nForce Sizinle Olsun!

Nvidia’nın, bir kaç ay önce nForce’un yolda olduğunu ilk kez duyurmasıyla birlikte, kullanıcıların yeni ve ekonomik all-in-one çipsetlere ihtiyaç duyup duymadığı sorusu gündeme geldi. Oysa Nvidia, CHIP Test Merkezinde nForce’un pek çok kullanıcı tarafından tercih edilecek nitelikte olduğunu kanıtla

nForce Sizinle Olsun! (Sayfa 2)

nForce teknolojisi: Ses ve bağlantı noktaları
Çipsetin ikinci ksımı, MCP adı verilen alışılmadık çok yönlülükteki Southbridge’ten oluşuyor. MCP (Media &Communication Processor)’ nin sağladığı ethernet bağlantı
noktası ve 6 USB portu çok etkileyici görünmeyebilir. Ancak onlara ihtiyaç duymayacağınızı söyleyemezsiniz. CHIP Online kullanıcılarının önemli bir kısmı DSL bağlantısına sahip ve bunun için de ethernet gerekli.

Dolby-Digital’li MCP-D: MCP, adındaki D eklentisiyle birlikte gerçek bir Dolby Digital Decoder’la donatılıyor. Test sistemimiz CNR slotuna yerleştirilen ufak bir boardla birlikte elimize ulaştı. Bu kart, Dolby- Digital güçlendiricisi için dijital veri akışı sağlamakla kalmıyor, anakart üzerindeki stereo çıkışlarına ek olarak geri kalan analog kanallarını da kullanıma sunuyor. Sistem, DVD-ROM sürücüsü ve aktiv hoparlör setiyle birlikte tam bir ev sinemasına dönüşüyor. MCP-D, CNR kartı olmaksızın yalnızca AC97-stereo ses verebiliyor. MCP, iki IDE kanalında dört ATA100 sürücüyü, floppy’i, seri ve paralel portları destekliyor. Fare ve klavye için gerekli PS/2 portları da listeye dahil edilebilir.

nForce’un tipik uygulamalardaki performansı
Bir PC’nin, PS’i en iyi Sysmark yazılımıyla ölçülebilir. Bu değer, hissedilebilen veya hissedilemeyen hızın ifadesidir. Ortalama bellek transfer hızını ek olarak ilginç ama sentetik bir değer olarak ölçtük.

Sysmark2000: Görülen, aslında hiçbirşey göremediğimiz. Beklenildiği üzere Sysmark’a ne high-end grafik kartı ne de mükemmel bir çipset yardımcı olamıyor. Ancak düşük seviyede farklar daha net. Burada nForce’u geçmeyi başaran yegane kombinasyon GeForce2 Pro’lu KT266A nForce’un TwinBank özelliğinden yararlanamayan ve yalnızca MX-grafik çekirdeğine dayandırılan en yavaş varyantı bile yalnızca VIA’nın pahalı grafik kartıyla donatılmış üst düzey modeli karşısında pes etti. GeForce 2 Pro ölçümleri Detonator 12.41 sürücüleriyle yapıldıysa da , tüm MX çipleri güncel 12.81 sürücüsünü kullandı. Bu haksızlıktan en çok küçükler yararlandı. Bu durum yine de çok hızlı donanımın tek başına herşey demek olmadığını göstermek açısından önemli.

nForce Sizinle Olsun!Bench32 (Bellek Transfer Hızı): CHIP Almanya’nın geliştirdiği bu Benchmark’ta nForce rakiplerini dize getiriyor ve Athlon’un bellek arabiriminin hala yeterli kaynaklara sahip olduğunu kanıtlıyor. Tek bellek modülü taşıyan nForce yalnızca Pentium 4 çipsetin VIA-turbosu karşısında pes etti. Ancak ikinci modül ve dolayısıyla TwinBank oyuna dahil olduğunda ibre Athlon lehine döndü. nForce grafik çekirdeği, entegrasyonunun yararlı olabilmesi için yüksek bant genişliğine ihtiyaç duyuyor. nForce, harici grafik kartlarıyla kullanıldığında bu destek lüks olmaya başlıyor ve nForce’un Athlon’a aktardığı veriler saniyede 465Mbyte’ın altına düşmüyor.

Okuyucu Yorumları

İlk yorum yapan siz olun
Sen de yorum yaz


Bu konuda okuyacaklarınız
1
2
nForce Sizinle Olsun! (Sayfa 2)
3
CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir