Net’te Oyun Keyfi

İnternet tüm yaşamımızı etkilediği gibi oyun oynama alışkanlıklarımızı da değiştirdi. Artık yapay zekaya değil, “gerçek” zekaya karşı oyun oynamak moda.

Net’te Oyun Keyfi (Sayfa 2)

Ultima Online: Hayatını tüketmek üzere
Origin firmasına ait olan Ultima Online, şu anda Microsoft’un Asheron’s Call’undan sonra dünyada en çok oynanan ikinci on-line rol yapma oyunu. Masa üstünde oynanan rol yapma oyunlarının internet ortamına taşınmış versiyonu olan Ultima Online, ülkemizde de çok ilgi görüyor. En büyük özelliği, bu sene ülkemiz sinemalarında da gösterime giren J.R.R. Tolkien’ın Yüzüklerin Efendisi romanından beyaz perdeye uyarlanan filme benzer sanal bir fantezi dünyasında geçtiği için, oyuncuya sınırsız bir özgürlük sağlaması. Oyun dünyası, siz ister orada olun ister olmayın, her zaman canlıdır. Tıpkı gerçek hayatta olduğu gibi şehirlerin, kasabaların olduğu ve bu yerleşim yerlerinde bir çok meslekten insanın barındığı oyun dünyasında birçok tehlikeli yaratık da kol geziyor. Siz ise ister kılıç kalkan ya da büyü yoluyla bu yaratıklara karşı savaş vererek topraklarınızı korursunuz ya da tamamen farklı bir meslek, örneğin aşçılık yaparak diğer oyunculara pasta börek satabilirsiniz. Hatta diğer oyuncuları öldüren bir karaktere bürünüp, onları soyarak bir servet bile yapabilirsiniz. İsterseniz kendinize bir ev alıp buraya satıcılar dikerek bir dükkan bile işletebilirsiniz. Tek sınır kendi hayal gücünüz

Oynamak için neler gerekli?
Bir Ultima oyuncusunun araçları Oyun, tüm dünyada aylık belli bir ücret ödeyerek oynanıyor. 9.95 dolarlık bu ücret dışında bir de tabii ki oyunun CD’sine para vermelisiniz. Çünkü oyunu oynamak için şifreli bir anahtara sahip olmalısınız. İyi bir internet bağlantısını ise tabii ki saymıyorum. Oyunun oynandığı sunucularda herkesin zevk alabilmesi için çok katı kurallar yürürlükte. Oyuna girerken alıcı ve satıcı arasında belli taahhütler verildiği için yasal haklarınız mevcut. Fakat aylık para vermek istemiyorsanız, tüm dünyada oyunun meraklıları tarafından açılmış sunucular da var. Ülkemizde de bu tip bir çok sunucu bulunuyor. Nebula ve agszone (agszone. net) bunlardan bazıları.

Meraklılar tarafından açılan sunucuların hepsi oyunun orijinal sistemini esas almalarına karşın, orijinal dünyadan çok daha farklı olanaklar sunuyorlar. Örneğin orijinal sunucularda asla bir vampir göremezsiniz. Orijinal sunucularda yeteneklerinizi ne kadar çok kullanırsanız o yetenekler o kadar artar. Oysa bazı meraklı sunucularında level sistemi mevcuttur. Fan server’ları da diyebileceğimiz bu sunucuların açık kalmasına dair hiçbir garanti yoktur. Bu da karakterinizi geliştirmek için harcadığınız ayların bir anda boşa gitmesi demek olabilir.

Sanala karışan ticaret: Evinizi ve karakterinizi satmak
Online rol yapma oyunlarının bir başka yönü ise, oyun içinde müthiş bir ticaretin yürüyor olmasıdır. Evler, eşyalar, atlar vs. oyun içerisindeki para birimi ile oyuncular arasında el değiştirmektedir. Bu ekonominin hacmi bazı oyunlarda o kadar büyüktür ki, bir üçüncü dünya ülkesinin bütçesini rahatlıkla geçebilir. Online rol yapma oyunlarının bir başka ilginç özelliği de, oyun içerisindeki bu eşyaların ve oyuncu hesaplarının şifreleri ile birlikte satışa çıkartılmasıdır. Gerçek hayatta eBay gibi açık arttırma sitelerinde rastlayabileceğiniz bu tip satışlar, tabii ki gerçek parayla yapılmaktadır. Örneğin bir milyon Ultima Online altını gerçek hayatta 15 dolar edebilmektedir. Şu sıralar altın döneminin başlarında olan online rol yapma oyunları, piyasaya yağmur gibi yağıyor. 2006 senesinde 114 milyon insanın online oyun oynayacağı ve bunun için 100 milyon dolarlık bir harcama yapılacağı öngörülmektedir. Üstelik bu rakama 23 milyon dolarlık online konsol oyuncusu da dahil değildir. Ultima Online da büyük rakipleri Everquest, Asheron’s Call, Anarchy Online, Dark Age of Camelot ve World War II Online gibi kendini devamlı olarak geliştirip değiştiriyor. Böylece oyundan hiçbir zaman sıkılmamanız sağlanmaya çalışılıyor. Eğer ilginizi çektiyse www.origin.com adresinden bu oyuna ulaşabilirsiniz.Ayrıca www.ultimatr. com da Türkçe içerik açısından oyun hakkında size epey bilgi sağlayabilir.

Okuyucu Yorumları

İlk yorum yapan siz olun
Sen de yorum yazCHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir