Nokia çok cep telefonu satsa da...

Cep telefonu devi Nokia her yıl daha fazla cep telefonu satmayı başarıyor. Ama, aması var...

  • Ali Güngör
Nokia daha çok satıyor daha az kar ediyor
Ucuz cepler yetmiyor

Nokia'nın sattığı cep telefonu sayısı her sene artıyor. Cirosu da büyüyen şirketin karları ise azalıyor.

Yılın 2. çeyreğiyle ilgili verileri açıklayan Nokia'nın karlarının düşmesinin sebebi çok basit, daha çok ucuz cep telefonu satıyor ama bunların kar marjları düşük.

Net satışlar 10 milyar Euro'yu geçti. Geçen yıla göre yüzde 1'lik artış var. Ancak piyasa yüzde 5 büyüdü ve bu da Nokia'nın hisse senedi fiyatlarını düşürdü.

Nokia'nın bu durumdan çıkmak için kar marjı daha yüksek olan akıllı cep telefonları piyasasında, N900 gibi başarılı modellere ağırlık vermesi gerektiği konuşuluyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 13 Yorum

6-7 yıldır nokia kullanıcısıyım. 15 güne kadar telefonumu değiştirecem ve Nokia düşünmüyorum. Menü aynı herşey aynı. Samsung Star Wifi alacam. Çok hoşuma gitti.

heralde ucuz alacak herkes ne bekliyorlarki alt tarafı telefon konuş mesaj at yeter 300 den fazla verilmez

Nokia yeni nesil cihazlarda başarısızdır...

Kar marjı yüksek ürünlerin satışından bahsediliyor ama ne nedense kazığı yiyen müşteri oluyor. Normal kar marjı 100 birim iken 300 birim kar koyuyorlar. Millet tabiki almaz.

Yıllarca o takozları pahalıya sattı şimdi de ucuza satsın biraz.

N900 başarılımı? :)

n900 ün dış görünüşünü sevmedim..bence nokianın en büyük silahı n8 olacaktır..

Nokia'nın kısa vadede yapacağı tek şey var Symbian ^3 ve ^4 ile geelcek N8 ve N9 modellerini rakiplerinden daha düşük fiyatlarla piyasaya sürmekve rekabette avatnaj sağlamak. Zira firmaya duyulan güven azalmakta ve her ne kadar köklü değişikliklere gidilmiş olsa da iki modelin de Symbian işletim sistemiyle gelecek olması. Üstelik N8'in (N9 ortada yok daha) ram, işlemci gibi özellikleri diğer telefonlardan daha düşük her ne kadar N8 bu donanımlarla ve yeni açık kodlu Symbian yardımıyla Benchmark testlerinde IPad ve Google Nexus gibi cihazları geçmiş ve Samsung Galaxy S ve Ipod 4'ün ardından üçüncü durumda olsa da yine de bir önyargı var insanlarda. Telefonların çıkışları da rakiplerine oranla çok geç bir tarihte olacağı için yakın vadede yapacağı en mantıklı hareket bu olacaktır MeeGo yüklü cihazları ortaya çıkıp yaygınlaşana kadar ancak N8 ile ilgili haberlere göre pe kde ucuz bir telefon olmayacak gibi görünüyor ve satış sayısı bakımından bekleneni vermemesi ve fiyat düşüşleri bekleyebiliriz. Velhasılı kelam Nokia aklını başına devşirmeli en kısa zamanda ensesinde Android ve IOS gibi rakipler varken.

N900, N900 dediler o kadar hala Türkiye'de yok. Onu geçtim N900 de onlarca iPhone katilinden biriydi ama hazin son; Nexus One ve Kin gibi oldu sonu.

telefon işletim sistemini geçyim hadi işçilik çok kötü X6 ne öyle yaa çin malı telefon daha kaliteli ondan diyer nokia'lardada aynı sorun var.
telefon hemen 2 sene içinde soyulmaya başlıyor...

96dan beri nokia kullanıyorum ama öbür firmaların yeni telefonlarına karşı sanki nokia nal toplamaya başladı
buda benim hi-end telefon istegimi nokiadan yana kullanmamam ve diger üreticilere yaklaşmam konusunda ikna ediyor özellikle htc cok canavar makinalar üretiyor ve istedigin kadarda wm olsun adroid olsun secme hakkın var...
nokia sadece giriş seviyesi cihaz satıcısı oldu bu sahada şirketlerin dagıttıgı telefonlar var elemanları ofisi müşteriyi arasındiye 90liralık onları üretiyor nokia artık

bende yılların nokia kullanıcısıyım 5110dan başladım arada 2 sene samsung d600 kullandım pişman oldum tekrar nokia ya döndüm samsung telefon tasarımı ekran netliği nokia ya 10 basar kabul ediyorum ama şarjı gitmeyen bi samsung alsan ne olur son diyeceğim biraz ağır işler sabır gerekir ama şarj sorunu olmayan nokia derim genede siz bilirsiniz.

geçen hafta büyük bir hevesle nokia c7 aldım . ama benim c7 nin ömrü sadece 6 saat sürdü. gözlerini açmamamk üzere dondu ve kapandı bir dahada geri dönmedi. 10 yıllık nokia kullanıcısıyım bir daha nokia almam :((( yeni nesil telefonlarda nal toplayor artık :((

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play