Nokia Apple'a iPhone yüzünden dava açtı

Nokia, iPhone'un sahibi olan Apple'a çok ciddi bir dava açtı: Peki ama hangi konuda?

  • Ali Güngör
"Tam 10 patent çiğnendi" iddiası
Nokia ve Apple kozlarını mahkemede paylaşacak

Nokia, Apple'a patentlerinden tamı tamına 10 tanesini çiğnediği iddiasıyla dava açtı!

Dünyanın en büyük cep telefonu şirketlerinden Nokia, Apple'a açtığı davada, hangi patentlerin çiğnendiğini detaylı bir şekilde sundu. Bu 10 patentin "bir ya da birden fazla GSM, UMTS ve kablosuz LAN standartlarına uygun, uyumlu cihazlar yapmak için gerekli olan" teknolojilerle alakalı olduğu belirtildi.

Nokia'nın iddiasına göre 2007'deki çıkışından bu yana Apple'ın bütün iPhone modelleri Nokia patent haklarını ihlal etti. Nokia adına Ilkka Rahnasto: "Mobil endüstrinin temel prensibi, teknolojiye katkıda bulunarak standartlar oluşturulduğunda bu fikri haklar için diğerleri bunun karşılığını öder. Apple'ın da bu prensibe uyması bekleniyor, ama Apple Nokia'nın fikri mülkiyet hakları için uygun şartlarda anlaşmayı reddederek, bedavaya kullanmaya çalışıyor" dedi.

Bu son cümleden de anlıyoruz ki Nokia, Apple ile daha önce görüşmüş ama olumsuz karşılık almış. Apple konu ile ilgili bir açıklamada henüz bulunmadı.

Okuyucu Yorumları

Toplam 20 Yorum

Konuyla ilgili olmasada apple ı zor günler bekliyo bence:)

Bi tarafta Win 7 :) Bi tarafta Nokia :)

Apple iki koldan sıkışmış gibi görünüyor :)

MADEM TÜM İPHONE LARDA KULLANMISTA NEDEN DAHA YENİ ACILIYOR BU DAVA DAHA YENİMİ AKILLARI BASLARINA GELİYOR

MEYVA VEREN AGACI TASLARLAR İŞTE NE OLCAK

Elmalara bile patent koyan apple aynı duyarlılığı göstermek konusunda hiç hevesli değil anlaşılan.

bir hırsızlık yaptığını duymamıştık, onuda duyduk...

yaaAAA...!!! istihdamı engelleyen, patentleri alıp alıp üretmeyen ve rafa kaldıran, sonrada gidip bir başkasının ürünlerine reklamlarıyla çamur atarak (Microsoft' un ürünlerine çamur atıyor), bir başka firmanında patentlerini izinsiz kullanarak hırsızlık yapmak nerde görülmüş yaaahuuu...

bu serseri firmayı durduran olmayacak mı? ama neyse batması 2-3 sene gibi yakın duruyor, aynı pis tilki mozilla gibi buda kendine bir ortak bulmaya çalışır belki batmamak için...!!!

INTEL PC - NVIDIA WE WINDOWS KULLANAN HERKESE SAYGILAR

yarım elma biraz sarsılırsa.. belki diğer telefon şirketlerine de kâr payı kalır.. iyi olmuş.

Biri Apple'ın yakasından tutup aşağı çekmeliydi.

apple çalmış olabilir hatta patent ihlalinide yapmıştır fakat iyi bir şekilde yapmış sonuç başarılı:) appleı pek sevmem ama iphoneu seviyorum her nekadar sahibi olmasam da

hey gidi nokia bu kadar mühendis bu kadar imkan elinin altında apple in iphone una rakip olacak bir tane mobile tel.yapamadın yazık walla yazık bide kalkmış dava açıyor kim takar seni bu saaten sonra. chip.com.tr'ye haber için teşekkürler

Nokia çekemedi bence apple'yi milyonlarca iphone satınca :D

Iphone 2007'de çıktı , şimdi mi farkına varmışlar patentlerin çiğnendiğinin?
Reklam bu. Başka birşey değil.

nokia bitmiştir gitsinler recevier üretsinler. yani apple sayesinde degil diger markalarda nokiadan daha başarılı telefon üretiyor artık .

Nokia iphone'dan daha iyi telefon yapar sonuc itibari ile patent kurallarina uydugu icin Apple'a ait olan patentleri kullanmadigi icin kendi fikirlerini gelistirmeye calisiyor.

Apple ise tipik amerika sirketi cal gitsin mantigi guduyor. O kadar apple seviyorsaniz neden hackintosha sahip cikmadiniz. Daha ucuza daha iyi urunler cikartiyordu apple'dan hemen kafasina bindi apple patent haklarini bahane ederek.

CHIP Online Ziyaretçisi yazmış:
Iphone 2007'de çıktı , şimdi mi farkına varmışlar patentlerin çiğnendiğinin?
Reklam bu. Başka birşey değil.

Aynen öylee :D

apple multitouch ekranın patentini aldığı icin diğer firmalar bu ozelligi kullanamiyorlar diye biliyorum. yoksa iphone da baska bir numara yok. apple da patent haklarına saygı duyacak o zaman

hristiyanlığın haltlarında biri işte. yok patentmiş yok ihlal etmekmiş. nokia bu kadar büyük bi firmaymış madem; rakip olarak bile görmediği apple'a dava açmayı bıraksın da doğru dürüst telefon icat etsin. ayrıca diğer çin malı telefonlar için dava açıyor mu merak ediyorum. onlar patenti bırak tasarımı bile çalıyorlar;)

iphone da mac os x ve 60.000 uygulama var. Ayrıca tüm rakiplerinden daha ince ve hafif... numara yok filan değil yani

CHIP Online Ziyaretçisi yazmış:
Iphone 2007'de çıktı , şimdi mi farkına varmışlar patentlerin çiğnendiğinin?
Reklam bu. Başka birşey değil.

Aynen öylee :D

Ancak bos konusma bu kadar olur adamlar enayimi patentini almis bu tarz seyler özellikle Amerikada cok etkili para yöntemleridir.
ama hic bir firma acele edecek kadar enayi degildir bekler satislara bakar olgunluga erdigini düsündügünde davayi acar kazanir ise alacagi para ona göre büyük olur.
Biraz Sun, Microsoft, Ibm gibi sirketlerin patent davalarini inceleyin önce.

Bu fanboylugu birakin sizin icin varsa yoksa apple. Eger Apple disindaki firmalar olmasaydi bugun ne core 2 lar ne amd ler ne mikrozoft ne linux ne ati ne nvidia ne nokia nede digerleri olurdu. Bugun 2 milyardan fazla insan yerine 100 milyon insan hala powerbook kullaniyor olurdu. Apple wampir gibi bir sirket ne google ile ne ebay ile ne youtube ile ne mikrozoft ile ne de nokia ile bas edebilir. 10 yilda bir urun cikartir. iMac, iBook, iPhone, iFck sonra sizi somurur. Yazilim gelistiricilerinden 30% komiston aliyor o cok ogundugunuz yazilimlardan ms dotnetden 30% alsa bugun hala 95 uzerinde muhasebe hesaplari yapiyor olurdunuz.

apple yaptıgı her makina muhendislik harıkası ve kıtlesı zengın kesımden 486 tabanlı makınalara gecme ıle halkıda kazanma politikası gayet basarılı el e ee b bv

apple yaptıgı her makina muhendislik harıkası ve kıtlesı zengın kesımden 486 tabanlı makınalara gecme ıle halkıda kazanma politikası gayet basarılı el e ee b bv

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play