Net’te Oyun Keyfi

İnternet tüm yaşamımızı etkilediği gibi oyun oynama alışkanlıklarımızı da değiştirdi. Artık yapay zekaya değil, “gerçek” zekaya karşı oyun oynamak moda.

Bilgisayarlarımızı ister iş için ister yalnızca e-mail’larımızı kontrol etmek için kullanalım, hepimiz ya meraktan ya da alışkanlıktan dolayı en azından bir kez olsun oyun oynamışızdır. Ya bir internet sitesinde iki el tavla atmış ya da mayın tarlasıyla zaman öldürürken saatlerin nasıl geçtiğini anlamamışızdır. Halbuki oyunlar çoktan kendi kendimize oynadığımız basit eğlencelikler olmaktan çıktı. Birçoğumuz, artık hızlanan internet bağlantıları sayesinde saatlerimizi bilgisayar başında başka insanlarla beraber ya da karşılıklı olarak oyun oynayarak geçiriyoruz. Oynaması basit oyunlardan bahsetmiyoruz. Tam tersine artık çoğu oyunu oynamak için son derece karışık bilgiler içeren bir öğrenme sürecinden geçmek zorundayız. Üstelik birkaç satırla sınırlı yapay zekalara katlanmak zorunda olmadan gerçek insanlarla paylaştığımız bu zevkli dakikalar, tıpkı chat yaptığımız zamanlarda olduğu gibi bizi bir çok insanla ve onların kültürleriyle tanıştırıyor. Oyun severler bir araya gelerek gruplar oluşturuyor ve belli saatlerde buluşup beraber oyun oynuyorlar. Hatta oyunun türüne göre bir sosyal grup olarak hareket ediyor ve oyunlarda belli haklar elde ediyorlar.

Yalnızca çeşitli ülkelerden gelen insanlar değil, aynı ülkelerde yaşayan insanlar dahi bir araya gelip, kardeş dergi LEVEL’ın yaptığı gibi ülke çapında turnuvalar düzenleyerek milli takımlarını seçiyorlar ve bu takımı yurt dışındaki turnuvalara yolluyorlar. Çok kişili oynanan oyunların artık bir spor olarak kabul edilmesinin tartışıldığı bir dönemde, Türkiye’de ve dünyada oynanan belli başlı oyunları mercek altına aldık.

Okuyucu Yorumları

İlk yorum yapan siz olun
Sen de yorum yaz


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir