Nereye kayboldu bu düğme?

Windows 8 piyasaya çıktığında bu alıştığınız düğmeyi yerinde bulamazsanız hiç şaşırmayın!

Hüseyin Cem Köylü

Bildiğiniz gibi, Microsoft, Windows 8 ile köklü değişiklikler yapıyor ve eski kalıpları değiştiriyor. Bazıları bu değişikliklerden nefret edebilir, bazıları ise sevebilir. Fakat kim ne derse desin, Microsoft bu değişiklikleri yapacak. Hafta sonu ortaya çıkan ve 8220 sürümünden alınmış olan görüntülerde dikkat çeken en büyük değişiklik ise, yıllardır alıştığımız, sevdiğimiz o başlat düğmesinin artık olmaması.

Gördüğümüz kadarıyla, Windows 7 ile hayatımıza giren "süper çubuk" olduğu yerde kalıyor. Çubuk, uygulamalarınızın kısayollarını koyabileceğiniz bir alan halini almış (zaten yapabildiğimiz bir şeydi bu). En çok kullandığınız uygulamalarınızı bu alana koyarak, metro arayüzüne geçmeden uygulamalarınızı çalıştırabileceksiniz.

Peki ya başlat düğmesine ne oldu, Metro'ya nasıl erişeceğiz? Konuşulanlara göre, fareyi sol alt köşeye getirdiğiniz zaman düğme belirecek. Ayrıca fareyi köşelere götürerek aktif edebileceğiniz charm bar olacak. Gerçekten büyük ve güzel bir değişim.

Söylenene göre, Charm Bar, Metro arayüzünü başlatmak için kullanılacak. Klasik başlat menüsünün yerini tutar mı bilemeyiz ama ilgi çekici olduğu kesin.

Başlat düğmesiz görev çubuğu ile ilgili henüz tüm bildiklerimiz bunlar, daha fazla bilgi elde ettiğimizde sizinle paylaşmaya devam edeceğiz.

Okuyucu Yorumları

Toplam 14 Yorum

Windows 7 Home Pro almıştım. Şimdi de Win 8 alacağım İnşallah...
saygılarrr.r.rrr

zamanla o düğme işlevini yitirdiyse alışkanlık diye ısrar etmenin anlamı var mı?

Macler 7 senedir kullaniyor baya buyuk bir yenilik cidden !!!

Adobe Flash'ta bir Linux arayüzü tasarlıyorum. Bitirebilirsem Pardus'a ve KDE'ye göndereceğim. Kısaca anlatayım:

Ekranın en üstünde ince bir bar var. Barın en sağında saat ve saatin yanında bildirim simgeleri var. Barın en solunda ise oturum ile ilgili işlemleri ihtiva eden menünün (oturumu açma-kapama, askıya alma, kilitleme vs.) bulunduğu bir düğme var.

En altta daha kalın ama sadece 5 simgeyi ihtiva eden kısa ama ortalı duran bir bar var. Peki bu simgeler nelerdir? Denetim masası, uygulamalar, home, file manager, çöp kutusu. Arayüzde başlat menüsü yok.

Ekranın sağ ve sol kenarlarında ortalı bir şekilde birer ok var. Bu oklara bastığınız zaman sağdaki ve soldaki pencereler kayarak geliyor veya gidiyor. Home bastığınızda bu kayarak gelen pencereler kayboluyor ve masaüstü eski haline dönüyor.

Peki bu kayarak gelen pencereler nelerdir?

1) Kısayollar 2) Denetim masası 3) Uygulamalar 4) Sosyal ağlar, ilgili özellikler ve gelen mailleri pratik olarak okuyabilme ile ilgili özellik

Bir de ortada normal masaüstü yani home var. Bu da toplam 5 masaüstü demektir. Kullanıcı sayıyı arttırabilir.

Sürükleyerek de bir masaüstü pencereden diğerine geçebilirsiniz. Android'e çok yakın. Üzerinde çalışmak gerekli.

Çok kullanışlı, şık, sade, hızlı, hafif ve hatasız bir arayüz. Işte Linux'a gerekli olan şey.

Plasma Active'i beğenmedim. Daha basit, daha şık ve mükemmel olmalıydı...

bu adamlar işi biliyo :) mükemmel bi işletim sistemi ortaya çıkarıcaklar ve (bunu en başından beri tüm windows 8 haberlerinin altına yazdığım yorumlar gibi) tüm o beğenmiyenlerin ağzı açık kalıcak :)

tutmayacak bu 8 başlat menüsünün görünmemesi bile çoğu standart kullanıcı için itici gelecektir. Ben bile win 7 yi hemen yüklemişken 8 i yüklemeyi şuan için düşünmüyorum bile. Fakat bu şirketler reklam ve yönlendirme yetileriyle yine belli bir başarı da sağlayabilirler. Win gücünü kullanarak satış yapacak yine.

Ben bildim bileli o vardı kaldırmaları iyi olmuş gerek yoktu bence hatta keşke toptan kaldırsalar sadece ekran olsa windowsa girdiğimizde ne guzel olurdu biz istediğimizde belirse biz istemediğimizde yok olsa keşke:))

Belki bazıları için iyi oldu ama ben hiç sevmedim. Bence Windows 8'de Desktop arayüzü aynen kalsa, isteyen Metro'yu kullansa daha güzel olur du. Benim anlamadığım niye Windows 8'de kullanıcıların tepki gösterdiği özellikleri devam ettiriyor...

İllaki bir yenilik olsun diye böyle bir saçmalığa imza atarlarsa hata yaparlar.

zaten herkez o baslat dugmesını pc yı kapatmak ıcn kullanıyo gereksız :D

Keyifleri bilir beğenmezsem satın almam geçmem Windows 8`e
bıktım zaten Windows`dan umarım Windows 8`i de Windows 7 gibi rezil yapmazlar

Ubuntu bana göz kırpıyor desem yalan olmaz

microsoft hata ediyor. yıllardır var olduğu ancak bir üstünlük sağlayamadığı akıllı telefon sektöründen ders almayıp bilgisayar işletim sistemi üzerindeki ağırlığını tabletlere kaydırmaya çalışıyor
bu gidişle windows 8 microsoftun sonu olabilir

Başlat düğmesi denetim masası ve değişik sistem araçlarına ulaşmak hızlıca arama yapabilmek, yüklü programları bulmak için lazım. Yerini tutabilecek bir şey yapabilecek miler acaba?

3. parti uygulamalarla geri eklenir. Hatta kayıt anahtarlarını karıştırırsak da ekleyebiliriz belki.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play