Nike: Futbol topunda teknoloji izleri...

İngiltere Premier Ligi, La Liga ve Seri A'da kullanılacak olan Nike T90 gerçek bir teknoloji eseri.

Profesyonel futbol maçlarında kullanılan topların dizaynı hep ilgimizi çekmiştir. Ama bazen futbol toplarının ardındaki teknoloji, bir otomobili bile aratmayacak kadar karmaşık olabiliyor.

Nike; İngiltere Premier Ligi, İspanya La Liga ve İtalya Seri A'da kullanılmak üzere T90 kod adlı yeni tasarımı ile o kadar çok özelliği bir arada sunuyor ki futbol oynamamak elde değil.

Bu futbol topu 3 katmanlı mimarisi ile diğerlerinden apayrı. Denge, hız ve keskinlik için sayısız hesaplama sonucunda ortaya çıkan bu top, futbol maçlarının 0-0 eşitlikle bitmesinin önüne geçecek gibi.

Dış tasarımı ile görünürlük en üst seviyede. Eğer futbol ile iç içeyseniz ve 140 dolar gibi cüzi (!) bir miktarı göz ardı edebilirseniz sizde bu futbol toplarından birine sahip olabilirsiniz.

Yaşar Tuna Zorlu

Okuyucu Yorumları

Toplam 13 Yorum

Golu kendisimi atiyormus bu TOP? Yani ozelligi ne anlamadim. Ne sagliyor yada neyi ortadan kaldiriyor?

ozellıgı neymıs onuda yazsaydınız

turkcell super lig'de nie yok bu topdan tff'nin sponsoru nike sonuçta bizede göndermeleri lazım aslında

herhalde auta falan çıkmıyor direk gol oluyor :D

Discovery'de izledim test yaparken bir robot kullanıyor ve ayar yapıldığında aynı ayarlarla farklı toplar hep aynı yere gidiyor hatta öyle güveniliyorki aram kafasına elmayı koyup geçiyor robotun çektiği şutun karşısına :D
Adidas Nike Puma hepsi sporda 1 numara :P

"T90 kod adlı yeni tasarımı ile o kadar çok özelliği bir arada sunuyor ki" Ya şu özelliklerden bir tanesini yazsaydınız bari be kardeşim, bula bula özellik olarak fiyatını mı buldunuz?

bu haberleri hazırlayanların hiç mi bilgisi görgüsü yoktur. kardeşim teknoloji izleri diyorsunuz da ne teknolojisi neye yarar. sadece görünebilirlik ve fiyatta teknoloji izleri görünmüyor pek.

Bi dakika yani maç 0-0 giderse top kafasına göre herhangi bi kaleyemi gidiyomuş.Nasıl olucakda 0-0 olmayacak hiç bi maç hayır nerden anlıyıcak 0-0 olduğunu maçın

turkcell super lig'de nie yok bu topdan tff'nin sponsoru nike sonuçta bizede göndermeleri lazım aslında

Bizim bakkal da en son teknolojiyle plastik top war 50 kurusa, özellikleri de var hemen patliyo sutlar 10 metreden fazla gitmiyo ve daha neler neler gelin bakin ama bu adi nike lardan almayin adam yerine top oynuyo

Nike ürünlerinde 140 dolar gerçekten cüzi bir fiyat dalga geçilmemeli bence :)

Yorum yapanların yarısı bu işlerden anlamıyor 2006 dünya kupasındaki o siyah elipslerde topun dengesini sağlıyordu falso almasını sağlıyordu bunları bilinde sonra bu topta mı teknoloji var deyin,bilenlere rezil oluyorsunuz. :)

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir