Nette Hız Rekoru

İnternet hız rekoru İsveç'te yaşayan 75 yaşındaki bayan Sigbritt Lothberg'in evinde kırıldı.

  • Cenk Yapıcı

İnternet hız rekoru İsveç'te yaşayan 75 yaşındaki Bayan Sigbritt Lothberg'in evinde kırıldı. İsveç'in Karlstad şehrinde yaşayan Lothberg'in evinden internete saniyede 40Gbit hızla bağlanıldı.

Sadece 2 saniyeden daha az bir zamanda, bir DVD filmin tamamını ev bilgisayarına indirmeye olanak tanıyan rekor bağlantı hızına bağlantıda yeni bir modülasyon tekniği kullanılması ile ulaşıldı.

Bölgenin internet sağlayıcısının teknik birimi ve Lothberg'in donanım uzmanı oğlu (hayırlı evlat) tarafından gerçekleştirilen bağlantı şu ana kadar dünyada yakalanan en yüksek internet bağlantı hızı olarak tarihe geçti.

Okuyucu Yorumları

Toplam 61 Yorum

...var var üstelik yakın gelecekte insanlar bu hızda internet kullanmaya başlar herkesin evinde en düşüğü 40gbit olan bağlantılar olur. ancak bizim kullanabilmemiz için en iyi ihtimalle 25. yüzyıla kadar beklememiz gerekir... 1mbit olsun yeter şimdilik....

isveçli bilim adamları sadece boş işlerle uğraşmıyor demekki tebrik ediyorum kendilerini bu güne kadar yanlış tanımışım özür dilerim

Cidden hayırlı evlatmış yani 40Gbitlik bi bağlantıyı annesine tahsis eden evlat cennetliktir. Biz hala sınırlı yok 1-2 lik bağlantılarla uğraşırken 1 dvdyi teyzemiz 2 saniyede indiriyor(aslında bunada şükür). Ama şuda varki bulunsunki bizimkiler biraz utansın değilmi.:)

kimbilir evlere ne zaman gelir.

Yok bu hayırlı evlat aslında mevcut hatlarla daha hızlı veri aktarılabilirmiş onu kanıtlamış.

40Gbit mi? Biz burada 256Kbit gördüğümüz zaman bile havalara uçuyoruz :D
En azından 1Mbit'e çıkarsalarda şu 40Gbit'in 40000' de 1' ni görsek :D
Hangi çağda yaşıyoruz anlamak mümkün değil.

aynen bencede yok artık ufff :(

yaygınlaırsa süper olur istediğin filmi beğen sonra saniyeler içinde indir ve izle süper olur

yaa arkadaşlar fazlada abartmayın dünyanın hiç bi yerinde yok bu çinde bile 100 mbit yani 40 gbit in evlerimize gelmesi bu yüzyılda biraz zor die düşünüorum

intnernet o kadar hızlı oldu diyelim. Ama biz bilgisayarın içinde bir harddiskten diğerine 2-3 dk da atıyoruz. Ne kadar hızlı yazan bir harddisk e sahipmiş 2 saniyede 4 küsür GB lik filmi yazıyor.

hız rekoru onlarda olabilir ama kar rekoru bizde.

bence bunak kadın dvd yi istemiş.. yan komşu pencereden ona fırlatmış. ( 2 saniyede )

40Gb ye ulaşılmadı imkansız gibi server lar bile en fazla 100MB e kadar çıkabilirken 100 MB nerde 40 GB nerde :S:S inanmadım...

? olamazkiiii

ohhohhho 40 gbit dünyaya yayılsa bile bize bir asır sonra gelir :))))))
hiç merak etmeyin.

Bağlatıyı kurduğunu varsaydık. ssinanyil Arkadaşımınızın da dediği gibi 2 saniyede 4 gb lık veriyi nasıl yazıyor.
Süper bilgisayarlamı bağlanmış muhahah :D Bizim evlerde kullandığımız sistemlere benzemediği kesin....

yaw bu sadece bir hız denemesi dünyada böle bi hız yokki yani evlere fln gelmesi die bişey olamaz bnce

İnanılmaz bir şey.5 saniye oyun indirilir yaw.

Fazla hız tehlikelidir (Türk Telekom bahane ararmış :)

yuh! 2 saniyeden az bir sürede dvd filmi bilgisayarıma indirmek ne demek be,hakkaten bravo.

Yahu herhalde evlerde kullandığımız RAID kurulu bile olsa bilgisayarlarda çalışmayacağı kesin.Hem bunu yapabilmek için illaki saniyede 40Gbps yazabilen bir bilgisayara mı ihtiyacı var ? Adamların onu ölçebileceği, kablodan geçen frekansı bulabilecekleri aletler mi yok sanki ? Onlarla aramızdaki fark burada: Adamlar araştırırlar, siteleri kütüphane gibidir, biz ise burada haftalardır duran sözde güzellere bakar, forumlarda hangisi makinem ısındı, hangi işlemci iyi, hangi programla kotama bakarım bunları tartışırız.

Böyle insanları tebrik etmek lazım.Çünkü yıllardır kullanılan teknolojiinin içinden birşey türetmiş kendisi.Bu demektir ki aynı paraya aslında çok daha iyi hizmet verilebiliyor.

Niyetimiz, böyle girişimlerin Türkiye'de de denenmesinden, yapılmasından başka birşey olamaz.

Gün gelir de inşallah birileri bunları gerçeğe döker...

Hacker ana mı bu yoksa tam anlamadım.

bizim bağlantı kaplumbağadan az kaldı bunun yanında ::)))))))))))))))))

inanamadım dilimi tuttum desem yeridir

ya sunu duzgun okuyun arkadaslar 2snyede indirdi demiyor - indirmeye olanak sağlıyor diyor ( teorik olarak :)- :D:D:D

Biz daha hızlıyız biz o hızı çoktan aştık onlar 40 larda biz 256 larda allah aşkına türkiye tekloniji devii 1 numara hakkını yemeyin telekomun valla bu telekom adamii şizofren ederr :) :)

ya işkence olsun diyemi bu haberleri verionus :D

ama hakkaten hayırlı evlatmıs ee ;)

Yani 2 snyede indirmeye olanak sağlıyor pratikte sende 30 ben diyim 60 snyede 5 gb indirebiliyor :D:D

böyle haberler okudukça içim gidiyor. hala 256 yı geçemedik millet bilmem kaç mbitle indiriyor. biz böyle kahroluyoruz telekomun kide nasıl bir yüzsüzlükse çıt çıktığı yok

yaw adamda eğer 10000 rpmlik 100 sata harddisk(tabiki raidli) varsa 2snde yazabilir 4.35 Gb oda belki tabi ramlerisüper işlemci manyak olmalı ve tabi servis sağlayıcı da.

vay be biz işkence çekelim elin avrupalıları rekordan rekora koşsun...gerçi bizdede dünyanın en pahalıya interneti kullanma sıralamasında ilk sıralarda olma rekoru var ama kimse bu rekordan memnun değil... :D

1 MB hızı bırakın, 256 sınırsızla yaşamaya mahkum aboneleri olan telekom, acaba ne zaman bu bağlantı hızını yükseltip fiyatı da uygun hale getirir dersiniz? Ayrıca da 40 MB bile olsa anlamadığım bir şey var; hdd 2 sn'de nasıl 4.5 GB'lıkbir filmi içine alabiliyor, mantığını anlatabilecek olan var mı?

olayın teori yönünü deil de gerçek yüzünü ele alalım çünkü bu film işi teoride anlatılıyor, bağlantının gücünü tabir etmek için. eğer 40gbps downstream gücü varsa, 4gbps ilede dosya indirme hızına sahiptir. bunu anlamı ise tam kapasite ile download yapabilmek için karşıda birinin size 4gbps ile upload yapabilmesidir. eğer bu int. dünyanın en hızlı ve "tek" bağlantısı ise %100 kapasitede hiç bir zaman download yapamaz anlamına gelir...

Türkiye'de mümkün olmayan bir hız.

Bu rekor sizin evinizde kırılmış olsaydı: sizin kullandığınız modemle, sizin kullandığınız (muhtemelen 100 mbps) ethernet bağlantısıyla ve sizin emektar bilgisayarınızla mı yapılırdı acaba? Eğer öyle olsaydı Formula 1'deki güvenlik aracı sıradan bir mercedes, şoförü de sıradan bir görevli olurdu :) Daha yüksek hız her zaman daha gelişmiş ekipman gerektirir.

Arkadaşlar, izninizle yorumlarda gördüğüm iki yanlış anlaşılmayı düzeltmek istiyorum:

1-Bu hız rekoru bir bilgisayar üzerinde denenmemeiştir.Yani birilerinin çıkıp "bu kadar veri nasıl yazılır yahu" demesi boşunadır.Herşey labaratuar ortamında, mevcut kablo üzerinde yapılan testlerdedir.

2-Bir yerlerde 40Gbps indirme hızı varsa 4Gbps de upload hızı olması lazım diyor.Hayır, kesinlikle yanlış.Bu fikrin tek sebebi ADSL mantığına alışık olunulmasıdır.Yani illahi indirme hızının belli oranında upload olacak diye bir kaide yoktur.Uçuk hızları boşverip, telekomun bile satabildiği tarifelere bakın.İnternet erişimi = ADSL değildir.

Söylediğim gibi bu haberin aslında vurgulanması gereken noktası "Vah, vaah ! Aslında mevcut kablolardan çok daha fazla geçirilebiliyormuş" türünden olmalıydı.

Eğer bir kablodan geçen verinin 40Gbps olması ve saniyede 4,5 GB kazabilmesi sizi şaşırtıyorsa, birde saniyede 25,6 Tbps'in yani 600 DVD'nin de indirebilindiğini bir düşünün ! Evet saniyede yaklaşık 600 DVD ! Tahmin edebileceğiniz gibi o da labaratuvar ortamında.Yani hiçbir şekilde RAID kuralım da bir bilgisayarda deneyelim dememişler.Zaten bu kadar hızların, mevcut kişisel bilgisayarlarda kullanılması gerekmiyor.Ülkelerin geniş bant genişliği arttırılabilinsin yeter.

Saniyede 25,6 Tbps yani yaklaşık 600 DVD'nin dünya hız rekoru için kaynak:
http://www.prnewswire.com/cgi-bin/stories.pl?
ACCT=109&STORY=/www/story/03-28-2007/
0004554820&EDATE=

Ve tahmin edersiniz ki bunun upload hızı ne 10'da biri ne de ülkemizddeki gibi yarısı ya da 4'te biri değil.

bence yalan çünkü o kadar saniyede indirse bile onu diske yazaması epe zaman alır

Zaten orada videoyu indirdi denmiyor. İndirebilecek hıza eşit olduğunu söylüyor. Adamlar uçuyor biz sürünüyoruz...

6.000.000.000'da 1 kişinin işine yaramış yani. Bizim için hayel.

trene bakar gibi bakmaya devam

@Caner Güral

download downstream ın her zaman 10 da 1 i dir. yani 40 gbps downstream yapan bi internet bağlantısı 4gbps hızında download yapabilmelidir. benim anlatmak istediğim de zaten bu testin ev ortamında günlük hayatta kullandığımız pc lerde yapılmadığıydı. eğer 4gbps download genişliğini %100 olarak kullanmak istiyorsak birilerinin bize 4gbps hızında upload yapması gerekir. "sizinde bildiğiniz gibi birileri upload yapmazsa download olmaz." yazdığım yazıda olayın sadece testlerden ibaret olduğunu belirtmiştim. tabiki bu hatlar evde kullanılmayıp, kıtalar arası bağlantılarda kullanılacaktır. şöyle örnek vermek gerekirse; level3 network :

Level 3 has 720 Gbps of network capacity on four redundant, high-speed submarine cables connecting Europe to North America across the Atlantic Ocean. Capacity includes the unique routing of Apollo South, which provides direct connectivity from North America to France.

fakat hiç bir zaman tekil kullanıcı olarak bantgenişliğinin tamamını kullanabilecek kapasitemiz yok. yani tek kişi o bantgenişliğinin tamamını kullanamadığı halde bu hat bütün avrupayı, türkiyede dahil olmak üzere amerikaya bağlayan bir hattır. aynı şekilde bu 40gbps lik bağlantı da bu tarz şehirler arası & ülkeler arası kullanım için uygundur. çünkü birebir bağlantıda bant genişliğinin çok büyük bi kısmı ağtıl durumda kalıcağından gerek yoktur. fakat bu bağlantıyı örneğin aynı anda 20.000 adsl abone kullanırsa, 2mbps x 40k = 40gbps bu "basit hesapla" bantgenişliğinin tamamını ancak 40k kullanıcının "aynı anda" kullanması ile dolduğunu görebiliriz. şuan şirketten yazıyorum, kafanıza takılan bi şey olursa konuyu forumda ilgili başlık altında da açıklığa kavuşturabiliriz...

doğru okadar sürede inen bir dvd en 1 dakika düşünüpte aktarır dosyayı.bunun haricinde birşeye dikkat etmemişsiniz.zaten bu rekor için özel yani piyasada olmayan hdd ve diğer bileşenler kullanılmıştır bu yüzden mümkünatı vardır.ama tr'de imkansız bu rekabet kurumu denen mikrobik hastalık virüsü olduğu sürece.adamlar 4mb internet hızının ve üzerinin gelmesini bile engelledi sabredemediler çatladı e-kolay ve superonline.bekleyipte geldikten sonra yüksek hız yapsaydılar bu atağı o zaman biraz bunun sebebini araştırmak gerekirdi.bizim tr adam olmaz sadece sömürgecilerlen dolu.

"trene bakar gibi bakmaya devam"

abi yıktın beni sabah sabah acayip güldüm ya çok iyisin :) :D

abow. o ne öle yaw. gözüm kaşım oynadı. gerçekten hayırlı evlatmış...

Ağa düşünsenize öyle bir bağlantınızın olduğunu. artı bilg cevap vermez bir dvd indirmek için. ilk önce bellek çok büyük olmalı mesela 6 gb gibi bir bellek olmalı. ona xp kurmak yazık olur. vista en mantıklısı. sonra hdd motorsuz flash hdd olmalı. birde ethernet çok hızlı olmalı. bunlar normal bir kullanıcı için çok zor bir durum :D.. Biz bakalım böyle ağzımız sulana sulana. bizde 4 mb bile kararsızlık içinde girilsemi girilmese mi die düşünülüyor.

adamlar yapıyolar işte...
napalım bizde bu haberleri okuyoruz...

biz hala uçuk fiyatlar, kotalar, düşük hız bağlantıları ile uğraşa duralım
adamlar da böyle uçup gitsin.....
yani 'lulu' nun da dediği gibi...
<<trene bakar gibi bakmaya devam>>

gelde telekoma kızma...

telekoma kızana kadar, iş adamlarına yatırımcılara neden kızmıyoruz. Telekom bir şirket/bir firma. Rakibi olmasa elbette gelişmöeyecek. Neden bir rakibi yok. Bunu sorgulamak telekomu suçlamaktan daha mantıklı değilmi.

KorsanNetTeam yazmış: (24.07.2007 22:34:24)
telekoma kızana kadar, iş adamlarına yatırımcılara neden kızmıyoruz. Telekom bir şirket/bir firma. Rakibi olmasa elbette gelişmöeyecek. Neden bir rakibi yok. Bunu sorgulamak telekomu suçlamaktan daha mantıklı değilmi.


----

Ne rakibi ya. bütün alt yapı telekomunken ne rakibi. diğer firmalarda telekomun alt yapısını kullanıyor. buna rakip mi gelir.

Biz burda tek bir mp3 formatı için dakikalarca beklerken................ neyse yaaa konuşmaya gerek yo ki :)

Bende olcaktı o net ooo neler yapardım.

Ben ADSL kullandığım halde 6 MB'lik dosyayın 12 dakikada indiriyorum

Abii bırakın yaaa ben şu gariban 1mps bağlantımdan kota kalksın aynı fıyata telekomdan baska bisey ıstemıyom gerısı hayali sallayın tartısmasın kımse

biz bunu belki 100 yıl içinde görürüz...BELKİ diyorum çünkü burası Türkiye.o hız burada kullanılmaya başlasa bile bu nesil göremez.garanti veririm :D

PcMaKeR kardeşim Türkiye'de bu işin altyapısı tamamen TTnet'in elinde. Yani altyapının sahibi o, diğerleri sadece altyapıyı kullanıyor, bunun için de kira ödüyor. Bu ortamda rekabet mi olur Allah aşkına!

bence çok iyi yapmışlar. Birileri bu gidişata son vermeliydi zaten

Bu eski bir haber olmali saniyorum. Buralarda 100 Mbit hizinda internetin cok hesapli verildigini ve gecen sene komsularimin birinin acik kablosuz hattindan 6 dakikada windows wistanin inivermesine sahit oldugumu yazmistim. Demek ki gercekten 100 Gbit leri burada tam olarak gördügümüzde 2 saniye bile sürmeyecek bir dvd bilginin inmesi. Arkadaslarima hard disk okuma hizlari bile buradaki net hizina yetisemiyor dedigimde bana gülmüslerdi. Ben simdilik ücra köselerde 3.6 Mbit hizindaki mütevazi ama sinirsiz ve makul ücretli mobil (UMTS) baglantimla yetinmekteyim. Üstelik ayni fiyata 100 Megabit de almak mümkün. Bunu bildiklerinden adamlar benim aboneligimi 1 yillik sürem sonunda iptal etmemem icin yeni tarife indirimlerini de derhal bana yansitmaktalar. Oysa ki Türkiye de zorla Telekom a abone ettigim zavalli babam üstelik yazlari hic kullanamadigi ve hic bir zaman asla göremedigi yanina bile yaklasamadigi 1 Mbps lik net icin 2 sene kazikli fiyattan ödemeye devam etmekte. Sizce süre sonunda ne olacak? Uydu üzerinden cift yön onlari da dogrudan buraya baglantilayip 10 misli fazlasini da versem "zihniyet degismedikce" Telekomun sarkli kurnazligina bizimkileri bir daha asla mahkum ettirmeyecegim. Siz halen telekomun sözde indirimlerine mi sevinmektesiniz? Bence daha fazlasini daha da ucuza hakkettigimizi haykirmanin zamani geldi de geciyor bile. Zira orada iscilik ve diger maliyetler yaklasik 10 kata kadar daha ucuz. Hak verilmiyor tepki konulunca aliniyor. Üc ay herkes telekomdaki tüm net ve telefonlarini iptal etse bi telekom gider bi yenisi gelir ve bu da hem yeni gelene hem de diger herkese iyi bir ders olur. Halka ragmen halka karsi baskilar neredeyse Afrika da bile kalmadi. Ama tepemizdeki cam fanusun kirildigini artik birer birer fark etmekteyiz. Artik sinirlarimizi test etme zamanidir bu zaman.

hdd bu hıza nasıl yetişti ? aynı hdd'de bile mümkün değil o hız

Darısı başımıza...

Sen de yorum yaz