Nintendo modifiye yongalara savaş açtı!

Nintendo'nun oyun konsolu Wii için yapılan modifiye yongalara karşı firma yeni önlemler alıyor.

  • Recep Baltaş

Artan modifiye yongaların kullanımını engellemek için kolları sıvayan Nintendo, işe konsolun elektronik devrelerini değiştirerek başladı.

Piyasaya yeni gelecek olan konsollardaki devre mekanizması değiştirilerek modifiye yongaların montajının zorlaştırlması düşünülüyor. Kullanıcılar, devre yapısı değişmiş olan Wii'lere varolan modifiye yongaları monte etmeye çalıştıklarında sisteme zarar verme ihtimalleri artacak.

Daha önceden Microsoft ve Sony'nin de modifiye yongaları engellemek için uygulamış olduğu yöntemle devrelerinde değişiklik yapılan konsol için yeni modifye yongaların en fazla bir ay içinde çıkması olası.

Şu an Nintendo Wii için piyasada bulunan en popüler modifiye yongalardan biri de Wiinja.

Okuyucu Yorumları

Toplam 5 Yorum

Çok fazla engel koyarsa bu konsolun kimse tarafından alınmayacağını biz kadar, eminim bu konsolu piyasaya sürmeyi planlayan Nintendo'da biliyordur.

nintendoyu kınıyorum

Modifiye dedikleri şeyin Türkçesi, bilgisayarımızda altı mor DVD'lere kopyaladığımız oyunları çalıştıran çiplerin takılabilmesi aslında ;) Yıllardır tüm Playstation sistemlerinde yapılan, hatta ayrı bir pazar olarak geliştikçe gelişen bir sektör modifiye çip sektörü konsollar için. Özellikle Türkiye'de, kopya bir PS2 oyununun fiyatı 100 YTL iken, Mor DVD'ye yazılmış aynı oyunun fiyatı 5 YTL civarında satılıyor. Şimdi fazla ahkam kesmeye, korsan kötü birşeydir demeye lüzum yok. 100 YTL nerede, 5 YTL nerede ;) Bir de üreticiler bizi saf yerine koyup da modifiye olaylarını önlemek istiyoruz zira sisteme zarar vermelerini önlemek istiyoruz kullanıcıların demiyorlar mı çıldırıyorum :P Yahu sen değilmisin her şeye kullanıcı hatası demeye çalışıp da garantiyi yemeye meraklı olan :D Senin bilakis işine gelir modifiye edilmesi ve bozulduğunda kullanıcı hatası diyebilmen ;) Açık yüreklilikle deseler ya, korsan oyunlar oynamasın kullanıcılar, 100 YTL versinler oyun alsınlar 20 tane almak yerine şeklinde ;) En azından samimi olur, ağzımız yorulmaz. Di mi yani ;)

engellemeler arkadaşında dedıgı gıbı satıslarını etkıler elaman alacak chip taktıramayıp her oyuna 100 dolar nirde adamların kenıdılerı batar bunu yaplarsa 10 oyun 1000 dolar

başarabilirlerse ne ala sevinirim ve mutlu olurum onlar adına ama zor görünüyor...

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play