çok güzel bir yazıydı aydınlatıcı teşekkürler :) apple ın bu sorunları aşıp gerçekten iyi bir ürün çıkaracagını düşünüyorum :)

yeni ayfonda safiri sabırsızlıkla bekliyoruz.

Hepimiz iphone, hepimiz kate....

safirsizlikle bekliyoruz

retina ekran zaten parlak gorilla glass kullanan telefonlarda baya parlak acaba safir ne kadar parlak olur goriil glass aslında daha dayanıklıdır çünkü adamlar cam işinde iyice teknolojisni geliştirdiler.

He 1 cm safir kullanacakndeğilmi ? İnceldikçe kırılgan olmasın şu safir ? Çizilmwyi önler muhtemwlen hali hazırda gorilla glassta aynı işi yapıyor hatta kolay kolay kırılmıuor ( tlf nun köşelerini cam yada metale denk getiröezseniz ). Neyse çıksın bakalım safir ekran iyiyse kullabırız :)

@10 Mar 2014 20:35 Saatlerde 1 cm kalınlığında safir mi kullanılıyor sanki, komik olmayın...

iphoneculara geçirmek için yeni bir bahane daha... daha sağlam ekranımız var, 1500 lira yerine 2500 lira verin bize, ekranınız kırılmasın! ben koruyucu jelatin takıyorum, çizilmesini takmıyorum bile. kırılma işine gelince, yere düşerek zaten kolay kırılmıyor, birde koruyucu kap kullanırsan iyice zor. hepsi 30-40 liraya halledilir. ha ama tabi "AYFON abi AYFON" diyip ekranı daha sağlam diye millet 500-1000 lira daha fazla vermiyecek mi? vericek. kırılmaz çizilmez ekranlı tel satın alıp üstüne jelatinde takıcakmı? takıcak.... eee? aferim apple, girdin milletin kanına gene....

aynen bende goril resmini beğendim

Moh değil Mohs

ulan bu iphone a laf atanların hepsi fakir

kasım-2015. gt advanced apple ekranları almadığı için iflas etti.

Sen de yorum yaz

 Bu konuda okuyacaklarınız
CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir