Nokia: "Bizimki sıradan olmayacak!"

Nokia'dan iddialı açıklama: "Bizimki sıradan olmayacak!" Peki ama nedir bu sıradan olmayacak şey?

  • Melik Arslan
Nokia, sıradan bir tablet yapmayı düşünmüyor
"Nokia'nın tableti piyasada kaybolmayacak türden olmalı"

Tablet bilgisayarlar arasındaki rekabet, günden güne kızışırken araya Nokia da girdi. Ancak Nokia, sıradan bir tablet yapmayı istemediği için, son günlerde tabletlere nasıl bir yenilik getirilebileceği hakkında kafa yoruyor.

Finlandiya'daki yerel bir televizyon kanalında Nokia'nın CEO'su Stephen Elop, tablet bilgisayar üretmeyi istediğini fakat Nokia'nın tablet bilgisayarını diğer tablet bilgisayarlardan çok çekici ve farklı kılacak bir ürün yapmayı planladığını belirtti.

Stephen Elop, Engadget.com'a da şu demeci verdi:
"Şu anda piyasada 200'den fazla tablet bilgisayar mevcut. Ben de bu tabletler arasında hiçbir çekiciliği olmayan 201. tableti üretmek istemiyorum. Bizim üreteceğimiz tablet bilgisayar, Nokia'nın ismine yakışır ve benzersiz bir şey olmalı. İşte bu yüzden, geliştirici ekibimiz piyasada büyük yankı uyandıracak tableti bulmak için sıkı bir şekilde çalışıyorlar."

Akıllı telefon ürünlerinde Symbian'ı öldürerek yerine Windows Phone 7'yi getiren Nokia, bakalım nasıl bir tablet bilgisayarla karşımıza çıkacak...

Okuyucu Yorumları

Toplam 27 Yorum

10 sene önceden kalma kalın takoz bir dizayn ile karşımıza çıkacaktır nokia, bir de android kullanmassa kasılıp kasılıp durur o cihaz

adına yakışır bişey istiyosa siyah beyaz telefonları üretsin tablet üretimine girmesin hiç. belki siyah beyaz ekranlı en dandik tablet te olabilir.

Nokia, öncelikle müşterileri odaklı çalışmaya başlamalıdır en azından bizim ülkemizde müşterilerini yolunacak tavuk sanmaktan vazgeçmelidir.Artık herkesin yasalardan, tüketici haklarından haberi var, ayıplı mal satıp para iadesi yapmayan bir şirket isterse marsta hayat bulsun, ilgilenmiyorum.

Telefonları çok farklı değişik özellikli ya..

aman bi de sen bulaşma. ürettiğin laptopuda gördük, şimdi adını anan bile yok. koskoca firmasın, fabrikaların teknolojik imkanların var, tüm dünyayı arkandan sürükleyeceğin bişey yapamıyor musun?

Çift çekirdekli ya da dört çekirdekli arm işlemcisi olan ilk indows 8 li tableti üreten olabilir mesela. Win mobileden sonra microsoft o kadar insiyatif tanır nokiaya. Tabi tablet biraz ince biraz da pil tutan bir şey olacak bir yıl içinde nokia en kötü ihtimalle tablet piyasasının yüzde yirmisini alır.

tabletin içine maemo veya meego koymicaksa hiç üretmesin daha iyi.

Nokia mı adına yakışır mı. Nokia adı kaldı mı be

ARM 11 işlemci koymasında telefonlarındaki gibi :D

Hic bisey yapamaz bu nokia...

İçine Windows 7 koysun o zaman.

windowslu tugla kalinliginda yetersiz donanim sonucu kasan igrenc tasarimi olan bir tablet bence cok yenilikci olur nokia icin ve ben onlara guveniyorum bunu yapacak tek firma onlar.

saka bir yana 3d destekleyen maemo ya da meegolu bir nokia tablet yaparlarsa neden olmasin ama windows ile calismaya karar verdiklerinden beri umutsuzum nokiadan.

Piyasanın tek hakimi olduğunu zannedip aynı modele kapak deiştirip daha fazla fiyata satan bi markadan hiçbişy olmaz.

nokia gıtsın önce adam gıbı tel uretsın sonra tablet uretsın adına yakısır bır tablet uretıcek evet adı yerlerde zaten:)

telefonları böyleyken tabletini hiç düşünemiyorum.

adını feriha koysun

nokia bu konuda 10 yıl öteye gidip en iyi gösterebilecek bi dev.Ama gene mükemmeli yapabilecekken bile bile küçük pürüzler bırakmasında.

win8 koysunlar kesin bu olur görün bakın :))

nokıa bence en işlevsel makinaları yapıyor fakat bunu yaparken öncelıkleri cok ıyı saptayamıyor.mesela nokıanın kullandıgı web browser kadar iğrenç bı browser olamaz.ya bı teknolojı fırması kullandıgı yazılıma 6-7 senedir hiç bişey katamaz mı?burdan sunu cıkarıyoruz.teknolojıyı bır pazar olarak göreceksek her zaman aynı meyvayı satamazsın.kendıne bıseyler katmalısın.

Nokia gidip oto lastigi, cizme filan uretsin. Ne isi var teknolojiyle?

400MHz tek çekirdekli işlemci ve Symbian işletim sistemli tablet... Şaşırmazdım sanırım...

Windows mu? Nokia Symbian kullanınca çok umutlanmıştım. Windows bilgisayar için bile adam akıllı bir işletim sistemi yapamamışken bir de telefon işine giriyor, birileri de bunu kullanıyor. Bir Linux'çu olarak bunları söylüyorum.

NOKIA düşmanı cahiller işbaşında NOKIA cep bilgisayarı üretir 400mhz işlemci ile en iyi çalışan ürünü yapar siz beğenmezsiniz... 1.60ghz mi işlemci istiyorsunuz?

dabbe1

nokia düşmanı cahiller, senin nokia hakkında ne denli cahil olduğun ortaya çıkıyor. millet artık nokianın adını duymak istemiyor. yazmaya niyetim yok, sen nette biraz bakın heralde anlarsın..

Stephen Elop'un iyi bir iş çıkaracağına inanıyorum ama diğer 200 tabletten ne kadar farklı olur bilemem:)

Ne kadar farklı olduğunu çıktığı zaman göreceğiz...

Düşünsenize Stephen Olep o kadar farklı tabletler üretmiş ki düşen uçan dairelerin içinden Nokia markalı tabletler çıkmış...

kesin takoz gibi tablet yaparlar. yaptıkları cep telefonları hala kocaman. diğer markalarla yarışmak için daha çok çalışmanız lazım

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play