Nokia 5800 vs LG Arena, iPhone, Samsung S8300

Türkiye'nin en kapsamlı karşılaştırması: Nokia 5800, LG Arena, iPhone ve Samsung S8300 kapışıyor...

  • Kasım Soyyiğit
5800'ü tahtından indirin!
Nokia 5800'ün rakipleri: Apple iPhone 3G 16GB, LG KM900 Arena ve Samsung S8300

Yılın başından beri Nokia'nın dokunmatik ekranlı modeli 5800 XpressMusic top model listelerinin zirvesinde yer alıyor. Biz de şampiyonun karşısına aynı klasmanda yer alan 3 top modeli çıkarıyoruz. Şampiyonumuza meydan okuyan modeller: Apple iPhone 3G 16GB, LG KM900 Arena ve Samsung S8300 Ultra Touch.

Öyle görünüyor ki Nokia 5800 XpressMusic hala rakipsiz gibi... Cep telefonu değerlendirme listelerinde hala en tepedeki yerini koruyan aygıt, kullanıcılar arasında da oldukça popüler. Peki, Fin yapımı bu cep telefonu farklı disiplinlerde güçlü rakiplerine karşı ne durumda?

Meydan okuyanlar
Nokia 5800 XpressMusic'in karşısına dört model çıkartıyoruz: Apple iPhone 3G 16GB, LG KM900 Arena ve Samsung S8300 Ultra Touch. Rakipler oldukça popüler olan modellerden seçildi; hepsinin dokunmatik ekranı bulunuyor ve zengin donanım özelliklerine sahipler.

Karşılaştırma
Toplamda 9 farklı kategoride (örnek olarak: mültimedya fonksiyonları, günlük kullanım ya da Fiyat-Performans karşılaştırmasında) Nokia kendini ispatlamalı. Sadece genel bir değerlendirme yapılmayıp faklı disiplinlere özel karşılaştırma yapıldığı için modeller farklı disiplinlerde üstünlük sağlayabilir.

Değerlendirme şu şekilde yapıldı: Her disiplinde ayrı olmak kaydıyla, adaylar sıralamalarına göre puan alıyorlar. Puanlama şu şekilde olacak: Birinci 4 puan, ikinci 3 puan, üçüncü 2 puan ve dördüncü 1 puan. Eğer iki aday aynı sırada yer alırsa, aynı puanı alırlar. Örnek olarak: Eğer iki aday birlikte birinci sırayı almış ise, her ikisi de dörder puan alır. Sonunda bütün puanlar toplanacak ve kazanan açıklanacak. Hazırsanız başlayalım...

Disiplin 1: İlk izlenim

Nokia 5800 XpressMusic: Geniş paket içeriğine sahip.

Paketi boşalt, içeriği incele ve test et. Yeni bir cep telefonu alan herkes gibi bizde paketini açıp, ne var ne yok diye, şöyle bir göz gezdirdik. Bu disiplinde puanlama şu 3 kıstasa göre yapıldı: Paket içeriği, tasarım ve işçilik kalitesi.

Nokia 5800 XpressMusic
5800'ün paket içeriği konusunda Nokia oldukça cömert davranmış: Paket içeriğinde; pil, yazılım CD'si, şarj cihazı ve kulaklık gibi; standart aksesuarların yanında değiştirilebilir yedek kapak dokunmatik ekranın kontrolü için kalem bulunuyor. Ayrıca bir TV kablosu ve sert plastikten bir kılıf, paket içeriğine dâhil edilmiş. Bolca müzik dinleyebilmek için 8GB'lık microSD hafıza kartı da unutulmamış. Bu özelliklere karşı Nokia 5800, tasarım ve işçilik kalitesinde o kadar başarılı değil. Aygıtın kalınlığına baktığınızda, sürgülü bir tuş takımına sahip olduğu için bu kadar kalın olmalı diye düşünüyorsunuz; ama 5800 böyle bir tuş takımına sahip değil. Genel olarak 5800'ün oldukça kaba durduğunu; ayrıca, her elinize aldığınızda arka kapağın ve yan çerçevenin sesler çıkarttığını söyleyelim. Nokia 5800 tamamen plastik kasasıyla pek de iyi bir izlenim bırakmıyor.

Nokia 5800 XpressMusic: Geniş paket içeriğine sahip.Apple iPhone 3G 16GB
Apple; iPhone 3G 16GB modelinin paketine: şarj cihazı, kullanma kılavuzu, kulaklık, USB bağlantı kablosu dışında bir de temizleme bezi dâhil etmiş. iPhone belirgin bir şekilde tozu kendine çekiyor, onun için mümkün mertebe bezini yanından ayırmamak lazım. Selefinde bulunan pratik masaüstü istasyonu ise bu modelde paket içeriğine dâhil edilmemiş. Buna karşılık tasarım konusunda iPhone, her ne kadar plastik arka yüzeyi çizilmeye elverişli olsa da, oldukça iyi bir izlenim bırakıyor. Selefinde böyle bir problemin olmadığını da söyleyelim; yine de bu ikinci versiyonun genel işçilik kalitesi beğenimizi kazandı.

Nokia 5800 XpressMusic: Geniş paket içeriğine sahip.LG KM900 Arena
Pakete dâhil edilen kulaklık dışında KM900'ün bahse değer başka bir aksesuarı gözümüze çarpmadı. Sahip olduğu yüksek kapasiteli dâhili hafızadan dolayı, microSD hafıza kartı pakete dâhil edilmemiş. Yine de, genel olarak, aksesuar konusunda beğenimizi kazandı. LG, bu modelde malzeme seçimine önem vermiş ve kasasının neredeyse tamamını işlenmiş alüminyum malzemeden imal ederek modele değer katmış. İşçilik kalitesinin de oldukça başarılı olduğunu söyleyelim. Arka kapağın biraz zor açılması pek de bir eksiklik sayılmaz.

Nokia 5800 XpressMusic: Geniş paket içeriğine sahip.Samsung S8300 Ultra Touch
Özel bir içeriği Samsung 8300'ün paket içeriğinde de bulamıyorsunuz. Standart donanımlar dışında bir de 1 GB'lık bir microSD kartı pakete dâhil edilmiş. LG KM900 Arena'da olduğu gibi Samsung da bu modelinde Alüminyum bir kasa kullanmayı uygun görmüş. Bu ilk bakışta iyi bir izlenim edinmenizi sağlıyor. Sürgülü tuş takımına sahip olan bu model değerli olduğunu size hemen hissettiriyor. İşçilik kalitesi, genel olarak, olağanüstü. Samsung ,aygıta pili oldukça iyi bir şekilde entegre etmiş; arka kapak kolaylıkla (çok kolay olmamakla beraber) açılmakta. Bunlardan dolayı, tasarım ve işçilik kalitesi disiplinlerinde S8300 Ultra Touch yüksek bir puan almayı hak ediyor.

Sonuç
Düellomuzun ilk ayağında üstünlüğü Samsung'un S8300 Ultra Touch modeli elde ediyor. Bunda özellikle yüksek işçilik kalitesi ve başarılı tasarımı etkili oldu. 2. Sırada ise Arena, 3. Sırada ise iPhone kendine yer buldu. Düşük işçilik kalitesi, kaba ve plastik dış tasarımından dolayı 5800 kendini son sırada buldu. Sahip olduğu sıra dışı paket içeriği de, bu durumda 5800'ü kurtaramıyor.

'İlk İzlenim' Kategorisinde Puan Dağılımı

'İlk İzlenim' Kategorisinde Puan Dağılımı
Model Puan
Nokia 5800 XpressMusic: 1
Apple iPhone 3G 16GB: 2
LG KM 900 Arena: 3
Samsung S8300 Ultra Touch: 4

Disiplin 2: Ergonomi

Nokia 5800 ve Samsung S8300: Kaba tasarım ve zarf tasarım.

Sadece tasarım ve işçilik kalitesi değil, başka harici faktörlerin de etkisini de değerlendireceğiz bu karşılaştırmamızda. Ergonomi disiplininde: büyüklük, ağırlık ve ekranı değerlendireceğiz. Bu arada, bu disiplinde 5800'ün rakiplerinin hedefi, onu pil testinde alt etmek olmalı.

Nokia 5800 XpressMusic

111x52x16 mm ölçülerine sahip 5800. Yükseklik ve genişliğin oldukça normal olduğunu; ama 16 milimetrelik kalınlığın, tuş takımına sahip olmayan 'saf kan' dokunmatik ekranlı bir cep telefonu için oldukça fazla olduğunu söylemeliyiz. 114 gramlık toplam ağırlığa sahip. Bbunun dışında 70x39 milimetre ölçüleri olan ve 640x360 piksel çözünürlüğü destekleyen ekranı oldukça başarılı. 5800 şarj tutma süresi konusunda ise çok başarılı; tam tamına 4 saat 22 dakika konuştuktan sonra telefonun şarjı tükendi.

Apple iPhone 3G 16GB
Sahip olduğu 137 gramlık ağırlığı ile 5800'den oldukça ağır olan iPhone'nun, aynı zamanda boyutları da oldukça gösterişli: 115x62 milimetre. Sadece 12 milimetrelik kalınlığa sahip olması telefonun olduğundan daha kompakt bir izlenim bırakmasına neden oluyor; yine de sahip olduğu genişlik yüzünden telefon her zaman ele iyi oturmuyor ve genellikle iki el ile kullanım gerektiriyor. Buna karşın iPhone'nun 75x50 milimetre boyutunda (cep telefonları için) dev bir ekranı bulunuyor; yine de bu ölçülerdeki bir ekranın daha yüksek çözünürlüklere çıkmasını beklerdik. Minimum 4 saate yakın konuşma süresi sunması da iPhone'a puan kazandırıyor.

Nokia 5800 ve Samsung S8300: Kaba tasarım ve zarf tasarım.LG KM900 Arena
Boyutlar (160x55x12 mm) ve ağırlık (109 gr) konusunda LG Arena'yı diğer 3 rakibinden hiçbiri geçemiyor. Bizi özellikle, metal bir kasaya sahip olmasına rağmen, bu kadar düşük bir ağırlığa sahip olması etkiledi; Arena'yı ilk defa eline alanlar mutlaka şaşıracaklardır. Ekranın 64x39 milimetrelik boyutları her ne kadar safkan bir dokunmatik ekran için küçük olsa da, desteklediği 480x800 piksel çözünürlük ile durumu kurtarıyor. Pil süresi konusunda ise oldukça başarısız olduğunu söylemeliyiz: 2,5 saatlik bir görüşme süresinden sonra telefonun pili iflas bayrağını çekiyor.

Samsung S8300 Ultra Touch
Şarj dayanma süresinde konusunda S8300 de pek başarılı değil. Pil ancak 3 saat 15 dakikalık bir görüşmeye dayanabildi; her ne kadar Arena'dan daha iyi olsa da diğer rakiplerinin gerisinde kalıyor. Buna karşın boyutları oldukça başarılı: 110x52x14 Milimetre boyutlarına sahip S8300. Sahip olduğu 14 Milimetrelik kalınlığı takdiri gerçekten hak ediyor. Bunun nedeni karşılaştırmamızda tuş takımına sahip tek model olduğu halde kalınlığının diğer modellere yakın olması. 123 gramlık ağırlığı fena sayılmaz, yine de Nokia 5800 ve LG Arena daha hafifler. Ekran ise modern AMOLED teknolojisine dayanıyor; bu sayede renkler parlak bir şekilde ekrana yansıyor. Ekranın daha büyük olmasını beklerdik (61x37), tabii ki desteklediği çözünürlüğün de (400x240). Bu noktalarda S8300 çok puan kaybediyor.

Sonuç
Boyut ve ağırlık konusundaki başarısı ile, her ne kadar pil dayanma süresinde sınıfta kalsa da, bu disiplinin galibi LG Arena oluyor. Kompakt olmayan boyutları ve ağırlığından dolayı iPhone 3. Sırada yerini alıyor. Samsung S8300 ise sahip olduğu küçük ekranı ve yetersiz pilden dolayı son sırayı alıyor ve tek puanla yetinmek zorunda kalıyor.

'Ergonomi' Kategorisinde Puan Dağılımı
Model Puan
Nokia 5800 XpressMusic 3
Apple iPhone 3G 16GB 2
LG KM 900 Arena 4
Samsung S8300 Ultra Touch 1
Genel Puan Dağılımı
Model Puan
Nokia 5800 XpressMusic 4
Apple iPhone 3G 16GB 4
LG KM 900 Arena 7
Samsung S8300 Ultra Touch 5

Disiplin 3: Menü kullanımı

Nokia 5800: Bazen dokunmatik ekran geç tepki verebiliyor.

Nokia 5800 XpressMusic gibi diğer rakipleri de dokunmatik ekran üzerinden yönetilebiliyor. Sadece Samsung S8300 ayrıca bir tuş takımına sahip. Aygıtların pratikte menü kullanımı konusunda ne kadar başarılı olduklarını yazımızda okuyacaksınız.

Nokia 5800 XpressMusic
Nokia'nın dokunmatik ekranının her zaman çok da düzgün tepki verdiğini söyleyemeyiz. Özellikle uzun listeler arasında 'scroll' fonksiyonunu kullanmak oldukça fazla sabır gerektiriyor; zaten yandaki 'scroll' barını kullanmadan pek bir şey yapamıyorsunuz. Yine de son firmware güncellemesi ile bir takım düzeltmeler yapıldı. Sanal tuş takımını düzgün bir şekilde kullanmak oldukça zor, hatalı tıklamalar ile karşılaşmaya her zaman hazır olun.

Apple iPhone 3G 16GB
Apple'ın dokunmatik ekranlı cep telefonu ne de olsa referans modeli olarak algılamak lazım. Diğer telefonlarından hiçbiri bu disiplinde iPhone'un sahip olduğu kaliteye yaklaşamıyor. 'Scroll' fonksiyonu olsun, uygulamaların çalıştırılması olsun ve metin girmede olsun; bileğinin hakkıyla puanları topluyor. Özellikle Multitouch fonksiyonunu belirtmek lazım; bu teknoloji ile zum fonksiyonunu, resimlerde ve tarayıcıda kullanabiliyorsunuz. Bu işlevin iPhone'da, hiçbir rakibinde olmadığı kadar, kusursuz işlediğini ifade edelim. Sanal klavyenin de oldukça başarılı olduğunu ama gerçek bir klavyenin yerini tutamadığını söyleyelim.

Nokia 5800: Bazen dokunmatik ekran geç tepki verebiliyor.LG KM900 Arena
iPhone'nun dokunmatik ekranının kalitesine, LG'nin Arena modeli de yaklaşamıyor. Yine de foto galeri menüsünde basit bir Multitouch fonksiyonu bulunuyor, bu şekilde iki parmak ile zum fonksiyonunu kullanabiliyorsunuz. Dokunmatik ekranın girilen komutlara tepkisi iyi, ama Nokia 5800'de olduğu gibi burada da sanal klavye ile uzun metinleri hatasız olarak girmenin pek de mümkün olmadığını söyleyelim.

Samsung S8300 Ultra Touch

Her ne kadar Samsung; iPhone gibi, kapasitesi olan dokunmatik ekran üretmiş olsa da; ekranın imleci optimal tepki veremiyor. Özellikle tepki süresinin daha kısa olmasını beklerdik, 'scroll' fonksiyonunun da oldukça ağır çalıştığını ayrıca belirtelim. Buna karşın S8300'ün, veri girmeyi kolaylaştıran, gerçek bir tuş takımı bulunuyor. Alıştığımız şekilde bir menü tuşu bulunmuyor S8300'ün, sadece ekranın hemen altında 'geri' komutunu aktive edebileceğiniz bir tuş bulunuyor; bunun da tek başına pek bir işe yaradığını söyleyemeyiz. Sonuç olarak kullanıcı sürekli olarak tuş takımı ve dokunmatik ekran arasında gidip gelmek zorunda kalıyor. Bunun da pek konforlu olmadığını söyleyelim.

Sonuç
Ne kadar eksikleri olsa da S8300 Ultra Touch, sahip olduğu donanımsal tuş takımından dolayı, bu disiplinde birinciliği elde etmeyi başarıyor. Yine de zirvede yalnız değil; İşlevsel Multitouch özelliği ile iPhone da bu basmakta kendine yer buldu. Ardından LG ve Nokia takip ediyor.

'Menü Kullanımı' Kategorisinde Puan Dağılımı
Model Puan
Nokia 5800 XpressMusic 1
Apple iPhone 3G 16GB 4
LG KM 900 Arena 2
Samsung S8300 Ultra Touch 4
Genel Puan Dağılımı
Model Puan
Nokia 5800 XpressMusic 5
Apple iPhone 3G 16GB 8
LG KM 900 Arena 9
Samsung S8300 Ultra Touch 9

Disiplin 4: İşletim Sistemi

Nokia 5800 XpressMusic: Bekleme konumunda randevularınızı ekranda gösterebiliyor.

Bu disiplinde 4 cep telefonun işletim sistemlerinin ne kadar yetenekli ve geliştirilebilir olduğunu; Ayrıca menü sistemi ve özelleştirilebilirliğini inceliyoruz.

Nokia 5800 XpressMusic

Symbian temelli işletim sistemine sahip olan 5800, bu özelliğinden dolayı sayısız yazılım ile geliştirilme imkânını sunuyor size. Oldukça tutulan bu işletim sistemi yıllardır Nokia cep telefonlarında kullanılıyor; Dokunmatik ekranlı 5800 için S60 kullanıcı ara yüzü optimize edildi. Bu telefondaki menü yönetiminin diğer S60 ara yüzüne sahip telefonlarına göre neredeyse hiç değişmediğini söyleyelim. Her ne kadar birçok simge eski moda gözükse de, bu açığını bol seçenek ve özelleştirilebilirliği ile kapatıyor. Bekleme konumunda iken cep telefonun ekranında ajanda verilerinin görüntülenmesini tercih eden kullanıcılar için, S60 sistemi ideal.

Nokia 5800 XpressMusic: Bekleme konumunda randevularınızı ekranda gösterebiliyor.Apple iPhone 3G 16GB
iPhone'un da menü yönetiminin başarılı olduğunu söyleyelim. Geliştirmeler Apple'ın AppStore sitesinden indirilebiliyor. Yalnız Apple bir programı sitesinde yayınlamadan önce programı inceliyor. Ayrıca her üretici yazılımını yayınlamak için belli bir ücret ödemesi gerekiyor, bu da freeware yazılımların yayınlanmasını zorlaştırıyor. iPhone'un menüsünü özelleştirebilme seçenekleriniz kısıtlı. Her ne kadar da dokunmatik ekrandaki sanal tuşların yerlerini değiştirebilseniz de,Nokia 5800'deki gibi, ajanda verilerinin ve haberlerin birlikte gösterildiği bir giriş ekranı oluşturamıyorsunuz.

Nokia 5800 XpressMusic: Bekleme konumunda randevularınızı ekranda gösterebiliyor.LG KM900 Arena
LG yeni S sınıfı ara yüzü üzerinde çok çalıştı. Standart menü dışında dört adet, zar şeklinde düzenlenmiş, kısayol menüleri bulunuyor. Buralara önemli fonksiyonları, sürekli arananları ve çeşitli komutları yerleştirebiliyorsunuz. Bu şekilde kullanıcı, mesela not defterine ya da RSS üzerinden güncel haberlere kısa yoldan ulaşma imkânı buluyor. Bundan dolayı özelleştirilebilme değerlendirmesinde bizden en yüksek puanı alıyor. İşletim sisteminin üreticinin kendi ürünü olması nedeniyle; Java uygulamaları dışında neredeyse hiçbir programın sonradan kurulamadığı KM900, bundan dolayı puan kaybediyor.

Nokia 5800 XpressMusic: Bekleme konumunda randevularınızı ekranda gösterebiliyor.Samsung S8300 Ultra Touch
Samsung S8300 Ultra Touch da üreticinin kendisinin geliştirdiği ; ekstra yazılımlarla geliştirilebilme imkânı vermeyen bir yapıya sahip. Giriş ekranı, Arena'ya benzer şekilde, serbestçe kişiselleştirilebiliyor ve kısayollar (TouchWiz) atanabiliyor. Tipik bir Samsung problemi ise menü görselliği. Yazı büyülüğü genelde gereğinden büyük olduğu için, birçok menü yazısı ekrana tam olarak sığmıyor. Bu şekilde alt menüler, olmamaları gerektiği kadar, uzuyor ve ekrana sığmıyorlar.

Sonuç
Nokia ve sahip olduğu S60 sistemi işletim sistemi konusunda birinci sırayı alıyor. Hemen sonra iPhone ve Arena geliyor. iPhone her ne kadar geliştirilebilir bir işletim sistemine sahip olsa da, Apple'ın freeware yazılım geliştiricilerin önüne taş koymasından dolayı birincilik için derecesi yeterli gelmiyor. Samsung ise dördüncü sıradaki yeri ile yetinmek zorunda kalıyor.

'İşletim Sistemi' Kategorisinde Puan Dağılımı
Model Puan
Nokia 5800 XpressMusic 4
Apple iPhone 3G 16GB 3
LG KM 900 Arena 3
Samsung S8300 Ultra Touch 1
Genel Puan Dağılımı
Model Puan
Nokia 5800 XpressMusic 9
Apple iPhone 3G 16GB 11
LG KM 900 Arena 12
Samsung S8300 Ultra Touch 10

Disiplin 5: Günlük kullanım

iPhone üzerinden Google Maps: Gerçek bir navigasyon yazılımının eksikliğini hissettiriyor.

Bir cep telefonunun en iyi yapması gerektiği iş tabii ki telefon fonksiyonudur. Bu disiplinde akustik kaliteye göre değerlendirme yapıyoruz; günlük kullanımda ajanda ve rehber fonksiyonlarının pratikliğini inceliyoruz. Mesaj fonksiyonlarını ve GPS navigasyonunu da değerlendirmeye tabii tutuyoruz.

Nokia 5800 XpressMusic
Akustik değerlendirmemizde Nokia 5800 iyi bir sonuç alıyor, her ne kadar optimal seviyede olmasa da. Cep telefonları ile görüşürken ses oldukça berrak ve doğal, ama sabit hatlar ile görüşürken seslerin boğuk çıktığına şahit olduk. Buna karşın diğer fonksiyonların (haber, rehber ve ajanda) eksiksiz olduğunu söyleyebiliriz. Ayar asistanı sayesinde hızlı bir şekilde mesaj servisi ayarlarını yapılandırabiliyorsunuz; haber ve mesaj öğelerine hızlıca ulaşabiliyorsunuz. Outlook ile Exchange Server üzerinden senkronize edilebilmesi ile 5800 mobil büro hüviyetine bürünüyor. GPS navigasyonunun kullanımı için 5800, 'Nokia Maps' programının bir deneme versiyonu ile birlikte geliyor. Her ne kadar GPS konumlandırma 2 dakika sürüyorsa da, sistemin sizi yönlendirmesi kusursuz işliyor.

Apple iPhone 3G 16GB
Akustik değerlendirmesinden iPhone 3G yüzünün akıyla çıktı. Cep telefonları ile olsun sabit hatlar ile olsun yaptığımız görüşmelerde sesler oldukça doğaldı. Hoparlör sesinin yüksek çıkması ile ayrıca beğenimizi kazandı. Mesaj servisleri arasında tabii ki MMS fonksiyonunun eksikliği hissediliyor. Buna karşın iPhone Push-Mail desteği veriyor ve Exchange Server ile bağlantı yapma olanağı sunuyor. Her ne kadar ajanda fonksiyonuna sahip olsa da kategori ve görevler bölümünün eksikliği hissediliyor. GPS konumlandırma oldukça hızlı bir şekilde gerçekleşiyor, bilgiler Google Earth üzerinden sağlanıyor; yönlendirme fonksiyonu ise bulunmuyor. Burada uygun navigasyon yazılımının eksikliği hissediliyor.

iPhone üzerinden Google Maps: Gerçek bir navigasyon yazılımının eksikliğini hissettiriyor.LG KM900 Arena
LG Arena'nın da Akustik değerlendirmede iyi sonuçlar aldığını söyleyelim. Seslerin doğallığı ve tınılardaki berraklık KM900'ün kalitesini ortaya koyuyor. Haber ve mesaj servisleri de unutulmamış. Kolayca mesaj servislerini ayarlayabilir, imzalar tanımlayabilir, rehbere yeni kişileri detayları ile ekleyebilirsiniz. GPS işlevinin yetersizliği LG'ye puan kaybettiriyor. LG telefona herhangi bir GPS yazılımı yüklememiş. İşletim sisteminin harici yazılımlara pek açık olmadığından, bu konuda size alternatif olarak sadece freeware yazılımlar kalıyor.

Samsung S8300 Ultra Touch
Samsung'un ise GPS fonksiyonlarında karnesi daha da zayıf. Her ne kadar bir GPS yongasına sahip olsa da, işlevinin sadece konumlandırma ile kısıtlı olduğunu söyleyelim. Herhangi bir GPS yazılımı bulunmuyor S8300'de; sonradan yüklemek ise, yonganın uyumsuzluğundan dolayı, mümkün değil. Akustik değerlendirmemizde de Samsung pek başarılı değildi. Testimiz sırasında, değişik ses seviyelerinde, seslerin boğuk çıktığını belirledik. Ayrıca ses hoparlöre verildiğinde, çatladığına şahit olduk. E-posta işlevlerinin de pratik olmadığını belirtmeliyiz; sadece 4 adet e-posta aynı anda ekranda gösterilebiliyor ve kurulum asistanı popüler e-posta servis sağlayıcıların hepsini tanımıyor. E-postaların ekrana gelmesi gereğinden uzun sürüyor; HTML haberlerini ise ekranında gösteremiyor Samsung S8300. İş çevreleri ve ajanda fonksiyonunu yoğun kullanan kişiler için S8300 pek uygun değil. Bunun bir nedeni de sadece 300 adet randevu tarihi kaydedilebiliyor olması; anlayacağınız, sürekli olara eskilerini silmek zorunda kalıyorsunuz.

Sonuç
Bu disiplinin tartışmasız birincisi Nokia 5800 XpressMusic oluyor. İkinci sırayı Apple iPhone 3G 16GB ve LG KM900 Arena kendi aralarında paylaşıyor. Samsung S8300 Ultra Touch yine son sırada kalıyor.

'Günlük Kullanım' Kategorisinde Puan Dağılımı
Model Puan
Nokia 5800 XpressMusic 4
Apple iPhone 3G 16GB 3
LG KM 900 Arena 3
Samsung S8300 Ultra Touch 1
Genel Puan Dağılımı
Model Puan
Nokia 5800 XpressMusic 13
Apple iPhone 3G 16GB 14
LG KM 900 Arena 15
Samsung S8300 Ultra Touch 11

Disiplin 6: Kamera

Nokia 5800: Fotoğraflarda, renkler konusunda pek başarılı değil.

Birçok kullanıcının kameralı cep telefonlarından büyük bir beklentisi var. Uzun vadede, dijital kameraların yerini alacaklarını iddia edenler bile var. Bundan dolayı karşılaştırmaya katılan aygıtlar; kamera donanımı, fotoğraf ve video kalitesinde rüştünü ispatlamak zorundalar.

Nokia 5800 XpressMusic
Kamerasının, sırf teknik özelliklerinden yola çıkarak, 5800 XpressMusic'in zayıf yönlerinden biri olduğunu söyleyebiliriz. Her ne kadar Carl-Zeiss marka merceklere sahip olsa da ancak 3,2 Mega piksellik resimler çekebiliyor; yine de LED lambası ile desteklendiğini de belirtelim. Fotoğraf kalitesinin istikrarlı olduğunu; çok iyi olmasa da iyi derecede olduğunu belirtelim. Videoları ise 640x480 piksel (VGA) çözünürlüğünde kaydediyor.

Nokia 5800: Fotoğraflarda, renkler konusunda pek başarılı değil.Apple iPhone 3G 16GB
Apple'ın iPhone'nunda gerçekten bir eksik varsa, o da yeterince üzerinde durulmamış kameradır. 2 Mega Piksel kalite ile aydınlık ortamlarda bile düzgün resimler elde edebilmek çok zor; ayar seçeneğini ve dâhili ışık kaynağını zaten unutun. Video kaydı ise zaten iPhone'un hiç ilgisini çekmeyen bir alan.

Nokia 5800: Fotoğraflarda, renkler konusunda pek başarılı değil.LG KM900 Arena
LG Arena'nın kamerası bizde değişik izlenimler bıraktı; her ne kadar 5 Mega piksel formatında resimler ve 720x480 Piksel çözünürlüğünde videolar kaydedebilse de. Işığın uygun olduğu ortamlarda resim kalitesi oldukça iyi; kapalı ortamlarda ise işin rengi değişiyor ve KM900 Arena bu ortamlarda kalite seviyesini tutturamıyor. Resimler, kenarlarına kadar keskin değil; enstantanedeki daha aydınlık bölgeleri ise aşırı aydınlık gösterme eğiliminde. Çekim esnasında elinizi sabit tutmanızı tavsiye ederiz; KM900'un merceği ani hareketleri pek absorbe etme eğiliminde değil.

Nokia 5800: Fotoğraflarda, renkler konusunda pek başarılı değil.Samsung S8300 Ultra Touch
Arka yüzünde 8 Mega Piksellik bir kamera ile gövde gösterisi yapıyor S8300 Ultra Touch. Sonuçlardan memnun kaldık; her ne kadar bazı fotoğraflarda hafif ışık dengesini tutturamasa da. Resimlerde herhangi bir keskinlik yetersizliğine rastlamak mümkün değil; ve ayrıca foto fonksiyonlarında diğer rakiplerinden oldukça daha seri. Aynı şekilde, 720x480 Piksel çözünürlüğünde kayıt imkânı veren video fonksiyonun da başarılı olduğunu söylemeliyiz. Videoları akıcı ve sallantısız bir şekilde kaydedebiliyorsunuz.

Sonuç

Yüksek piksel sayısı her zaman daha iyi resimler anlamına gelmiyor. Ama karşılaştırmamızda Samsung S8300 Ultra Touch 8 Mega Piksellik kamerası ile rakiplerini geride bıraktı. İkinci sırayı, değerlendirmemizden eşit puan alan, LG KM900 Arena ve Nokia 5800 XpressMusic paylaşıyor. Ve son olarak iPhone, büyük bir farkla, sonuncu sırada yerini alıyor.

'Kamera' Kategorisinde Puan Dağılımı
Model Puan
Nokia 5800 XpressMusic 3
Apple iPhone 3G 16GB 1
LG KM 900 Arena 3
Samsung S8300 Ultra Touch 4
Genel Puan Dağılımı
Model Puan
Nokia 5800 XpressMusic 16
Apple iPhone 3G 16GB 15
LG KM 900 Arena 18
Samsung S8300 Ultra Touch 15

Disiplin 7: Müzik

Nokia 5800 XpressMusic: İyi ama pek görsel omayan bir medya oynatıcısına sahip.

Apple'ın iPhone'u aslında cep telefonu özellikleri entegre edilmiş bir iPod. Doğal olarak da müzik konusunda başarılı olması bekleniyor. Yoksa bu kategoride bir sürpriz ile mi karşılaşacağız?

Nokia 5800 XpressMusic
Nokia 5800 modeli üyesi olduğu XpressMusic serisinin zengin fonksiyonlarına sahip. Bütün genel geçer formatları destekliyor; farklı kriterlere göre medyaları sınıflandırabiliyor ve serbestçe ayarlanabilen bir ekolayzıra sahip. 3,5 Milimetrelik Mini Jack sayesinde istediğiniz kulaklığı kullanabiliyorsunuz. Müzik konusunda 5800'ün eleştirilebilecek bir noktası yok; yine de medya onatıcı programın tasarımına biraz daha emek verseymiş daha iyi olurmuş. Her ne kadar oynatıcı albüm kapağını gösterse de; genelde baktığınızda, hiçbir şekilde iPhone'un sahip olduğu stile yaklaşamıyor. Beraberinde verilen microSD hafıza kartı ile toplamda 6,5 GB hafıza alanı kullanıcının emrine amade; yeni müzikleri ister USB ister Bluetooth üzerinden aygıta yükleyebiliyorsunuz.

Nokia 5800 XpressMusic: İyi ama pek görsel omayan bir medya oynatıcısına sahip.Apple iPhone 3G 16GB
iPhone'nun medya oynatıcısının görselliğinin gerçekten iyi olduğunu söyleyelim. Coverart fonksiyonu ile grafiksel efektler eşliğinde bütün bir müzik koleksiyonunu gözden geçirebiliyorsunuz. iPhone'un sesi gayet iyi, eğer bir de orijinal kulaklarını kullanırsanız daha da iyi sonuç alırsınız. 16 GB'lık hafıza kapasitesi çoğu kullanıcı için yeterli olacaktır; yine de ekstra bir hafıza kartı girişinin eksikliğini hissedenler olacaktır. Birçok kişinin iPhone'dan uzak durmasının bir nedeni de iTunes sistemine göbek bağı ile bağlanmış olmasıdır belki de. Sadece Apple'ın bu ücretsiz yazılımı üzerinden iPhone'a müzik yükleyebiliyorsunuz. Tabii ki iTunes ile internet üzerinden satın alıp indirebileceğiniz milyonlarca şarkı bulunuyor; ama yine de bazı kullanıcılar cep telefonunu bilgisayara bağlayıp verilerini ya da müziklerini cep telefonunda taşımak isteyebilir. Tam olarak bunu, iPhone ile yapamıyorsunuz; ayrıca belirtelim bu Bluetooth üzerinden de geçerli.

Nokia 5800 XpressMusic: İyi ama pek görsel omayan bir medya oynatıcısına sahip.LG KM900 Arena
LG, Arena cep telefonu ile size beyaz renkli kulak içine oturan bir kulaklık veriyor. Kulaklıkların ses kalitesi gayet iyi ve ses oldukça tatminkâr çıkıyor. Müzik parçalarının internet üzerinden tanınması ya da Podcast gibi fonksiyonlara sahip olmayan medya oynatıcısı, bunların dışında oldukça iyi bir izlenim bırakıyor. Bütün genel geçer formatları desteklediği gibi bir de ekolayzıra sahip, yalınız belirtelim ekolayzır sadece önceden tanımlı modları destekliyor. Telefon ile beraber verilen kulaklıklardan hoşlanmayanlar kendi kulaklıklarını kullanabilirler. KM900'ün ayrıca bir FM vericisi bulunuyor, bu şekilde müziğinizi istediğiniz radyo üzerinden dinleyebiliyorsunuz. Hafıza konusunda da LG 7,5 GB ile oldukça yeterli bir kapasiteye sahip. Her ne kadar beraberinde bir hafıza kartı verilmese de bir microSD hafıza kartı yuvası her zaman hafıza kapasitesini artırmak için hazırda bulunuyor. Nokia veya Apple'ın sunduğu gibi sofistike bir medya indirme portalına henüz sahip değil LG.

Nokia 5800 XpressMusic: İyi ama pek görsel omayan bir medya oynatıcısına sahip.Samsung S8300 Ultra Touch
Her ne kadar 3,5 Mini Jack girişi bulunmasa da S8300'de; Samsung size istediğiniz kulaklığı bağlayabilmek için bir adaptörü kutuya dâhil etmiş. Medya oynatıcısı her ne kadar görsellik konusunda pek etkileyici olmasa da ses kalitesi etkileyici. Arena'da olduğu gibi bu modelde de manüel ayarlanabilen ekolayzır'ın eksikliğini hissediyorsunuz. Medya oynatıcısının yönetimini dokunmatik ekranın üzerinden parmaklarınız ile gerçekleştiriyorsunuz. Samsung'un hafıza konusnda cimri davrandığını söyleyebiliriz: Dâhili olarak sadece 70 MB'lık hafıza kapasitesi bulunuyor. Durumu kurtarmak için 1GB'lık bir microSD kartı ürün paketine dâhil edilmiş. Bu konu da Korelilerin daha cömert olmaları gerekirdi. LG gibi Samsung'un da Download portalı bulunmuyor.

Sonuç

Müzik kategorisinde birbirine yakın sonuçlar aldı adaylarımız: Çok küçük bir farkla Nokia 5800 XpressMusic, Apple iPhone'u geride bıraktı ve birinciliği aldı. 3. Sırada LG Arena kendisine yer buldu. 4. İse Samsung S8300 Ultra Touch oldu.

'Müzik' Kategorisinde Puan Dağılımı
Model Puan
Nokia 5800 XpressMusic 4
Apple iPhone 3G 16GB 3
LG KM 900 Arena 2
Samsung S8300 Ultra Touch 1
Genel Puan Dağılımı
Model Puan
Nokia 5800 XpressMusic 20
Apple iPhone 3G 16GB 18
LG KM 900 Arena 20
Samsung S8300 Ultra Touch 16

Disiplin 8: İnternet

Nokia 5800 ve Apple iPhone: Flash desteğine karşı süper tarayıcı.

Bilgi, oyun ve sörf: Mobil internet gün geçtikçe yaygınlaşıyor. Adaylarımız bu konuda neler sunuyor? Internet teknolojilerini, tarayıcıları ve sayfa yüklenme zamanlarını test ediyoruz.

Nokia 5800 XpressMusic
Nokia 5800 XpressMusic, bütün modern veri teknolojilerini destekliyor. HSDPA (Phase 2- 3,6 MBit/s) teknolojisi ile UMTS ve ayrıca WLAN. İnternet tarayıcısı, Flash içeren sayfaları problemsiz gösterebiliyor. Nokia'nın tarayıcısının en hızlısı olmadığını söyleyelim, bazen sayfanın oluşturulması gereğinden uzun sürüyor. Sayfaların optimal olarak gösterildiğini söyleyemeyiz; zum yerine tam sayfa sörf yapmak her zaman daha keyifli oluyor. Belki de Nokia artık Opera tarayıcısını kullanmaya başlamalı. Genel olarak Nokia'nın internet konusunda iyi olduğunu söyleyebiliriz.

Apple iPhone 3G 16 GB
Phase 3 (7,2 MBit/s) seviyesinde HSDPA teknolojisi destekliyor iPhone 3G. Alternatif olarak WLAN da kullanabiliyorsunuz. Sayfaların oldukça seri bir şekilde ekrana yansıtıldığını söyleyebiliriz. Kesin olarak söyleyebiliriz ki, şimdiye kadar hiçbir cep telefonu tarayıcısı iPhone'un Safari tarayıcısının konforuna yaklaşamadı. Tek eksiği ise Flash içeriğini gösterememesi. Safari tarayıcısını başka platformlarda tek alternatifinin Opera versiyon 9 olabileceğini düşünüyoruz. iPhone'un başarıyla internet işlevini yerine getirdiğini söyleyebiliriz.

Nokia 5800 ve Apple iPhone: Flash desteğine karşı süper tarayıcı.LG KM900 Arena
Internet'e hızlı bir şekilde bağlanabilmek için LG Arena, Phase 3 HSDPA ya da WLAN kullanıyor. Tarayıcıda sayfanın içinde dolaşma, Multitouch fonksiyonuna rağmen, iPhone'a göre belirgin bir şekilde daha çetrefilli. Örnek olarak, sola gidebilmek için genelde ikinci bir tıklamaya ihtiyaç duyuyor. Durum sensoru sayesinde geniş ekran moduna geçebiliyor, ama bu birkaç saniye sürüyor. Bir Mültimedya cep telefonunda daha fazlasını beklerdik. LG Arena'nın orijinal tarayıcısına alternatif olarak Opera Mobile'ın geniş sürümü düşünülebilirdi, ama bu da işletim sisteminin harici yazılım desteklememesinden dolayı mümkün değil.

Samsung S8300 Ultra Touch
Samsung S8300 de Phase 3 HSDPA teknolojisine sahip; buna karşın Samsung bu modelde WLAN teknolojisine yer vermemiş. Tarayıcını hızının idare ettiğini söyleyebiliriz. Tarayıcı sayfa yönlendiricisi ile konforlu bir şekilde sayfa üzerinde zum yapabiliyorsunuz; yalnız hafif taşmalar ile karşılaşmanız her zaman olası. Büyük bir eksiklik ise tarayıcının sürekli mobil web sayfalarına yönelmesi, genel görünüme çevirme olasılığınız bulunmuyor. Bundan dolayı S8300'de de Opera Mini'nin kullanılmasını tavsiye ederiz, zaten işletim sistemi de başkasını desteklemiyor.

Sonuç
İnternet konusunda diğer adaylar iPhone 3G'ye pek rakip olamıyorlar. iPhone, bileğinin hakkıyla bu kategoride birinciliği alıyor. Onu sırasıyla Nokia 5800 XpressMusic ve LG Arena takip ediyor, son sırada ise Samsung S8300 bulunuyor.

'İnternet' Kategorisinde Puan Dağılımı
Model Puan
Nokia 5800 XpressMusic 3
Apple iPhone 3G 16GB 4
LG KM 900 Arena 2
Samsung S8300 Ultra Touch 1
Genel Puan Dağılımı
Model Puan
Nokia 5800 XpressMusic 23
Apple iPhone 3G 16GB 22
LG KM 900 Arena 22
Samsung S8300 Ultra Touch 17

Disiplin 9: Fiyat-Performans & Kazanan...

Nokia 5800 XpressMusic: Fiyatı gayet makul.

Paranızın karşılığını hangi model en iyi şekilde verebiliyor? Bu kategoride adaylar; ödemenizi istedikleri bedeli ne kadar hak ettiklerini ispatlayacaklar.

Nokia 5800 XpressMusic
300 Euro ile piyasaya giren Nokia 5800 XpressMusic'in fiyatı son aylarda 250 Euro'ya kadar düştü. Bu fiyat aralığında bu kadar özelliğe sahip bir Mültimedya cep telefonu bulmanız oldukça zor. Bu kategoride de eski şampiyonumuz birinciliği elde ediyor ve ayrıca fiyat-performans şampiyonu unvanını da karnesine ekliyor.

Nokia 5800 XpressMusic: Fiyatı gayet makul.Apple iPhone 3G 16GB

iPhone'u, servis sağlayıcıların sunduğu anlaşmalı satış dışında satın almanız zor, bulsanız da fiyatı 600 Euro üzerinde olacaktır. Anlaşmalı satışlarda ise toplam maliyet 1.000 Euro civarında oluyor; her ne kadar anlaşma süresince sörf ve telefona para vermeseniz de, başka modeller ile çok daha ucuza bunlara sahip olabilirsiniz.

LG KM900 Arena
LG KM900 Arena'nın fiyatı, yeni piyasaya sürülmesine rağmen, 300 Euro'ya doğru düşme eğilimi gösteriyor. Özellikle, metal bir kasaya sahip olması telefona değer katıyor ve telefonun şık görünmesini sağlıyor. Bundan dolayı Nokia 5800'ün yanı sıra bu modeli de göz önünde bulundurmanızı tavsiye ederiz.

Nokia 5800 XpressMusic: Fiyatı gayet makul.Samsung S8300 Ultra Touch
LG Arena ile aynı fiyat segmentinde yer alan S8300; yine de performansıyla fiyatının tam hakkını veremiyor. Diğer eksiklikleri haricinde, Sırf WLAN teknolojisine sahip olmaması ile bile, bunun için yeterli sebep sayılır.

Sonuç
Nokia 5800 XpressMusic ve LG KM900 Arena sırasıyla birinci ve ikinci sıraya yerleşiyorlar. Samsung S8300'ün fiyatı ise her şeye rağmen kabul edilebilir seviyelerde. iPhone 3G 16GB ise buna karşın hala çok aşırı pahalı.

'Fiyat-Performans' Kategorisinde Puan Dağılımı
Model Puan
Nokia 5800 XpressMusic 4
Apple iPhone 3G 16GB 1
LG KM 900 Arena 3
Samsung S8300 Ultra Touch 2
Genel Puan Dağılımı
Model Puan
Nokia 5800 XpressMusic 27
Apple iPhone 3G 16GB 23
LG KM 900 Arena 25
Samsung S8300 Ultra Touch 19

Ve Kazanan...

Nokia 5800 XpressMusic: Fiyatı gayet makul.9 farklı disiplinde Nokia 5800 XpressMusic kendini rakipleri karşısında ispat etmeliydi; ne de olsa zirvede olanlar her zaman tahta göz dikenler tarafından rekabete zorlanır. Şimdi şampiyonumuzu ilan edip sonuçları çözümlemeye geçelim.

Başlığımız '5800'ü tahtından indirin!' şeklindeydi ama 5800'e meydan okuyan rakipleri (Apple, LG ve Samsung) 5800'ün üstünlüğüne bir kez daha boyun eğmek zorunda kaldılar. Her ne kadar donanım ve özellikle işçilik kalitesi alanlarında birkaç eksikliği olsa da, bu Finlandiya orijinli Mültimedya cep telefonu özel karşılaştırmamızda ipi göğüsledi. Nokia 5800'ün başarısındaki sırrı: eksikliklerini bir şekilde başka özellikler ile örtmesi ve belirleyici kategorilerde puanları toplaması. 5800 toplamda 27 puan ile ikinci LG KM900 Arena'nın hemen 2 puan önünde yer aldı.

Sıralama...
LG'nin yeni cep telefonu şaşırtıcı bir şekilde iyi bir performans gösterdi; yine de üreticinin yazılımını mutlaka iyileştirmesi gerekiyor; yakın zamanda bir firmware güncellenmesinin yayınlanacağının duyumunu aldık. Özellikle internet tarayıcısının yavaş olması ve dokunmatik ekranın birkaç zaafı Arena'nın puan kaybetmesine neden oldu. Her şeyden önce şunu da belirtelim: LG KM900 Arena karşılaştırmamızın hiçbir kategorisinde son sırada yer almadı; bu şampiyonumuzun bile sahip olmadığı bir özellik.

Üçüncü sırada ise Apple iPhone 3G 16GB kendine yer buldu. Artık kült olmuş bu cep telefonu Multitouch yönetim sistemi ile internet gezginlerinin beğenisini kazanıyor; buna karşın mesela kamera konusunda pek başarılı değil. Birçok küçüklü büyüklü eksiklilerinden ve mültimedya cep telefonu gereklerini yeterince karşılamamasından dolayı incelememizin 9 kategorisinin 4'ünde son sırayı alan Samsung S8300 Ultra Touch; genelde de 19 puan alarak en düşük dereceye imza attı.

Değerlendirme Sonucunda Puan Durumu
Model Puan
Nokia 5800 XpressMusic 27
LG KM 900 Arena 25
Apple iPhone 3G 16GB 23
Samsung S8300 Ultra Touch 19

Okuyucu Yorumları

Toplam 63 Yorum

hahahaha iphone 3. sırada. güleyim bari. bunu yapan kesinlilkle nokianın adamlarıdır. hayatlarında iphone u görmüşler midir acaba??

Nokia fiyat performans şampiyonu ,iPhone kullanışlı ama çok pahalı ,LG'nin yazılım desteği kötü ve piyasası yok ,Samsung'un 100 tane modeli var 1 tane adam gibi modeli yok .

Bence incelemeye Xperia girse o birinci olabilirdi ama o da türkiye'de yok .

iphone un sadece dokunmatik teknolojisi ile web tarayıcısı iyi ama ondada flash player yok ayrıca nokia ya istediğin web tarayıcıyı yükleyebilirsin bunların dışında nokia iphone dan iyi

Sevgili CHIP, gerçekten iyi ve tarafsız bir karşılaştırma olmamış. Karşılaştırma boyunca Java tabanlı bir işletim sistemine sahip olduğundan Arena'nın program yüklemeye kapalı olduğunu söylemişsiniz. Hatta uygun bir Opera sürümü olmadığını söylemişsiniz. Bu cihazlar için Opera Mini sürümü olduğunu size hatırlatma gereği duyuyorum.
Günlük kullanım bakımından iPhone'a nasıl eksik puan verdiğinizi, dokunmatiği dahi zar zor çalışan 5800'a birinciliği nasıl verdiğinizi anlayamıyorum. Menüde programlar ile değişiklik yapılınca nasıl daha iyi puan alınabiliyor? Bu nasıl bir sebeptir?
Daha yazılabilecek dolu anlamsız olay var ancak en büyüğü ve bu anlamsızlıkların sonucu, kullananların büyük kısmının dahi bezdiği, 5800'ı birinci sıraya koymanızdır..

siz çok biliyorsunuz bu telefonlar arasında 5800 ı zorlıyacak tek telefon lg arenadır hatta bence 5800 kadar iyi onların dışında samsung dokunmatik telefona sürgü koysun iphone 2 milyar yapsın video çekemesiz çok beklerler bence gayet tarafsız bir inceleme teşekkürler chip...

inceleme başarılı "chip"e güveniyorum . 5800ın ilk piyasaya sürdüğü telefonda arıza olması chipin sorunu değil dergi sadece hak edene hak ettiği kadar puan vermiş...

hehehe nokia iphoneden iyi diyenlere şaşıyorum tamm arkadaşlar sizi fazla yormayalım güzel arızalı nokianızla başarılar size hehehehe

""hahahaha iphone 3. sırada. güleyim bari. bunu yapan kesinlilkle nokianın adamlarıdır. hayatlarında iphone u görmüşler midir acaba??""

iphone gibi bi para tuzağını baş tacı ediyosunuz, asıl biz size gülüyoruz; elektronik ve yazılımsal teknolojilerden bihaber olan, sadece reklamlarda atılan yeme balıklama atlayan, kısacası bu işlerden anlamamasına rağmen her konusu açıldığında 3 kuruşluk deneyim ve bilgisiyle ateşli savunma replikleri savuran siz ve sizin gibiler çok komiksiniz... hadi bunda sonra gülün bari....

Bencede 5800 aple fiyatları çok uçuk 5800 danda üstün bir yanı yok
Nividianın Tegrası ceplere girdiği zaman cep telefonlarımız bilgisayar gbibi
güçlü olacak İnşallah.

kisisel gorusum iphonenun ekran tepsi suresi olarak digerlerinden iyi oldugu . coklu dokunma dayanikli kasa olarakda digerlerine basar. uygulama gelistirilmesi acisindandan digerlerinden ilerde. ama iphone bir cep telefonu degil . internete girebileceginiz ucuncu parti bir tasinabilir aygit. coklu istelim sistemi ve windows me den dolayi benim tercihim adam gibi bir samsung olurdu ama malesef oda olmadigi icin adam gibi kamerasi ve duzgun muzik kalitesi olan nokiayi kullaniyorum ama hatasiz yazigirisi yapip bir kerede yazim hatasi olmadan mesaj gondermek neredeyse imkansiz

ben bu telefonlardan herhangi birisini kullanmıyorum hatta kullandığım telefonda arama özelliği dışında bir başka işlevde yok neredeyse belki radio olabilir neyse. bu sıralar iphone 3g dusunuyorum almak ıcın ve testı dıkkatle okudum. isin aslı su ki eger dokunmatik ekranlı telefonları kıyaslıyorsanız en onemlisi ekrandır. aldıgınız telefon nekadar cok ozellikli olsa da onu EKRANI uzerınden kullanacaksınız. ınternete girecekseniz kucuk ekranla ıstedıgınız gıbı gorememe ve yaklasma uzaklasma ıslemlerınde yıne ekran uzerınden komutlara gore hareket edıyorsunuz. kısacası hersey ekran...
ben ekrandan beklediğimi alamayacaksam neden ultra süpersonic electronik cybersonic bir telefon alayımki? kameraya gelince kaç kişi günde kaç resim kaç video çekiyor? hafızaya gelince pil kullanımları ortalama kullanımla 1 gün olan cihazlarda 16 gb hafıza neden? gidip sarj ederken yükle istediğini :D kısacası en mantıklı tercih yine iphone bakın kötünün iyisi demiyorum en iyisi iphone... Testi yapan arkadaşlara verdikleri emek ve bilgiler için teşekkürler güzel test tabiki ama ekranı kötü olan bir telefonun diğer özellikleri ile bunu telfai etmesi yorumu çok baştan savma diye düşünüyorum...

ben telefon olarak 5800 kullanıyorum bir de ipod touch ım war kısaca tüm işlevlerinden faydalanan biriyim size şunu söyleyebilirim ki iphone u bir telefon olarak düşünmek bence yanlış çok farklı bir cihaz ipod a telefon özelliği eklenmiş hali olarak bakmak daha doğru bir cep telefonu değil iphone ama şunu da söyleyebilirim ki 5800 cep telefonları rasında 1 numara uzaktan atıp tutmak kolay kullanmanızı öneririm bu test te yanlış değil bence gayet doğru bir değerlendirme olmuş önceden iphone culara laf atarlardı şimdi nokia cılara laf atıyorlar kısaca çekememezlik başka bişi değil

kimse iphone nun eline su dökemez.diğerlerine verilen paranın hakkını alamazsınız.Ama iphone da fazlasını alırsınız.Bide dokunmatik ekran navigasyon keyfi çıkıtı nokianın navigasyonuna 5 değil 10 basar.

iphone'nun para tuzağı falan diye lanse edenler var... alakası yok! benim iphone'um bana 500 tl'ye 18 ay taksitle maloldu. hesap kitap yapmadan sallamak olmaz. bir de şunu anlamıyorum. iphone'u olup da hakkıyla kullanan bir kişi dahi iphonu'nun işe yaramaz para tuzağı olduğunu söylemez. iphone eleştirenler hiç sahip olmayanlar.

apple da navigasyon var diyen üzülür google maps dan harita çekmek değil navigasyon. navigasyon isteyen samsung omnia alsın hem adam gibi fotoğraf çekersin (5mp) hem sessli yol tarifi kullanırsın. iphone da olan herşey fazlasıyla ver omniada. ayrıca fiyatıda daha ucuz

İnsanların bu iphone hayranlığını anlayamıyorum
sanki babasının firması

Yardiriyorum :)) nokia mokia geyik bunlar ren geyigi.
Iphone'mdan gonderildi.

250 yuroya 5800 varsa en 5 tane alacam...

Dünyada bu telefonlardan en çok hangisinin beğenildiği, hangisinin sattığı, hangisinin diğerleri tarafından taklit edildiği ortada.

IPHONE

Chip'in testi direk ÇUVALLAMIŞ oluyor.

Normalde puan dağılımı: Iphone 50 diğererinin toplamı 50nin altında olmalıydı. O zaman dünyadak, yazılım dünyasındaki trendi ve gerçekleri yansıtmış olurdu. Heralde durmadan buraya yorum yazan bazı Anti-Apple'lardan korkuyor Chip. Aklı olan kimse Iphone'u bu berbat taklitlerinin arkasına koymaz.

şu an iphone da ida diye bi yazılım çıktı.bu yazılım piyasadaki navigasyon cihazları gibi çalışma mantığı.devamlı yeni bi özellik.piyasada varmı böyle bir telefon?
video kaydedemez denmiş var (cycorder)
bluetooth dosya aktarımı var.
mms yokmuş, var (swirly mms)
dokunmatik ekran navigasyon keyfi (ida)
kimse iphone nun burda avukatlığını yapmıyor.ortada bi gerçek var iphone'dan önce iphone'dan sonra.

YA KARDEŞİM BABAMLA ALAKASI YOK. SEZARIN HAKKI SEZARA. IPHONE HARİCİNDEKİ TELEFONLAR ONUN TAKLİDİ. NOKIA HALA HİÇ KULLANILMAYAN OZELLİKLERİYLE UĞRAŞSIN DURSUN. AMA TELEFON OLMAYI BECEREMİYOR. HALA SHOW MAKİNALARI URETİYOR. IPHONE U AL ELİNE DİYECEĞİN TEK SÖZ VAR TELEFON BUDUR. BU TELEFONU ABTAL SARIŞINDA Bİ MÜHENDİS KADAR VERİMLİ KULLANABİLİR. AMA NOKIANIN SYMBIANINI ÇÖZEBİLENE AŞKOLSUN..

Bazıları bu incelemeyi tam olarak anlayamamış heralde ? Bu incelemede telefonların standart halleri değerlendiriliyor. Ek hiçbir program yüklenmeden. Yani iphone evet video çekemiyor, mmsi yok, gpsi berbat.. Radio da yok muydu ?
Kısaca iphone alacağıma bir tane nokia 5800 alırım yanına bir tane de netbook. Hadi siz iphone nunuzdan mı daha iyi nete giriyorsunuz yoksa ben n 5800 + netbook umdan mı. Siz hala en pahalıyı en iyi zannetmeye devam edin... Bol şanss....

iPhoneye bu kadar laf ceilmesine inanamıyorum Bakın Nokia'cı kardeşlerim siz hala bunu anlayamıyorsunuz Apple'dan cep telefonı alıyorsunuz vericeksiniz tabii ne kadar para ise ben Hem Mac hem iPod hem iPhone (2g, 3g) kullanan birisiyim neden Apple'a o kadar para yatırıyorum derseniz BEN UCUZ MAL ALACAK KADAR ZENGİN DEĞİLİM KARDEŞİM iPhone'ye bu kadar laf edenlerede tek bir lafım var APPLE BİR YAŞAM BİÇİMİDİR FARKLI İNSANLARIN KULLANDIĞI AYGITLAR ÜRETİR SIRADAN İNSANLARIN ZATEN APPLE KULLANMASINI BENDE APPLE'DA İSTEMEZ SİZ HALA BUNU ANLAYAMIYORSUNUZ BİRDE AKLIMA TAKILAN BİRŞEY VAR BU KARŞILAŞTIRDIĞINIZ TELEFONLARIN HEPSİNİN İLHAM PERİSİ İPHONE DEĞİLMİ BİR KŞİ KALKSIN HAYIR DEĞİL DESİN HAYIR DİYEMEZSİNİZ İŞTE BÜTÜN OLAYDA BURADA ÇÖZÜLÜYOR HERŞEYİN ORJİNALİ MAKBULDUR SAÇMA SAPAN OMNİAYA 5800'A PARA YAĞDIRMAYA DEĞMEZ. ÖMRÜNÜZDE 2 DAKİKA İPHONE KURCALAMAKLA VEYA KULAKTAN DOLMA HABERLERLE BURADA KİNİNİZİ DÖKMEYİN. JAİLBREAKLİ İPHONE VE İTUNES HESABI OLAN BİRİ İÇİN İPHONE SONSUZ BİR ALETTİR.

5800 kesinlikle iphone den kotu bir telefon tecrubeyle sabittir..

""iPhoneye bu kadar laf ceilmesine inanamıyorum Bakın Nokia'cı kardeşlerim siz hala bunu anlayamıyorsunuz Apple'dan cep telefonı alıyorsunuz vericeksiniz tabii ne kadar para ise ben Hem Mac hem iPod hem iPhone (2g, 3g) kullanan birisiyim neden Apple'a o kadar para yatırıyorum derseniz BEN UCUZ MAL ALACAK KADAR ZENGİN DEĞİLİM KARDEŞİM iPhone'ye bu kadar laf edenlerede tek bir lafım var APPLE BİR YAŞAM BİÇİMİDİR FARKLI İNSANLARIN KULLANDIĞI AYGITLAR ÜRETİR SIRADAN İNSANLARIN ZATEN APPLE KULLANMASINI BENDE APPLE'DA İSTEMEZ SİZ HALA BUNU ANLAYAMIYORSUNUZ BİRDE AKLIMA TAKILAN BİRŞEY VAR BU KARŞILAŞTIRDIĞINIZ TELEFONLARIN HEPSİNİN İLHAM PERİSİ İPHONE DEĞİLMİ BİR KŞİ KALKSIN HAYIR DEĞİL DESİN HAYIR DİYEMEZSİNİZ İŞTE BÜTÜN OLAYDA BURADA ÇÖZÜLÜYOR HERŞEYİN ORJİNALİ MAKBULDUR SAÇMA SAPAN OMNİAYA 5800'A PARA YAĞDIRMAYA DEĞMEZ. ÖMRÜNÜZDE 2 DAKİKA İPHONE KURCALAMAKLA VEYA KULAKTAN DOLMA HABERLERLE BURADA KİNİNİZİ DÖKMEYİN. JAİLBREAKLİ İPHONE VE İTUNES HESABI OLAN BİRİ İÇİN İPHONE SONSUZ BİR ALETTİR.""

ben bizzat kendim yurt dışında hediye olarak gelmiş bi iphone 3G'yi ikinci telefon olarak kullanmaktayım... ve bi halta yarayamayan sadece multi-touch denen göz boyama özelliğiyle teknoloji konusunda henüz emekleme döneminde olan insanları eğlendirebilecek ve şaşırtabilecek şişirilmiş bir balon olduğunu gayet rahat dile getirebilirim... bir de apple herkes kullanmaz diyorsun.. şu anda etrafta gördüğüm 10 telden en az 3 ü iphone.... bu arada yaşam tarzını da bi elektronik üreticisine bağlaman da gerçekten acınası bir durum... yazık keşke okuğun kitaplardan, deneyimlerinden, dostlarından kazansan birşeyler de yaşam yolun bunlarla zenginleşse... ama tabi severek ve hayran kalara iphone kullanan biri olduğun için yaşam tarzının da bu denli yüzeysel olması normal...

Sanırım ortada bir yanlış anlama var. Iphone bu tür telefonların ilki. 5800 ne zaman tahtta idi anlamadım. Tek modelle diğer bütün modelleri sollayan ise Apple. Hala stylus kalem ve tırnak ucuna tepki veren düşük bir telefon 5800...

Bu listede her ne kadar Sony Ericsson olmasa da, ben yine Sony Ericsson alacağım..

Yazıda biraz bol keseden sallanmış. Şu ana kadar Lg km 900 arena kullananların HEPSİ dokunmatiğinin İphone kadar iyi olduğunu söyledi.

1 senedir iphone kullanıyorum.Daha önce asus'un ve hp'nin akıllı telefonlarını kullanmıştım,1.5 ay kadar önce kız arkadaşıma Nokia 5800 aldık,fiyat olarak oldukça makul (iphone'a kıyasla).

fakat ne 5800'ın ne de windows tabanlı akıllı telefonların(omnia'yı da kısa bir süre kullandım) arayüzleri ve tepki süreleri; benim için çok önemli olan e-posta ve internet özellikleri kıyaslanabilir bile değil. Artık evde maillere bakmak için,facebook'a girmek için PC'yi açmıyorum bile.Ayrıca itunes store çok başarılı.3-5 dolar gibi fiyatlara çok başarılı oyunları indirip oynayabiliyorsunuz.mesala simcity,myst(myst 890 mb'lık bir oyun),spore,crash cart.Nokia kısmında kısmen başarılı n-gage oyunları var ama iphone oyunlarına yakın kalitede değiller.fakat resim çekmek istiyorsanız alabileceğiniz en kötü telefon iphone.Sırf kamerası yok demesinler diye konulmuş sanki.Pil ömrü konusunda bir şey diyemeceğim iphone eğer internette gezinirseniz-1 saat civarında da görüşürseniz 1 günde şarjsız kalıyor.

arkadaşlar daha öncede chip bu kıyaslamaya benzer bir kıyaslama yapmıştı iphone ile kıyaslamıştı ve yine 5800 kazanmıştı

ben daha önce iphone kullandım ayrıca çok pahalıya almıştım ve kullanınca o paraya değmiyeceni anladım kamera sı berbat 300 miyana aldığımız bir cep telefonun bile kamerası daha iyi ayrıca multimedya özelikleri 5800 la karşılaştırılamaz bile zaten bende iphone yi satıp 5800 aldım çok güzel kullananlar zaten bilirler tam bi multimedya telefonu her yönüyle iphoneden daha iyi

nokia kulmanılmıyo diyen arkadaşlar dünyada kullanılan en iyi işletim sisteminin symbian sistemi olduğunu bilipte mi yazıyonuz

euro yerine yuro yazan arkadaş sen ilk önce yazmayı öğren daha ne yorum yapıyon

iyi sallamışın 500 ytl ye iphone mu var o zaman bende 5800 200ytl aldım:) heralde çin malını satmışlar 500 ytl ye :O

dandik 2 mp lik kamerası olan iphone alıcama 2 tane 5800 alırım daha iyi ayrıca kendilerinde iphone var diye savun maya geçen arkadaşlar siz mi daha iyi biliyosunuz chip mi siz ne bilirsiniz sizin gibi enahi olduktran sonra iphone mu telefonu size 3 milyarada satarmış zuhahahah

Zaten bu firmanın fiyatları nedense her üründe yüksek
Kendilerini bulunmaz hint kumaşı sanıyorlar galiba

Adamlar leopard diye bir işletim sistemi yapmışlar kullanmak için
komple bilgisayarımıda al diyor.Ben oparayla enkıral bilgisayar toplarım be yau

Tabi Çok parası olan iphone de alır ferraride birşey demedik ya

"ben bizzat kendim yurt dışından hediye olarak gelmiş..." diye başlayan bi'yorum var... arkadaşin kendisi de güzel ülkemize marstan hediye galiba. yorumcu kardeşim sen iphone'u kullanmayı bilmiyorsan iphone hakkında yaptığın yorum biz kullanan ve mutlu olanlara fasa-fiso gelir. 10 telden 3'ü iphone demişsin... ben de sana 0.5'i kullanabiliyor, 2'si gösteriş için, diğer 0.5'i de hala anlamaya çalışıyor(senin dahil olduğun grup) derim. bu arada senin teknolojiden anladığın çok alangirli çok fonksiyonlu aletler dünyasıysa-ki tamamı var ama ara yüzü sade- yakın gelecekte insanların hayatı kolaylaştırmak için iphone tipi veya daha sade neler üreteceğini görürsün. hesap bilmeyenlere de bir şey diyelim. internete sürekli giriyorsanız iphone bu telefonların arasında en ucuzudur. hesabınızı iyi yapın.

Bir arkadaş(yaşının 18 geçmediğini ve babasının parasının çok olduğunu düşündüğüm şahıs) çıkmış şunları söylemiş :
"APPLE BİR YAŞAM BİÇİMİDİR FARKLI İNSANLARIN KULLANDIĞI AYGITLAR ÜRETİR SIRADAN İNSANLARIN ZATEN APPLE KULLANMASINI BENDE APPLE'DA İSTEMEZ"

Sırf farklı olma düşüncesi zaten size bu fiyat performans bakımından yerlerde sürten telefonu almanızı sağlıyor. Ben de senin gibi bu telefona 1 milyarın baya üstüne bir para verseydim ben de bu şekilde savunurdum "siz kullanamazsınız! siz eziksiniz! sizi paramla döverim!" diye. çünkü teknik olarak dokunmatik ekranından ve telefon olma özelliğini kaybettiren ekranından başka çok da övünülcek bir yanı yok. Kocaman telefon. Tel demeye bin şahit gerek. Cebinde taşıyabilen var mı merak ediyorum. Bir konuştunmu telefonla nanay zaten aaa bi baktın şarz bitmiş. Ben w910i kullanıcısıyım günde 5 saat konuşma yapsan da ertesi gün de şarzı rahat gidiyor. Radiosu var, cebime sığıyor ve iphonun eleştirilen tüm özellikleri mevcut. 400 milyon bu telefon.. Hem düşündünüz mü neden iphone düşmanı bu kadar tel kullanıcısı var ? Bir sürü iphone u geri iyade edene şahit oldum. Araştırın site bile kurulmuş bu konuda. Diğer telefonlardan neden insanlar bu kadar nefret etmediler hiç ? Çünkü iphone bir tam anlamıyla bir telefon değil. Ekranı cebe sığmicak kadar büyütülmüş yarım telefon (cebe sığmadığı için genelde çantada felan taşımak lazım ondan çanta telefonu desek daha doğru) ..

arkadaşım sallamadım! sen hesap bilmiyorsun! paket olarak aldığın zaman işine yaramasıyla alakalı yaptığım hesapta bana maliyetini söyledim. bedava dakika, sms ve internet bazında yani. 800 lira omnia veya 850 mi neyse artık 5800 alacağıma gider bu telefonu alırım. sen 5800'ün üzerine dakika, sms ve internet hesabını 18 ay olarak bir yap bakalım... toplamı da yaz hangisi daha pahalı bir görelim!!!

dünyada kullanılan tüm araç gereçlerin en üst noktasında olan kendini kanıtlamış artık onu tartışmak değil ondan zevk almamız gereken markalar vardır mesela arabada ferrari, televizyonda sony, bilgisayar parçasında asus, v.s v.s gibi bu hiç şüpesiz cep telefonunda nokia dır. daha neyi tartışıyoruz ki zevk alalım. herkese iyi akşamlar

Bende bir sıralama yapayıö ;)
Arabada : Mercedes
Ses ve Müzikte : Sony
Görüntilemede (TV) : Philips
iş makinasında : Samsung :D
Saat de : Timex ve Casio
Anakartda : Gigabyte
Fotoğraf Makinesinde : Nikon (SLR)
Uzay Gemisinde : Atılgan

"""ben bizzat kendim yurt dışından hediye olarak gelmiş..." diye başlayan bi'yorum var... arkadaşin kendisi de güzel ülkemize marstan hediye galiba. yorumcu kardeşim sen iphone'u kullanmayı bilmiyorsan iphone hakkında yaptığın yorum biz kullanan ve mutlu olanlara fasa-fiso gelir. 10 telden 3'ü iphone demişsin... ben de sana 0.5'i kullanabiliyor, 2'si gösteriş için, diğer 0.5'i de hala anlamaya çalışıyor(senin dahil olduğun grup) derim. bu arada senin teknolojiden anladığın çok alangirli çok fonksiyonlu aletler dünyasıysa-ki tamamı var ama ara yüzü sade- yakın gelecekte insanların hayatı kolaylaştırmak için iphone tipi veya daha sade neler üreteceğini görürsün. hesap bilmeyenlere de bir şey diyelim. internete sürekli giriyorsanız iphone bu telefonların arasında en ucuzudur. hesabınızı iyi yapın.""

evet hoş! bir elektronik mühendisine yaptığın yorum....! bilip bilmeden konuşmaman gerektiğini kimse öğretmedi sanırım yazık...

vuiyyy adama bak elektronik mühendisiymiş... bu yorumdan sonra dünyanın sayılı elektronik mühendisleri diplomalarını yakar heralde!!! adamlarda iphone yapıp 17 milyon sattık diye övünüyorlardı. mühendisim kusura bakma sen neymişsinde bizim haberimiz yokmuş... yeni tasarımlarından bahsette ne kadar aciz durumda olduğumu bir kez daha değerlendiriyim!!!

İnsanın aklı fikri almıyor, fiyata ve diğer özelliklere bakarsak en iyi telefon LG Arena şu anda (zaten hiçbir testte sonuncu olmadı). Ama gelin görün ki LG inanılmaz bir politikayla, Bulgaristanda aylardır satılan telefonu Türkiye'ye getirmiyor. Vermiş sadece KVK'ya haklarını, bakın LG Secret vardı hiçbir Teknomarkette bulamadık, bu nasıl bir pazarlama stratejisi anlamadım ya. KVK'dan almak istemiyorum, teknomarketlerden almak istiyorum ama yok. LG Arena'yı bari Türkiye'ye getirin ve teknomarketlerde satın yazıktır o kadar güzel bir telefona bizde ulaşalım. Buarada eyy Iphone alanlar bakın yakında yenisi çıkacak, verdiniz 1600tl zengin ettiniz Turkcell'i, şimdi çıkartacaklar daha iyisini o zaman elinizdekileri satmaya yer ararsınız. 1600tl vereceğim, bi de 400 tl de foto makinası alacağım. Bi de pili bozulunca gideceğim apple'a bir daha para vereceğim. Diyorum bunları toplayın 13 yada 12'' bir laptop alın hep yanınızda taşırsınız daha iyi. Ayrıca 5800 adlı modeli gördüm bizzate denedim, dokunmatik telefonun tek önemli olayı tepkime süresidir, ve tepkime süresi çok kötü algılayıcısı çok kötü. O yüzden 5800 asla alınacak bir telefon değildir zaten bu yüzden fiyatı da düşük. Herneyse bence LG Arena alınır, hem duruşuyla, özellikleriyle hem metal kasasıyla hemde fiyatıyla...

Babanızın şirketi mi bunlar neyini savunuyorsunuz ecnebilerin isteyen komple elmaslarla kaplı iphone alır herkesin kendi tercihi bu tip muhabbetlerle kendinizi çok yormayın :D

""vuiyyy adama bak elektronik mühendisiymiş... bu yorumdan sonra dünyanın sayılı elektronik mühendisleri diplomalarını yakar heralde!!! adamlarda iphone yapıp 17 milyon sattık diye övünüyorlardı. mühendisim kusura bakma sen neymişsinde bizim haberimiz yokmuş... yeni tasarımlarından bahsette ne kadar aciz durumda olduğumu bir kez daha değerlendiriyim!!!""

zaten fazlasıyla aciz durumdasın... yazdığın cevaptan karakterinle ilgili tahminlerde bulunabiliyorum... sen önce nesin ne değilsin onu söyle ondan sonra küçük aklınla kafa bulmaya çalış...bu arada merak etmiş de sormuşsun cevap vereyim. TAI (Turkısh Aerospace Industries) 'de Rjah F-16 avionik sistemleri modernizasyon ekibinde görevliyim. yani orda 3 kuruşluk kapasitif ekranlarla ya da basit flash bellek yongalarıyla uğraşmıyorum kardeşim ben... emin ol çalıştığım projeler cep telefonu üretme ve tasarlama işinden çok daha ciddi ve önemli işler.... maliyeti ünite başına 170$ olan bir cihazın AR-GE hacmi ne kadardır?! bunu tahmin etmen için dahi olmana gerek... gerçi yorumlarını okuyunca şüpheye düşmüyor değilim.... yani iphone gibi bi cihazı tasarlamak ve geliştirmek, gerekli imkanlar sağlandıktan sonra dünyadaki herhangi bir elektornik mühendisinin yapabileceği bişey... apple da çalışmakla sayılı mühendisler arasına girilimiyor sonuç olarak. önce bu işlerle uğraşanlarla konuş üzerinden konuyla ilgili cehaletini at ondan sonra belki yorum yapabilirsin....

Sen benim karakterimle ilgili ancak tahminde bulunabilirsin. ama ben eminim; sen ukalasın! Buradaki tepkim ve alay etmem de senin ukalalığınadır. senin hangi "ekipte" olduğun benim umurumda bile değil. umurumda olan itunes'tan bir sefer bile senkronize etmediğin, appstore'dan tek uygulama dahi indirmediğin bir telefon hakkında sanki daha iyisini yapmış veya yapabilecekmiş gibi üstten bakan abuk kibrin... bu arada ben yayıncıyım mühendis bey... şu anda iphone'na uygulama gelistiren bir yayıncı. gazete sayfaları, küçük bültenler ve dergi yönetmişliğimde var. insanların bilgiye kolay ulaşmasını sağlamak için kafa patlatıyorum. bunların senin için bir anlamı olmayabilir! ama iphone platformu bu iş için biçilmiş kaftan. tabii sen daha iyisini yapana kadar!

CHIP Online Notu:
Bu tartışma haber yorumuna sığmamaya başladı. Bundan sonra bu tarışmanızla ilgili yorumlar onaylanmayacaktır. Dilerseniz sizi foruma alalım, orada daha geniş katılımlı olarak fikir alış verişinde bulabilirsiniz.

en iyisi nokıa 5800 boş boş konuşmayın kullanın öle konusuun

Bu iphone konusunda sizin görüşünüz nedir peki chip ekibi ? :)

samsung kadar dandik telefonlar üreten başka firma yok

kimse kasmasın kendini İphone hepsini 5'e katlar !

iphone neymiş nokia çıkardığı bu modelle iphone susturdu telefonda her zaman nokia dır bunu herkes çok iyi bilir

iphone 3g s 99 dolar diye bi haber çıkmıs türkiyedede 99 olmıcağından adım gibi eminim adam gibi telefon adam gibi fiyatla satılsın o zaman

güzel bir test hepsini okudum.. elinize sağlık...

Boş boş tartışma yaratıyorsunuz iphone nun dokunmatiği gerçekten iyidir ama o kadar paranın hakkını verecek bir telefon değil.5800 xpressmusic dokunmatiğini kullananlar memnun değil heleki birde iphone gibi bir telefondan 5800 xpressmusic e geçtiyseniz.Neyse bence herkes cebine uygun telefonu alsın herkesin kafası rahat olsun ben şahsen sıfır bir iphone almazdım zaten almadımda.Nokia 5800 xpressmusic i düşünüyordum.Tabiki seçim sizin her telefonun bir özelliği diğerinden iyi.Biri müzikte iyidir biri kamerada biri internet de işte seçim sizin sizin yaptığınız boş tartışmalar hiç bir yere gitmez.Anca büyük firmalar kazanıyor böle yaptıkça ne kadar çok benzer telefondan çıkarsa o kadar çok fiyat düşer bizde cebimize göre olan telefonu alırız.Neyse bana katılacak arkadaşlarımada katılmayacak arkadaşlarımada teşekkürler ediyorum.

samsung s8300 kotu bi tercihmi yanı of yhaaa

5800 derim başka birşey dememm...

8300ın dokunmatiği kötü diolar doğrumu almayı düşünüorumda ltfn yardımcı olun ya kafam karstı

ıphone we lg kıyaslamak lazım 2üründe ınceledım magzalarında... ıphone o fıyat gercekten gereksiz pahalı, ne kamerası yeterli,ne moda olan goruntulu konusma desteklıyo artı pil yapısık cıhaza degıstıremıyosunuz... Gelelım lg arenaya gercekten ıphone yapabıldıgı herseyı fazlasyla yapııo ebat olarakta ıphoneden ufak ve silver rengide cok sık duruyo,dokunmatık ekranıda gayet basarılı. sonucta 800tl lg? yoksa 1500 ıphone? ben arenayı tercıh ettım arkadslar ve gayette memnunum kullanıcı olarak sizede tavsiye ederım.. lakin param cok dıyosanız ıphone alın:)

LG arena,donanım olarak,dayanıklılık olarak,kullanılan materyalin kalitesi olarak uzak ara 5 basar hepsine!..you tube de dayanıklılık testlerinden müthiş şekilde sağ cıkıyor cihaz...kullanılan ön cephedeki cam ne leke tutuyor ne ciziliyor...s class ona ayrı bir konu acmak lazım...

beyler sizin yazdığınız yorumların tarihine bakın ben 2011 e giriceğimiz dönemde yazıorum..şuan hem 5800 hemde lg arena sahibiyim..bi kere samsungun bu kıyaslamada ne işi var sırf kamerası 8 mp die.kesinlikle bu kıyaslamanın çok altında bi telefon..i phone denilen aletin fiyatı halen 1 milyarın üstünde...ben lg arena yı 750 ye aldım..diyebilirimki şuanda piyasanın samsung wave galaxy ve i phone 4 ile beraber en ii telefonu ...inanılmaz bı dokunmatiği var menüleri ise adeta keyif verici..bi elime 5800 ı bi elime arena yı alıorum hakikaten arena çok ağır basıyo..görüntüsü bikere cezbedici..kamerası şuan en iyi bikaç kameradan ii khz hızı bu 4 telefonu da katlar..fazla ayrıntıyı lutfen forumlara girinn ..lg arena kesinlikle 1 numara ..ve lg de sony ile beraber şuan dünyanın en kaliteli firması..daha önce bir kere bile servis görmedi ..herşey ortada...adı üstünde arena ...

şu an 4ünün arasında en ucuza sahip olabileceğiniz telefon arena(470 tl),özellikleri bakımından da 5800 dan 2 gömlek üstün diyebilirim ve total olarak bakıldığında görüntülü konuşma desteği,fm transmitteri,sağlam kasası kaliteli mercekli 5 mp kamerası ve multitouch desteği ile 4ü arasında fiyat performans şampiyonu,işletim sistemi ise böylesine bir telefon için büyük bir eksiklik

bence bu adam tamamen saçmalamış 5800 on öyle bir sorunu yok tmm belki kalın olabilir ama bi o kadar da uçuz ve içeriği zengin bir telefon {bencee}

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir