Netbook pazarından Linux'a ilk darbe

Netbook'ların ilk göz ağrısı olan Linux, dev bir üreticinin aldığı kararla büyük darbe yedi...

  • Selim Öztürk
HP, netbook'ları için Linux'tan vazgeçti!
HP, yeni netbook'larını Windows XP ile kullanıcılara sunacak.

HP, geçtiğimiz günlerde yaptığı bir açıklamasında, önümüzdeki günlerde Avrupalı kullanıcılara sunmayı planladığı netbook'ların sadece Windows XP altında çalışacağını duyurdu. ABD'de ise Ubuntu yüklü netbook'ların satışı sürdürülecek.

Bir süredir bu konuda devam eden spekülasyonlara bir son vermek isteyen HP, satışa sunacağı netbook'ların Linux değil Windows XP altında çalışacağını açıkladı. Yaklaşık 1.000TL'lik bir fiyat etiketine sahip olması beklenen yeni Vivienne Tam model netbook'larını Windows XP ile kullanıcılarına ulaştırmayı planlayan HP, buna rağmen dileyen kullanıcıların Ubuntu Mobile Internet Edition'ı HP'nin web sitesinden indirebileceğine de vurgu yaptı.

Bu konuda bir haber ajansına açıklamada bulunan HP, Linux'u terk etme kararının alınmasında kullanıcıların taleplerinin göz önünde bulundurulduğunu belirterek, bu konuda herhangi bir problemin olmadığını sözlerine ekledi.

Okuyucu Yorumları

Toplam 23 Yorum

burdan belli oluyor linuxun niye iyi olmadığı sadece az virüs yiyen bir sistem başka bişey deyil gerisi fos ne ekran kartı düzgün çalışıyor ne oyun oynayabiliyorsun nede programları bir çoğu uyumlu deyil

Hp'yi severim ancak işletim sistemi seçimini hiç beğenmiyorum.
Çoğu zaman(hatta tr de hemen hemen her ürününde) Microsoft'a bağlı kalıyor.

"burdan belli oluyor linuxun niye iyi olmadığı sadece az virüs yiyen bir sistem başka bişey deyil gerisi fos ne ekran kartı düzgün çalışıyor ne oyun oynayabiliyorsun nede programları bir çoğu uyumlu deyil"

debian kullanıcısı olarak ekran kartım çok iyi çalışıyor, evet oyunlarda birazcık sıkıntım var. ve şu linux için yazılım yapmayanları söylüyorsanız evet ama bu linux'un suçu değil hala anlatamadık size şunu. ama gayet başarılı kendi uygulamaları var.

Linuxun ne olduğunu bilmeden kimse cahilce yorum yapmasın.Sen driver kurmayı bilmiyorsan linux ne yapsın.

İki alt katta ki ziyaretçi, linux'ün grafik kartlarını düzgün çalıştıramadığı konusunda bol bol atıp tutmuşsun. Linux altında çalıştırılan windows oyunları bile windows'takine göre daha performanslı çalışır. Aç oku da öğren biraz. Linux sadece virüslerden etkilenmediği için tercih edilmez. Şu an senin kullandığın internet altyapısı, büyük oranda linux sistemler tarafından oluşturuluyor!

yahu linux'u ne diye bu kadar savunuyorsunuz onu anlamıyorum, son derece vasat bir kullanımı var, ne program kurabilirsin doğru dürüst, ne de film izleyebilirsin. olmuyor işte, istediği kadar açık kaynak olsun bedava olsun, olmuyor. bırakın bu linux şövenizmini, son kullanıcıya göre değil henuz, adam akıllı birilerinin elinde tutması lazım linuxu. gönüllü yazılımcıları organize etmek lazım.

HP ancak çiçekli böcekli laptop tasarlar ,ne anlar işletim sisteminden :(

şu an mesajı ulusal dağıtımımız olan pardus'tan yazıyorum.

evet linux'un virüs yememesinden başka bir artısı kesinlikle yok , kaldı ki ben windows xp kullanırkende virüs ile muhattap birisi değildim.
yazılımsal olarak linux kullanıcılarının windows programlarından daha iyi dedikleri alternatiflerin hiç birisi gerçekten kaliteli değiller , evet hepsi bir şekilde işinizi görüyor ama yinede çok geride olduğunu kabul etmekte ve vurgulamakta fayda görüyorum. Çünkü ben bu sözlere inanıp hayal kırıklığı yaşayanlardanım.

Donanım konusunda Linux kullananların çoğunun dediği kendi tanıyor! olayı ise tam bir facianın ürünü. Evet linux ses kartı tanıyor ama ses kalitesi internetten gerekli paketleri indirmeden tam bir rezalet, kaldı ki bir sürü dolambaçlı yolda var ayarlamaları yapmak için özellikle usb olan donanımlarda uzman bir windows kurdu olsanız bile apışıp kalırsınız.

inat ettiğimden dolayı windows xp'ye geri dönüş yapmıyorum ama burnum böyle sürtmeye devam ederse geriye dönüp windows xp'nin köpeği olurum.

asıl kölelik linux'u kullanmakmış bunu anlamadım ama ortadaki emek çok büyük linux camiasındaki tüm insanlar gönüllü bu takdire şayan bir emek bu yüzden.

"08 Şubat 2009 Pazar, 21:38" sana sadece yuh demek isterdim. ama eklemem de gerekiyor.

benim süper ötesi pc canavarı bilgisayar mühendisi bilgisine sahip dünyalı arkadaşım, windows tabanlı (windows için yazılmış demek istiyorum) programları ve oyunları nasıl olur da linux çalıştırmıyor diye suçu linux da bulursun? bunun cevabını merak ediyorum.

ekran kartını tanıtamadın diye (nasıl olduğunu öğrenince çok kolay, hatta yeni ubuntu da hangi sürücüyü kullanmak istediğini seçiyorsun ve onaylıyorsun, o kadar) suçlu yine mi linux oluyor.

birçok linux kullanıcısının tekrar takrar söylediği ama windows kullanmaktan yağ bağlamış bünyelerin bir türlü anlamak istemediği bir şeyi hatırlatmakta fayda var. windows ta kullandığınız programların üstlendiği görevleri ve fazlasını yapan programlar zaten mevcut. inat edip yine de windows programlarını çalıştırmak isterseniz, bu da mümkün. ama %100 verim beklemeyin. oyun konusu ise linux un değil oyun geliştiricisi firmaların ayıbı.

LordShadow

Linux Hakkında arkadaşların bazıları yanlış bilgilere sahip yanılmıyorsam.Hiç de söylendiği gibi sorun vs yaşamıyorsun. Kim söylüyorsa halt etmiş. Para verin o zaman microya da zengin edin. :D Bedavası var iken sizler devam edin.....

Linux'a fos diyen kişi.Sen windoze kullanmaya devam et ama linux'a fos deme.Önce açık kaynak nedir onu öğren.

ekran kartı düzgün çalışıyor ne oyun oynayabiliyorsun nede programları bir çoğu uyumlu deyil
------------------------------------------------
Şuan windows kullanıyorum ama
pardüs kullanırken şunları fark etmiştim ;
ekran kartı sürücüsünü PiSi ile kurdukdan sonra gayet iyi çalışıyor.
Wine ilede popüler oyunları rahatlıkla oynayabilirsin.
Crysis, Call of duty serisi, world of warcraft, ve birçok popüler oyun.
Ayrıca Wine ile birçok programıda çalıştırabilirsiniz.
Ve grafik sürücünü yükledikden sonra Compiz Fusion ile
çok iyi bir bilgisayar elde edebilirsin.

bilgi sahibi olmadan yazmayalım lütfen.

burdan belli oluyor linuxun niye iyi olmadığı sadece az virüs yiyen bir sistem başka bişey deyil gerisi fos ne ekran kartı düzgün çalışıyor ne oyun oynayabiliyorsun nede programları bir çoğu uyumlu deyil
---------------------------------------------------------------------------
bilip bilmeden konuşma microsoft tan komisyon almasa yapar mı bunu sanki...

eee buyukler buyuk dusunur.

linux henüz microsoftun civarlarına yanaşamaz önünde uzun bir yol var ama inanıyorum ki bir gün microsoftu da sollayacak.Dünyada açık kaynak düşkünleri microsoft mühendislerinden çok fazla ve daha zekileri var elbet ama henüz yapılan çalışmalar sınırlı.HP'nin bu kararı kapalı kapılar ardında alınmış stratejik ve ticari bir karardan başka birşey değildir.

XP'yi bırakamayanlar hesabını verecek! MİŞ PEKİ İLK HESABI MARKALAR MI VERECEK YOKSA MARKASIZ OLUP PC KASASINDA MARKALI HARDWARE KULLANANLAR MI VERECEK HALA ANLAŞILAMIYOR. YOKSA NETBOOKLAR İÇİN ÖZEL WİN XP Mİ HAZIRLIYORLAR NEDİR ANLAYAMADIM. BU NETBOOK LAR İÇİN HAZIRLANAN WİN XP Yİ DE PCLERİNE YÜKLEME YA ÇALIŞIRSA BAZI X KİMSELER NE YAPACAĞIZ ?

tüm linux leri denedim neredeyse hatta vista ve win 7 yi de denedim laptop ta bunları XP nin verdiği hazzı alamadım. Laptop da XP ye göre tasarlanmış zaten.Yeni yani laptop ve hardware de çok iyi güçlü...Ancak bu yeni işletim sistemlerine göre tasarlanmış hazırlanmış laptoplar insanlara haz verir istediğini ancak öyle alabilir ne istiyorsa.Desktop Pc de bunları denemedim denemeyi de düşünmüyorum.Dektop Pc yi gören hangi oyunları çalıştırıyor diyor aynısını laptop içinde söylüyorlar.Ben de şunu söylüyorum PS veya Xbox veya Wİİ al diyorum oyunu orada oyna PC in sağlam kalsın hemde çok paralar verme bu oyunlar için diyorum.Bazı kimseler rahatsız oluyor tabii.XP oyunlar için çok iyiyimiş Win7 de öyle zaten. Vista da.Bazıları da güvenlik programları çok kasıyor diyor du oyun desteği sunanları çıktı.Ne isterseniz o çıkıyor.En hızlısını bile çıkardılar niye tercih edilmek için.İnternetin güvenliği onlardan soruluyor.Ancak her kullanıcı pc siyle o tür yerlere dalmıyor dalmayınca on dan gördüm aldım pc mi kasıyor diyor ve normal koruyuculara geçmek içinde ek ödeme yapmak zorunda bırakılıyorlardı şimdi kurulum yaparken eksik kurulum yapabiliyorsunuz.Win 7 ultimati de XP ayarında kuramıyoruz herşeyi ultimate olunca ultimate ayarında çalıştırmak zorunda kalınıyor.Bir platformdan diğerine hızlı geçiş yaptırmak isteniyor oysa bunu yapabilmek için krizsiz bir dönemi beklemek gerekiyor.İşten çıkarılan velimiz sayesinde interneti ne yazık ki XP yle görüntülüyoruz.Allah yardımcıları olsun...

Nedir bu millette de linux düşmanlığı şaşırıyorum.Ve çok merak ediyorum Bu linuxa atıpğ tutan kişiler linux altına ne kadar bilgililer ki kendilerinde eleştiri yapma lüksünü görüyorlar. Linux kullanmayı bilen herkes üstünlüğü kaul etmiş durumda ki böyle olmasa bile kimsenin bu kadar eleştiri yapıp linux atılım yapmaya çalışan arkadaşların kafalarını bulandırmaya hakları yok. Forever Linux - Mandriva
Nick: Contempt

Size tarafsızca kendi fikrimi söyleyeyim. Ubuntu görsel efektlerinin tam açılmasıyla birlikte Vista'dan kat be kat daha estetik, stabil ve kullanışlı bir sistem. Ayrıca gerçekten de Linux çok işe yarıyor, özellikle de Windows sisteminizin çöktüğü zamanlarda. Sorunlu seriden bir ST3500320AS sabitdiske sahibim ve Windows XP ile birlikte bir bölümde de Ubuntu kuruluydu. Disk kafayı yeyip Windows bölümünü yokettikten sonra Ubuntu hala çalışmasına sorunsuzca devam etti ve bu sayede dosyalarımı kurtarabildim. Ayrıca bana göre MacOS'da benzer olan Ubuntu'nun Gnome arayüzü Windows'un çalışma mantığından daha kullanışlı. Herşeye kolayca, hemen erişebiliyorsunuz. Üst panelde araç çubuğunun sürekli bulunması çok faydalı.

Herneyse konuyu çok saptırmayayım.

bu amerikalılar çok tekelci adamlar yine bii şekilde yamıyolar kendilerini olaya

çok saçma bi düşünce ....

Linux ubuntu herkese tavsiye ederim ne istersenimz sorunsuz yapıyorsunuz problem yok çökme yok vs yok ne istersen yap.Window malesef iğrenç . bu bahsettğim sistemlere 5 kuruş bile vermiyorsunuz.Siz bilirsiniz.Verin çok paranız var ise :D:D:D:

habere küçük ama önemli bi düzeltme, yeni netbook sadece XP ile çalışmayacak, linux ile de çalışabilir, varsayılan olarak XP yüklü gelecek sadece (tabi ki yaklaşık 100$ boş yere giden para ile beraber)

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play