Net’te Oyun Keyfi

İnternet tüm yaşamımızı etkilediği gibi oyun oynama alışkanlıklarımızı da değiştirdi. Artık yapay zekaya değil, “gerçek” zekaya karşı oyun oynamak moda.

Net’te Oyun Keyfi (Sayfa 5)

Star Wars - Galaxies: Geleceği değiştirecek oyun
Birazda gelecek oyunlardan bahsedelim. Herhalde tüm dünyada en fazla hayranı olan filmlerden birisi de Star Wars serisidir. Artık bilgisayar oyunları sayesinde vızır vızır kılıç sallayan bir Jedi şövalyesi olma yolunda ilerlemeniz mümkün olacak. Galaxies gene bir Rol Yapma oyunu. Oyunun dengeleri açısından çok az oyuncunun erişebileceği bu meslek dışında, isterseniz bir ödül avcısı ya da paralı asker bile olmanız mümkün. Hatta bir silah yapımcısı bile olabilirsiniz. Yalnız işinizde ilerlemek için gene başka oyunculara ihtiyacınız olacak, şöyle ki... silahın tasarımı için başka bir oyuncuya gidip, ondan çizimleri alacaksınız. Daha sonra silahı yapacaksınız.

Silahınızı sattıktan sonraysa, asıl macera başlıyor. Tüm bu işleri yaparken karakteriniz hiç gelişmeyecek ve hiçbir yeteneği bu yaptıklarından etkilenmeyecek. Çünkü sizin yapımınız olan ve üzerinde sizin ve tasarımını yapan oyuncunun adları kazılı olan silah, diğer oyuncular tarafından ne kadar çok sevilir ve ne kadar çok kullanılırsa sizin de yetenekleriniz o ölçüde artacak. Eh tabii ki bu da bir çok sipariş almanız manasına geliyor.

Oyunda yalnızca insanları değil, diğer ırkları da oynamanız mümkün. Örneğin Han Solonun en büyük yardımcısı, bir Wookie olan Cwebacca’dır. Bu bol kıllı yaratığın ırkına üye bir kadın bile olabilirsiniz. Canınız sıkılırsa, robot avlayıp onun parçalarını satabilirsiniz. İşin içinde George Lucas’ın firması Lucas Arts olduğundan, filmlerdeki birçok özelliği oyunda bulabileceksiniz.Mesela bir Tie Fighter kullanmanız bile olası. Fakat tabii ki bunun için bir çok eğitimden geçmeli ve imparatorluk tarafından rütbe atlamanız sağlanmalıdır. Star Wars evreni bir bir uygulandığı için tabii ki asilerin tarafını seçmeniz de mümkün. Bunun yanında hiçbir tarafı seçmeyip, kendi başınıza ödül işleri için de koşuşturabilirsiniz.

Oyunla ilgili bir başka güzel yan ise, oyuncular arasındaki iletişimin kendi içerisinde bir düzene oturtulmuş olması. Mesela siz dürüst bir vatandaşın bir eşyasını gasp ederseniz, o sizi polise şikayet edecektir, öyle değil mi? Star Wars evreninde böyle bir şey yapmak, başınızı büyük bir derde sokabilir. Çünkü malını aldığınız oyuncu sizi bir outcast ilan ederek, başınıza ödül koyabilir. Bu ödül duyurumu o an oyunda bulunan tüm ödül avcılarına mesaj olarak gidecektir. Bu da peşinize gerçek oyunculardan oluşan yüzlerce ödül avcısının düşeceği manasına gelir. Oyunun çıkmasına daha var, ama merak ettiyseniz www.lucasarts. com adresine göz atabilirsiniz.

Oyunculuğun en tatlı yönü: Online oyunlar pastası
Online Gaming tüm dünyada bilgisayar oyunlarının gelecekte yöneleceği alan olarak görülüyor. Pazar büyüklüğü açısından yüksek karlara açık ve yüksek bir ivmeyle genişleyen bir bütçe vaat ediyor. Oyuncuları bağlamak açısından şimdilik rol yapma oyunları lider görülse de, gelecekte neler olacağını kimse öngöremiyor. Yine de çoğumuzun geceler boyunca ekran başında olacağı ve bu global eğlencede ön sıralara geçmeye çalışacağı kesin.

Okuyucu Yorumları

İlk yorum yapan siz olun
Sen de yorum yaz


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir