Netbooklar için 4 harika işletim sistemi!

Windows gibi komplike işletim sistemlerinden çok farklı, taşıması kolay, basit 4 alternatif...

  • Ali Güngör
Netbooklar için 4 işletim sistemi
Arayüzleri de şık, sisteme yükleri de az

Bir netbook'un kıymetini, işiniz için her yere dizüstü bilgisayar taşımak zorunda kaldığınızda anlıyorsunuz.

Bütün gün çantanızda sizinle birlikte gezecek bir bilgisayar, hafifliği oranında kıymete biniyor. Ama şöyle de bir sorun var, ucuza alınan, zayıf donanım özellikli netbooklar, daha güçlü dizüstü ve masaüstü bilgisayara alışkın kullanıcıları bekletip can sıkabiliyorlar.

Bu durumda Windows ya da Ubuntu masaüstü sürümleri yerine, Linux tabanlı, hafif, hızlı ve ücretsiz üstelik netbook için optimize edilmiş işletim sistemlerine gözler çevriliyor.

Sırt çantanızı hafiflettikten sonra, şimdi sıra netbook'unuzun yükünü hafifletmekte! İşte bu işte başarılı 4 işletim sistemi...

Ubuntu Netbook Edition

Netbook işletim sistemleri kısıtlı sistem kaynaklarına göre tasarlanmalarının yanında, DVD yazma uygulaması gibi gereksiz programları içermezler.

Ubuntu Netbook Edition ya da daha önceki adıyla Ubuntu Netbook Remix 2008'den bu yana var. Piyasada standart olarak Ubuntu işletim sistemiyle satılan netbooklar da bulunuyor.

Gnome tabanlı bu işletim sisteminde Firefox, OpenOffice.org, F-Spot gibi açık kaynak kodlu uygulamalar hazır geliyor. Ancak esas avantaj, kullanıcı arayüzünün netbook'un ekran boyutu göz önüne alınarak tasarlanmış olması.

Bağlantı: Ubuntu Netbook Edition

Jolicloud

Jolicloud oldukça popüler bir netbook işletim sistemi. Ubuntu üzerine kurulu olan Jolicloud, ekran alanını daha verimli kullanmak üzere tasarlanmıştır.

Kendi uygulama yöneticisi ile uygulama kurmak ve kaldırmak çok kolay. İnternet üzerinden kullanılan uygulamalar için kısayollar, Chrome'dan esinlenmiş birleşik bir arama satırı var.

Bu işletim sistemini kurmaya karar vermeden önce Windows XP ve Windows 7 üzerinden denemek için aşağıdaki adresten indirebilirsiniz.

Bağlantı: Jolicloud Windows

Kurmaya karar verirseniz direkt kurulum ISO'sunu kurabilirsiniz.
Bağlantı: Jolicloud ISO

Crunchbang/Cruncheee

Crunchbang/Cruncheee olmak üzere iki farklı sürümü olan bu netbook işletim sistemi de Ubuntu üzerine kurulu.

"Hız, stil ve esaslılık" üzerine yoğunlaştığını aktaran bu işletim sistemi hafif Openbox pencere yöneticisini kullanıyor. Çok hızlı çalışıyor ve iyi bir alternatif.

Asus EEE PC sevenler Crunchbang'in EEE kullanıcıları için özel bir sürümü olan Crunchee'yi yaptılar. Ancak bu sürüm yaklaşık 1 yıldır güncellenmedi.

Bağlantı: Crunchbang
Bağlantı: Cruncheee

EasyPeasy

EasyPeasy netbook işletim sistemi özellikle zayıf netbooklar için tasarlanmış ve webde sörf yapmaya odaklanmış bir işletim sistemi.

Sadece açık kaynak uygulamalara değil, kullanıcıların alışık olduğu masaüstü ve web uygularına da erişim sağlamayı hedefliyor.

Kurulduğu andan itibaren ihtiyaç duyulabilecek ses ve video codecleri hazır olan bu işletim sistemiyle anında video izleyebilir ya da farklı formatlarda müzik dinleyebilirsiniz.

Skype ve Picasa gibi uygulamalar da varsayılan olarak kurulu geliyor ve adından da anlaşılacağı üzere kurulumu ve kullanımı çok basit.

Bağlantı: EasyPeasy

Okuyucu Yorumları

Toplam 16 Yorum

Ubuntu ne tabanlı acaba ? Ubuntu ayrı bi dünyanın işletim sistemi mi ?

@18 Mayıs 2010 18:10 Linux tabanlı işletim sistemi buraya yazacağınıza google a yazsanız .. düşünün lan kafanız ağrımaz

@06 Ekim 2016 00:33 Haklısın kardeşim insanlarımız düşünmeye bile üşeniyor bu kadar akıllı bir milletiz sonumuz hayrola..

netbook, notebook gibi cihazlara windows kuranın aklından şüphe ederim

Ubuntu ne tabanlı acaba ? Ubuntu ayrı bi dünyanın işletim sistemi mi ?
....................................................................................................
oda debian tabanlı. ama debiandan daha gelişmiş.
ubuntu tabanlı demek: ubuntu tabanlı dağıtımlarda ubuntunun paket sistemini ,terminal kodlarını, deb uzantılı paketlerini kullanabileceğiz anlamına gelir.

bunda nasıl program yada oyun çalıştırcaz admin yazıyorsun ama tam yaz bari :) kurduk sizin yüzünüzden gaza geldik tamam beğendik ama beğenmek yetmiyor oyun vs exeleri çalıştırmıyor kişisel programları kuramıyoruz bari exeleri nasıl çalıştırcaz onu yazın o da yeter :D

ubuntunun daha alması gereken çok yol var, geçen gün bir ubuntu kurdum ayar çekmesi 1 gün alıyor nerdeyse, oyun yok hep alternatif programını arıyacan bulacan yükleyeceksin. Özgür yazılımdır, tekelciliğe başkaldırıdır, takdir ederim ama biraz daha kullanılabilirlik olsa ubuntu altındaki parlak fikirlerin tadını rahatça alabiliriz.

Ubuntucular sizi sövmüyorum ama ne olur biraz daha kullanılabilirlik...

Birde Elive Linux diye bir dağıtım var, mükemmel birşey. Diğerlerinin aksine bunu parayla satın alıyorsunuz, minimum 15$'lık bir bağış istiyor. Veya sitenizde incelemesini yaparsanız ücretsiz veriyorlar ...

kendi laptopumda defalarca linux denemiş biri olarak söylüyorum en başta internete giremiyorum çünkü internet bağlantı tuşu deaktif oluyor,sonra arkadaşların dediği gibi ne exe ler çalışıyor ne de uygun program var bence illa linux diyorsanız onla gelen cihazlardan alın yoksa tersi attan inip eşeğe bile değil yaya kalmak oluyor.

netbookuma iki defa ubuntu netbook remix kurmaya çalıştım.İkiside sukut-u hayale oldu benim için.Çünkü,çoğu netbookta wifi sorunu yaşanıyor hemde öyle paketle filan çözülen cinsten değil.Bazılarında ethernet bile kullanılamıyor.Tamam tekele karşıyız ama kullanılabilirlik daha önemli.

ubuntu kurup exe ler çalışmıyor diyen insanların zekalarını teste tutsan benim kuşumdan azdır muhakkak iq ları. Arkadaşım MAC Windows Linux bunalr farklı çekirdeklere ve masaüstlerine sahip bunalra özel programlar var. Ubuntu da oyunu napçan netbook'unda nasıl bir ekran akrtı var ki zaten :D ubuntu paket yöneticisinden wine yi kur o zaman bazı hatta birçok windows ve wine l ile mac programını çalıştırırsın ama neden bunu yaparsın onu bilmem zaten netbook internete girmek ve ofis için bir makina napçan o kadar yazılımı desktopa geç o zaman

windowsun ameleligini çekmek çok gereksiz ve yersiz linux, unix var iken herşeyden önce performans için notebook degiştirmiyor musunuz??

oyun açısından düşünüyorsan exe çalıştırmasını

quake4'ün linux versiyonu var kur bitsin

diğer işletim sistemlerinde wi-fi sorunu yaşayanlar için: belki bu başlık altında wifi sorunundan bahsedenler zaten bunu biliyor olabilirler ama bilmeyenler için bir uyarı; işletim sistemi yükleyeceğiniz zaman mutlaka daha yüklemeye başlamadan wireless'in (donanım olarak) aktif olduğundan (açık olduğundan) emin olmanız lazım eğer wireless kapalıysa işletim sistemini yükledikten sonra sizi uğraştırabilir.

ilk internet bağlantısını nasıl yapacağız dergidede anlatılmamış.

bu işletim sistemlerinde pvp knıgth oynuyabılırmıyız pekı

Sen de yorum yaz