Nintendo davası: Oyunlar günah keçisi oldu...

5 yaşındaki çocuğun ablasını bıçaklaması yine oyunlara bağlandı ama bu kez durum biraz farklı...

  • Ümit Öncel
Nintendo davası: Oyunlar günah keçisi oldu...
Oyunlar çocukları Chucky'e mi çeviriyor?

Fransa'da 5 yaşındaki bir erkek çocuğu Nintendo DS'yi elinden almak için 10 yaşındaki ablasını defalarca bıçakladı! İlk yorumları küçük Chucky(!)'nin Power Rangers oyunundaki şiddet sahnelerinden etkilenmiş olabileceğini yönünde. Çocukların oyunlardan etkilenerek şiddet eylemleri gerçekleştirdiğini iddia eden gruplar, bu davayı da kendi düşüncelerini destekleyen bir kanıt olarak gösteriyor.

Fakat bu davanın oyunları temize çıkarabilecek bir tarafı daha var. Çocukların annesi aile içinde şiddet gören ve çocuklarına da şiddet uyguladığı bilinen bir kadın. Beş yaşındaki bir çocuğun işlediği suçtan çok daha az ceza alacağını bildiği için kızını bıçakladığı ve suçu küçük oğluna attığı iddia ediliyor. Oyunları temize çıkarması beklenen en önemli kanıt ise uzmanların bıçakla açılan yaraların beş yaşındaki bir çocuk tarafından açılamayacağını belirtmesi.

Okuyucu Yorumları

Toplam 4 Yorum

Beyler insanoğlu etkilenmeye son derece açık gürdiklerini taklit etmeye meyilli bir yaratıktır. Hayatta şiddetle karşılaşmayan bir insan (var sayalım ki ıssız adaya düşmüş bir ailenin yetiştirdiği çocuk) sorunlarını kavgayla değil konuşarak halleder.
Ancak oyunlar maalesef hayatımızın tek şiddet öğrendiğimiz noktası değildir. Ailesinden komşularından televizyondan şiddet gören çocuk şiddetin nasıl uygulanacağı konusunda bilgisayar oyunlarına ihtiyaç duymaz.
Oyunlarda sadece görsel öğrenim olmuyor. Şiddet uygulayacak karaktere bürünerek bu tam olarak bilinç altınıza işleniyor...

Çok saçma aslında. Birincisi aileler bu tür oyunlar oynatmasın. İkincisi çocuk oynadığı oyunun etkisinde kalmicak kadar bilinçli olmalı. Suç ailede. Çocuk oyunu oynaktan zevk alan büyüklerde olabilir.

equilibrium(isyan) filmini izleyenler dünyanın giderek oradaki filme benzemeye başladığını farketmişlerdir heralde...yakında oyun sigara içki eğlence olmayan robota dönüşmüş ve sürekli patronlarına çalışan bir halka dönüşecek gibi dünya halkı...

5 yasindaki cocuk nintendo dsin daha kalemini adam gibi tutabiliyosa? hadi onu tuttu diyelim power rangers bir cocuk dizisi bildigim kadariyla icinde bicak micak yokk en zararli hareketi tekmedir. annedir bunu yapan daha neye urasiyolar :S

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play