Nokia 5800 artık "daha dokunmatik"

5800 XpressMusic'in ekranına çoklu dokunmatik desteği geldi; ama Nokia'dan değil...

  • Halil Mollaoğlu
Nokia 5800 artık "daha dokunmatik"
Nokia 5800 XpressMusic: Yakında çoklu dokunmatik mi olacak?

Hobi olarak programcılıkla uğraşan bir teknoloji çılgını S60 5th Edition serisi Symbian cep telefonuna sahip cep telefonlarını çoklu dokunmatik hale getiren bir teknolojiyi tanıttı.

Haberi bildiren symbianfreak.com sitesi... Geliştirici Jamie Fuller bu uygulamayı kanıtlayan bir video da tanıttı. Bu videoyu ilgili bağlantıya tıklayarak izleyebilirsiniz...

Tek dokunuşlu Nokia 5800
5800 XpressMusic piyasada S60 5th Edition arabirimini kullanan tek cep telefonu oluyor. Fakat 5800'ın dokunmatik ekranı birden çok parmakla aynı anda kullanılamıyor.

Çoklu dokunmatik şu an sadece iPhone'da
Apple iPhone çoklu dokunmatik yönetim konusunda rakipsiz. Fakat bu durum yakında değişecek: Hem LG hem de Palm çoklu dokunmatik cihazları duyurdu. LG Arena (pazar başlangıcı: Mart 2009) ve Palm Pre (pazar başlangıcı: yüksek bir ihtimalle Mart 2009) yakında piyasaya çıkmak üzere.

Okuyucu Yorumları

Toplam 5 Yorum

symbianfreak güzel bi site adamlar çok uğraşıyo ve güzel şeyler yapıyo yalnız çoklu dokunmatiğin iphone da olması normal pantent onlarda çünkü

Gerçekten güzel bir şey yapmışlar, ancak Multitouch değil bu. Yani 2 parmak dokunulduğunda 2 parmağı da algılamıyor. İki parmağı birleştiren çizgi üzerinde bir noktayı algılıyor. Oyunda programcı da basılacak tuşları birbirlerini kesmeyen doğrular üzerinde yerleştirmiş ve bu sayede ortadaki bölüme düşerse algılanan toplam yer, o zaman program 2 tuşa birden basılmış olarak tanımlıyor. Yani kafayı çalıştırıp eldeki malzemeyi kullanmış.
Yapan kişi bunu Youtube'da güzelce açıklamış ve amacım fake değil şimdilik bu kadarını yapabildim diyor. Altında da açıklamasını yapmış şu şekilde yapıldı diye.
Chip de sanki bunu Multitouch 5800'da artık mümkün yazılımla yapıldı gibi şeklinde haber verirken en azından benim kadar olsun inceleyip ona göre verebilirdi.
Yine de teşekkürler, saygılar...

çoklu dokunmatik ekranı bayağı yoracaktır şu an bile tepki süresinin yavaşlığından şikayetçi olunan bir model. güncellemelerle bu sorunnun da aşılacağına eminim biraz daha zamana ihtiyacı var güzel bir gelişme

Evet çok dokunmatikmiş. Ama biz dokunamayız. Önce almak gerekiyor.

apple ın silahı çokludokunmatik idi. bu çıkarsa işte rekabet o zaman başlar.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play