Nikon yeni DSLR amiral gemisi D5'i duyurdu!

Nikon uzun zamandır beklenen amiral gemisi D5, Las Vegas'ta süren CES 2016'da resmi olarak tanıtıldı

  • Onur Seven
Nikon yeni DSLR amiral gemisi D5'i duyurdu!

Nikon beklenildiği gibi yeni DSLR amiral gemisi D5'i CES 2016'da ortaya çıkardı. Şirket D4S'in halefi üzerine çalıştıklarını resmen geçtiğimiz Kasım ayında duyurmuştu. Nikon için son derece öneme sahip ve birçok spekülasyona konu olan D5 her alanda çıtayı bir üst seviyeye taşımayı başarmış durumda.

Nikon D5, yeni bir otomatik odaklama sistemi, 4K video kaydı, ve 3,280,000'e kadar genişletilmiş bir ISO aralığı sunuyor. Kameranın içine saniyede 12 kare fotoğraf çekebilen (ayna kilitleme ile 14fps) ve aynı zamanda 4K çözünürlükte (saniyede 30 kare) video çekimi yapabilen bir tam kare (full frame) 20.8 megapiksel CMOS sensör yer alıyor. Sensör yeni Expeed 5 görüntü işlemcisi ile destekleniyor.

D5 modelinde çerçevenin geniş bir bölümünü kapsayan ve 153 otofokus noktasını kullanan yenilenmiş bir otomatik netleme sistemi var. Nikon, D5'in özel AF işlemciye sahip ilk DSLR olduğunu söylüyor. Yani makinede 99 çapraz tip sensör dahil olmak üzere 153 noktalı AF sistemi yer alıyor.

Kameranın arka yüzünde 3.2 inç, 2.36 milyon nokta LCD dokunmatik ekranın yanı sıra 0,72x büyütme oranıyla %100 kapsama alanına sahip vizör yer alıyor. D5'in gövdesinde yer alan dahili 1000 Base-T 400MBps Ethernet bağlantısını kullanarak fotoğraflarınızı D4S modeline oranla 1.5 kat daha hızlı aktarabiliyorsunuz.

D5, çift XQD kart yuvası ve çift CF kart yuvası olmak üzere, aynı fiyata sahip iki farklı versiyonla gelecek. Kullanmak istediğiniz hafıza kartı formatına bağlı olarak istediğinizi tercih edebileceksiniz.

Nikon D5, 6.500 dolarlık bir fiyat etiketiyle Mart 2016 itibaren satışa sunulacak.

Okuyucu Yorumları

İlk yorum yapan siz olun
Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost