Netten müzik indirenler ortaya çıkıyor!

Beklenen oldu; netten müzik indiren 100 bin kullanıcının IP'si ele geçirildi. Peki ya sonrası...

  • Ümit Öncel
Korsan IP'leri tamam ama önlem alan yok
Korsanların zararı olduğu kesin ama kime daha çok zararı olduğu da artık hesaba katılıyor.

İngiltere'de müzik endüstrisinin haklarını korumakla görevli olan British Recorded Music Industry ya da kısa adıyla BPI'nın elinde tam 100 bin kişinin IP adresi var. Bunların hepsi internet üzerinden yasa dışı yöntemlerle şarkı indiren İngiliz kullanıcılar. Üstelik BPI bu IP adreslerine ta Şubat ayından beri sahip. Fakat bu 100 bin kişiden biri bile bu konuyla ilgili hiçbir işlem görmedi.

İşte BPI'nin son dönem en büyük sıkıntısı bu. Onlara göre onlar ellerinden geleni yaptılar ve savunucusu oldukları sektöre zarar verdiklerini söyledikleri tam 100 bin kişiyi tespit ettiler. Ardından da bu kişileri IP adreslerini internet servis sağlayıcılarına (İSS) dağıttılar. İSS'ları ise bu konuda herhangi bir işlem yapmıyorlar. Bunun sebebi ise yapılan hesaplara göre korsanlara karşı başlatılacak bir savaşın İSS'larına bir yılda tam 365 milyon Sterlin, yani yaklaşık 867 milyon TL. Diğer yandan BPI yasa dışı müzik paylaşımının müzik endüstrisine bir yılda 200 milyon sterlin zarar verdiğini açıklamıştı. Bu hesaba göre İSS'ların zararı müzik endüstrisinin neredeyse 2 katı olacak. BPI bu konuda artık devletin ciddi yaptırımlarda bulunmasını bekliyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 10 Yorum

türkiyedeki kanun ne zaman yürürlüğe girecek?

Alta tükürsen sakal, üste tükürsen bıyık...
Pire için yorgan yakmak...

Bende "şu kadar zarar ediyoruz bu kadar satışımız düştü" diye yapılan hesaplara tilt oluyorum. Yahu her indirilen şarkı, indirme yasaklanınca para verilerek alınmayacak ki! Ben download edemediğim her parçaya para verip almam. Ya sokaktan cd olarak alırım, o olmazsa arkadaşlarımla ortak 1 cd alıp mp3 olarak bilgisayarıma kopyalarım o da olmadı takas yoluyla arkadaşlarla değiş tokuş yaparım, radyodan kayıt yaparım, youtube'dan dinlerim.
Müzik sektörü şunu kabul etmeli. Eskisi gibi 1 hit parça ve 9 ninni ile yapılan albümleri gözü kapalı alacak bir halk yok karşılarında.

"türkiyedeki kanun ne zaman yürürlüğe girecek?"

Çok mu meraklısın bu konuda?? İndir mp3'nü dinle

Albüm fiyatlari düssede bizde orjinal albüm kolaksiyonu yapsak olmaz mi? Fiyat biraz daha uygun olsada Bülent Ersoy süt yerine suyla banyo etse!

kulağa geliyorsa beleştir.Video sitelerini de kapatmalı radyoları da başedemessin olmaz.

Bir an için Türkiye sanmıştım. Değilmiş..
MP3'E devam...

konserden kazanıyolar zaten yeterince...

Gerçekten arkadaşın dediği doğru, bu seferde bir tane alınacak takas yapılacak yada iki kişi bir olup her albümü ortak alıp dijital dinleyecekler. E o zaman ne olacak, yine satışlar düşecek, üstelik internet gelirleri de düşecek. Çoğunluk interneti iki şey için kullanıyor (bence) Chat ve Müzik-Film (aynı kefeden sayılabilirler).

Albüm fiyatlari düssede bizde orjinal albüm kolaksiyonu yapsak olmaz mi? Fiyat biraz daha uygun olsada Bülent Ersoy süt yerine suyla banyo etse!

-----------------------------------------------------------------------

bencede,bugünkü şarkıcıların(sanatçı değil) çoğu bir kaç sanatçıdan(sezen aksu,nazan öncel vs.gibi) şarkı alıp berbat sesleriyle söylüyor,sonrada korsan yüzünden para kazanamıyoruz diyolar,15-20 kişi padişah hayatı yaşasın diye onları beslemek zorundamıyız?

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play