Nokia, Apple'ın düğmesini mi kullandı?

Nokia web sitesinde farkedilen bu ayrıntı, Apple avukatlarının ağzını sulandıracak gibi görünüyor!

  • Zeynel A. Öztürk

Nokia web sitesinde farkedilen bir ayrıntı, Apple tarafından yakası rahat bırakılmayan şirketlerin arasına Nokia'nın da katılmasıyla sonuçlanabilir.

Samsung'un Apple tarafından "fikirlerini çalmakla" suçlanarak mahkemelere taşındığını biliyoruz. Nokia'nın resmi web sitesinde Lumia 900'ün tanıldığı animasyonda bir an ekrana gelen videolu sohbet uygulmasındaki kamera düğmesi, Apple'ın iOS'da, FaceTime'da kullandığı düğmeye oldukça benziyor. Ön ve arka kamera arasında geçiş yapmaya yarayan düğmeyi görebilmek için sitedeki animasyonu gözünüzü hiç ayırmadan seyretmeniz gerekebilir.

Bu arada, simgeyi oraya yerleştirmekten sorumlu kişi, Nokia da olmayabilir. Zira Windows Phone 7 takımı tarafından yayınlanan Tango sürümü ile ilgili bir videoda da aynı simge görünüyor:
Kamera düğmesi iOS'daki ile aynı

Okuyucu Yorumları

Toplam 11 Yorum

bunun için de davalık edeceklerini sanmıyorum, sanki dünyayı onlar yarattı gibi bir şey oldu ,her şey bizden:D

Eğer bunu da patent kavgasına katarsa yerin dibine batsınlar artık. Çünkü bir özellik hakkında hak iddaa etmek için o özelliğin para getiriyor olması lazım. Yani Nokia eğer bu düğme sayesinde ün yapıp paraları götürr ise o zaman haklı çıkarlar ama sanmıyorum ki biri gidip bu düğme böyle diye Nokia satın alsın. Bunun bir oluru olmadığı için Apple da patent ya benzerlik iddasında bulunmayacaktır.

Ama artık Apple da haklı yani... Kendisi bulsun bunlar çalsın.. Oh ne rahat bi' dünya!

Apple sadece bu kamera simgesi benziyor diye Nokia'ya dava açacaksa ben buna yuhhh be diyorum.O zaman şöyle düşünelim ilk ateşi bulan,ilk tekerliği bulan,ilk elektriği bulanlar hep patent alıp bunları ilk biz bulduk kimse kullanamaz deselerdi ne olurdu ha Dünya bugünlere gelebilirmiydi mümkün değil.Yeter artık böyle saçma sapan patentle ilgili yazılanları okumaktan bıktım.Bende ilk suyu buldum benden başka kimse içmesin gidin kendinize başka su yaratın.Daha basit nasıl anlatabilirim anlayabilene.

bir saçma sapan düğme yüzünden dava açacaksa yuh artık diyorum. gerçi Apple'dan böyle davranış görmedik de değil. Apple böyle bir özellik buldu diye kimse yapamaz mı yani. isteyen isteyeni yapsın bunun patenti mi olur.

Ziyaretçi yazmış:
Ama artık Apple da haklı yani... Kendisi bulsun bunlar çalsın.. Oh ne rahat bi' dünya!
Dün 20:46

Apple funboyu bu tarz oluyor...

Apple nokiaya sataşmaz bunun için. Nokianın telefon konusunda sonsuzatenti var. Mutlaka karşı dava açacak bir şeyler bulur eskiden yaptığı gibi. Nokia samsung gibi dünkü çocuk değil. (samsunga kötü diyorum anlamına yormasın bunu fanatik liseliler)

iphone daha orta da yokken kullanılan bi icondu yıllardır var olan bir şey zaten

Apple önce kendi çaldıkları için patent bedelini ödesin de ondan sonra karşı dava açsın...

Nokia'ya dava açmaya yemez diye düşünüyorum. Çünkü zamanında nokia'nın patentli ürünlerini çaldığı için apple zor durumda kalmıştır nokia da affetmişti.

Nokia tek onu aldı zaten Apple'dan. Bir de Samsung'a bak iPhone'un isim değiştirmiş hali.

Sen de yorum yaz