Nintendo Wii U'nun hedefi çok farklı!

Xbox One ve PlayStation 4'ün gölgesinde kalsa da, Wii U'nun da E3'te söyleyecek çok sözü vardı!

Nintendo Wii U'nun hedefi çok farklı!
Ve herkesi mutlu eden o gülüş...

"Oyunu Oyna."

Nintendo, E3 şovuna, Nintendo America'nın başkanı Reggie Fils-Aime tarafından söylenen bu sözlerle başladı. Firma, tanıtımını yapabileceği yeni bir donanım olmamasından kaynaklı, 3DS gibi el konsollarının niye halen değerli olduğunu açıklamaya yoğunlaştı.

"Dünya, dışarıda, sadece sizin iletebileceğiniz bir kelimeyi bekliyor." Fils-Aime'nin sarf ettiği ilk sözler bunlardı. "Ne tür bir büyülü kutu benim oyunumu oynatabilir? Bunu (oyunu), fiziksel olarak elde edebilir miyim veya indirebilir miyim? Ne zaman elde edebilirim? Bu sorular ikincil sorulardır." diyerek sözlerine devam eden Fils-Aime, açık bir şekilde firmayı, oyun konferansını Xbox One ve PS4'ün tanıtımlarını yaparak açan rakipleri Sony ve Microsoft'tan uzaklaştırıyor. "Önemli olan, oyunu oynarken nasıl hissettiğinizdir."

Bu konuşmayı ise, içlerinde Legend of Zelda: The Wind Waker HD ve Pikmin 3 gibi oyunların bulunduğu 6 yeni Wii U oyununun tanıtımı takip etti.

Bir tercüman aracılığı ile, dijital bir Mario'nun "beni dünyaya getiren insan" dediği Miyamoto ise, Wii U'yu konuşmasının odak noktası haline getirdi. "Wii U üzerinde çalışmaya başladığımda, bu konsolun Pikmin 3 için doğru konsol olduğunu düşünmüştüm. Bu, yaklaşık olarak 2 yıl önceydi. Bu oyunun sadece Wii U üzerinde oynanabilecek bir oyun olduğuna gerçekten inanmaktayım" dedi Miyamoto...

Wii U, oyun sayısının az olması yüzünden zor bir dönem geçiriyor ancak Nintendo, E3'te yaptığı yeni oyun tanıtımları ile bu görüşü değiştirmeye çalışıyor. Oyun tanıtımları, Microsoft ve Sony'nin odaklandığı "FPS" türünden farklı bir şekilde, şirinlik ve masumluk içeren yapımlardan oluşuyor. 

Nintendo'nun E3'te geçirdiği zaman şimdilik, şirin ve önemsiz gözüküyor ancak firma, neden Wii U'nun unutulmaması gerektiğini açıklamak konusunda son derecede ciddi duruyor. Nintendo, bu amacına ne kadar ulaşmıştır bilinmez ama rakiplerinden farklı bir şeyler yaptıkları için hak ettikleri saygıyı göstermek gerek.

Levent Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 5 Yorum

zelda oynarken hissettiğim duyguları hiç bir oyun hissettiremedi daha oyunun sonunda ağlayasım geldi

animenin hep bir kitlesi vardır. nintendo animecileri illaki kazanacaktır fakat genel oyuncuları bu cihazla asla kazanamaz

@17 Haz 2013 19:51 kazanıyor hocam merak etme.. wii dünyanın en çok satan oyun konsolu daha bundan haberin yok

aynen yha zelda bi teşekkür bile etmedi ibne bize bi hı bile demedi

Nintendo'nun hedefi hep farklı olmuştur, ne sony ne de microsoft ile yarışa girmiyor.. bu sayede dünyanın en çok satan oyun konsolu zaten

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir