Nissan IDS Concept, görenleri büyüledi!

Japon otomobil devinin IDS Concept ismini verdiği canavar, görenleri büyüledi!

  • Onur Seven
Nissan IDS Concept, görenleri büyüledi!

Nissan, Tokyo Motor Show 2015 etkinliğinde hem manuel hem de otomatik modları olan sıfır emisyonlu otomatik bir elektrikli konsept otomobil tanıttı. Nissan IDS Concept olarak tanıtılan otomobil rahat, keyifli ve güvenli bir sürüş deneyimi oluşturmak için yapay zekadan destek alıyor.

Yeni bir vizyon vadeden konsept otomobil otomatik sürüş modunda sürücünün kendi stili ve tercihlerini taklit ederek aracın kontrolünü ele alabiliyor. Araçta yer alan sensörler otomobil sürücü kontrolündeyken sürekli olarak koşulları izleyerek tehlike durumunda sürücüye yardımcı olmaya odaklanmak üzere hazır bekliyor.

Nissan IDS Concept, pilot modu ve manuel sürüş seçimine bağlı olarak değişen farklı iç mekanlara sahip. Bir hatchback olmasına rağmen Nissan IDS Concept'in uzun dingil mesafesi dört yetişkin için konforlu bir oturma alanı sağlıyor. Ancak pilot modu seçildiğinde kabin daha da genişliyor. Bu modda direksiyon gösterge panelinin merkezine çekiliyor ve bunun yerini büyük bir ekran alıyor. Buna bağlı olarak da dört koltuk konuşmayı daha da kolaylaştırma adına bir oturma odası konforu yaşatmak için hafifçe içe doğru dönüyor.

Nissan IDS Concept iç dizaynı olduğu kadar dış tasarımı ile de dikkat çekmeyi başarıyor. Yeni konsept otomobil, araç dışında olanlar için güven ve uyum hissi sağlamak adına büyük yenilikler içeriyor. Çeşitli dış ışıklar ve görüntüler yayalar ve çevredeki diğer araçlara otomobil hakkında bilgi aktarabiliyor. Aracın gümüş yan gövde hattındaki "Intention Indicator" olarak adlandırılan LED ışık, yayalar ve bisikletler yakında olduğunda kırmızı yanarak aracın bunların farkında olduğunu gösteriyor.

Nissan, yüksek performans ve sportif bir görünüm için büyük çaplı jantları tercih etmiş. Aracın ön ızgarasında yer alan buz saçakları şeklindeki desen ise saf ve temiz bir tasarımı simgelerken otomobilin mavimsi saten gümüş gövde rengi rahat ve güvenli bir kabin alanı izlenimi yaratıyor. Ayrıca araç yüksek kapasiteli 60 kWh batarya ile donatılmış durumda.

Okuyucu Yorumları

Toplam 8 Yorum

Futuristik dizaynı ile gerçekten mükemmel görünüyor. Yolda beliren bir insan veya bir maniada içerde LED farklı yanarak sürücüyü uyarıyor. Otomatik moddan manual moda geçtiğinde direksiyonun pozisyonu değişiyor, yer açıyor aynı anda bir display yukarıya doğru çıkıyor, içerde renk ahenkli bir sürüşü destekleyen renge dönüşüyormuş. Sıfır emisyon bile onun çevre dostu elektrikli bir araç olarak albenisi olmaya yetiyor. Tüm Dünya'da yollarda görmek isteriz! Gelecek çevre dostu otomobillerin olacak.

Elektrikli araçların handikapı motorlarının olmaması sebebi ile hiç ses çıkarmamasıdır. Bu da trafikte yer alan özellikle yayalar için bir tehlike demektir. Bazı Elektrikli araç almak isteyen hatırı sayılır tüketiciler, motorlu araçlardan bilinen Motor sesinin simülasyonu talebinde bile bulunmuştur. Yeni NissanIn tasarımı ve teknolojisine diyecek yok fakat Nissan'lar çabuk değer kaybediyor, aldım mı bir ömür boyu beraber kalacaksın evlilik gibi!

elin oğlu yapmış be kardeşim...

O arabanın döşü nasılmış öyle... Ufff...

Al bir Nissan, koltuğuna yaslan, bas gaza bas. :P

BMW İ8 E BENZETMİŞLER

arka teker üstü laguna dan arka kapı cliodan arka opel insingnia karışımı ön kaput peugeot 306 vs araçlardan esinlenmiş güzel bir araç gibi

@01 Kasım 2015 21:52 Etkilileşim ve benzerlik gayet doğal, Renault ile Nissan Global ortaklar, dolayısıyla mutfakta beraber çalışan ARGE ekibi var.

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play