Nintendo'nun dünyası başına yıkıldı...

Oyun devi başına gelenlere hala inanamıyor: Bir şeyler olacağını bilse de bu kadarını beklemiyordu.

Nintendo zirveye çıktı, şimdi ise düşüyor
Nintendo DS'i aile başı bir tane değil de kişisel bir cihaz olarak satmaya çalışıyor

Nintendo dünya çapında inanılmaz bir satış başarısı yakalamıştı. Ancak bu sona erdi... Çöküşün resmini daha iyi görmek için önce başarıları anlatalım. Mesela İngiltere'de 25 milyon hane var ve hepsine yetecek kadar konsol satılmış. Listelerin tepesindeki Wii oyunlarından bazıları 15 milyon adet satmış. Bununla birlikte piyasa doyuyor. Nintendo da satışlarının düşmesini bu yüzden bekliyordu. Ancak gerçekleşen düşüşün miktarı Nintendo için şok oldu.

Yabancı kaynaklara göre konsol satışları Japonya'da yüzde 57, Avrupa'da 50 ve Amerika'da yüzde 38 düşerken, kar yüzde 66 düşerek Nintendo'yu şaşkına çevirdi. Şimdi Nintendo Japonya'da Nintendo DS'i kişisel bir araç olarak pazarlayacak. Aile fertleriyle paylaşılan ve eve, aileye alınan konsol anlayışı böylece değişecek.

Nintendo, McDonalds'da kablosuz ücretsiz internet bağlantısıyla, oyun indirme imkanı sunarak gençlere yönelik kampanyalar başlattı bile.

Ali Güngör

Okuyucu Yorumları

Toplam 15 Yorum

gözünüz doysun emi. siz onların fiyatlarını türkiyede adam gibi bir seviyeye getirin bak nasıl satılıyor

Ps3 neden fiyat düşürmüyor şimdi anladınız mı?

Gerçekten çok çok büyük bir düşüş olmuş. (%66) Piyasa değişim olmayınca bir süre sonra doyuyor. Nintendo'nun acilen yeni fikirlere ihtiyacı var.

microsoft gibi büyük bir firma bile sony i ezdikten sonra aslına bakarsanız nintendo yanında çok ufak kaldı...gel gelelim ps3 gibi bir cihazın hacklenenmemesi sony darbe altına alsada nintendo wii nin halen çok çok üstünde sayılacak bir potansiyeli var..

Olacağın belliydi. Nintendo çok hava yaptı zamanında.

Ps3 neden fiyat düşürmüyor şimdi anladınız mı?
Bugün 11:33

-----------------------------

Neden düşürsünki. Zaten yiyeceği kadar zarar yedi konsol çıktığından beri. Artık sürümden kazanamayacağınıda bildiği için boşuna düşürmüyor konsolu.

Bir ara Sega vardı, ona nooldu?

CHIP Online Ziyaretçisi yazmış:
gözünüz doysun emi. siz onların fiyatlarını türkiyede adam gibi bir seviyeye getirin bak nasıl satılıyor
Bugün 11:28

aynen Wii'nin fiyatı hala çok pahalı :(

piyasa demekki doyuma ulaştı

ne kadar batıyor bu ps3 ya konu nintendo adam ps3 e çamur atıyor ulan iksbaksçılar kedi uzanamadığı ciğere hesabı paso saldırın komedisiniz ya.microsoft sony yi ezmiş lafa bak ms elektronikten ne anlar kardeşim ya ms in işi yazılım sony nin elektronik herkes haddini bilecek iyice çoluk çocuk muhabbetine döndü artık sen xbox ı sadece kopya oyun oynamak için alıyorsun bunu herkes biliyor ps3 kırılsa fiyatıda düşse bak o zaman nasıl ps3 alıyorsunuz.playstation bize gerçek oyun konsolu olarak ilkleri yaşatan bir efsanedir.microsofttan para mı alıyorsunuz ne yapıorsunuz bilmiyorum ki adamların işi gücü sony şöyle sony böyle alma kardeşim ya alana da saygı duy!

nintendo kim yaa playstation varken bence nintendo çok ezik

yaw bi tane wii ve yanına herhangi bi set aldıgımda ki bunları almazsan aletin tadı cıkmıyor, ps3 80gb ile aynı fiyata geliyor. ne anladım ben bu isten. avrupada, baska yerde 200$' a satılan aletini sen burda 800 tl' ye satarsan kimse almaz.!!!

Nintendo dünya çapında inanılmaz bir satış başarısı yakalamıştı. Ancak bu sona erdi... Çöküşün resmini daha iyi görmek için
--------------------------------------------------------------------------------
yazınızı görünce bende ne oluyor dedim bu kadar kıyameti kopardığınız olay sizinde dediğiniz gibi wii belli bir satış doygunluğuna ulaşmasının ardından konsolun son dönemdeki %50 oranında düşen satışları eğer bu kadar satıştan sonra konsolun aylık satışının %50`ye düşmesinden yapılan çöküş çığırtkanlığı yerinde bir tespitse o zaman sony`nin önceki playstation 1ve 2`ye (playstation 1 ve 2`nin satış oranını ayrı olarak değerlendiriyorum) göre playstation 3`ün satışı neredeyse 4`te bire düştüğü için sony yönetiminin kendilerini pencereden aşağıya atmaları gerekiyor :) (biliyorsunuz sony playstation 3 geliştirmek için dünyanın parasını harcadı)
chip dergisi bana yok sen yanılıyorsun diyorsa 50 milyondan fazla konsol satan bir firma belli bir satış doygunluğuna ulaştıktan sonra aylık satış oranı %50 oranında düşmesinden nasıl çöküşün eşiğine geliyor ?

Editörün notu:
Kapitalizmin kuralı "Büyümeyen ölür."

Editörün notu:
Kapitalizmin kuralı "Büyümeyen ölür."
------------------------------------------------------------------------

eskisine oranla ciddi şekilde büyümesine rağmenmi?

rakiplerinin toplamından daha fazla sattığı haldemi?
sony playstation 1 ve 2`yi satıştan kaldırdığı son gününe kadar %100 kapasite ile mi sattı?
haıtırlatırım 2006`da piyasaya çıkmış bir konsoldan bahsediyoruz nintendo`nun çoktan yeni konsolunu tasarlamaya başladığını belirtmeme gerek yok sanırım

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir