Nokia'da büyük çatlak!

Yeni Lumia cepleriyle pazarda tekrar söz sahibi olmaya çalışan Nokia, bu haberle yeniden sarsıldı!

Nokia'da işler karıştı

Nokia hissedarları, üst üste yanlış kararlar almakla suçladıkları firma yönetimini şiddetli bir şekilde uyardı. Helsinki kentinde düzenlenen yıllık hissedar toplantısında yönetimi sadece Windows Phone'a yatırım yaparak firmayı geri dönüşü olmayan bir yola sokmakla suçlayan hissedarlar, sabırlarının tükenmekte olduğunu belirttiler.

Reuters'in bildirdiğine göre hissedarlardan biri olan Hannu Virtanen, Nokia CEO'su Stephen Elop'a, şunları söyledi: "Sen iyi bir adamsın. Yönetim ekibinin de ellerinden gelenin en iyisini yaptığını biliyorum ama anlaşılan o ki yapılanlar yeterli değil. Asıl önemli olanın sonuçlar olduğunun farkında mısın? Cehenneme giden yol iyi niyet taşlarıyla döşelidir. Lütfen artık başka bir yola geçelim."

Geçtiğimiz yıl Windows Phone işletim sistemli Lumia serisiyle satışlarını arttırmayı başaran Nokia, hala Apple ve Samsung gibi büyük oyunculara yetişmeye çalışıyor. Phonearena sitesinin sızdırdığı belgelere bakılırsa firma yakında marka algısını değiştirmeye yönelik adımlar atacak. City Lens uygulamasını, Here harita hizmetini ve PureView kamerasını öne çıkartacak yeni bir strateji belirleyecek olan Nokia, böylece telefonlarının basit mobil cihazlardan öte "daha da insanlaşmış" yardımcılar olduğu algısını yerleştirmeye çalışacak.

Bu girişim Nokia'yı tekrar cep telefonu devleri arasına yerleştirebilecek mi, bekleyip göreceğiz. Ancak başarısız olması durumunda hissedarların baskısına dayanamayan firmanın Android karavanına katılma ihtimali olduğunu da unutmamak gerek.

Ender Duman

Okuyucu Yorumları

Toplam 22 Yorum

adamlar ceo'ya android isteriz diye isyan çıkartıyor... tabi android varken WP kullanmak hatadır...

@grezimonk sen yinemi çıktın deliğinden....

Öyle 500 tane birbirinin kopyası, bir-iki ufak şekil farkı olan, farklı farklı fiyatlarda tuşlu telefonlar çıkarıp milleti kandırmak değil Nokia. Hala utanmadan nasıl 400-500TL fiyatlarda hiçbir esprisi olmayan tuşlu telefonlar satabiliyorsun anlamıyorum. Millet keriz değil, hep geri kalacaksın.

@09 May 2013 10:44 android ve ıphone de aynı mantık hespsi klon ordusu gibi sailfish akar Apple ve samsung bakar.

nokia akıllı telefon pazarında dayattı dayattı yinede androide düşman o yüzden kaybediyor.

Nokia'nın kendisi çatlak.. :D Hala android'e geçmemekle inat ediyor :S

nokia çok geç adımlar attı ve yanlış adımlar attı bu kafayla giderse tabi ki batması kaçınılmaz.

Lenovo varken asus, Mercedes varken Volkswagen, HTC varken Samsung kullanmak da hata mıdır grezimonk diye sorası geliyor insanın :) Android tablete ve yakın zamana kadar bir daha almayacağımı düşündüğüm Nokia markasına ait Lumia serisinden bir telefona sahibim, önceki HTC telefonum da android os kullanıyordu. Fanboyluğun veya kestirip atmanın lüzmu yok. Açık kaynak android varken diye başlayan cümlelerle kıvranan kullanıcıların kapalı kaynak os ları pclerinde kullanmasını ironik buluyorum. Yorumunuz forumlarda artık standartlaşmış olan marka kavgalarının bir başka örneği olmuş. Marketin yetersizliğinden şikayet edilmesi de ayrı bir nokta. İhtiyaç karşılamaya yönelik olup mağazada bulunmayan uygulama sayısı aslında gayet düşük seviyede. Junk tabir edilen uygulamaların azlığı bir kriter olmamalı. Mağazada uygulamanın az olması ayrıca doğal bir nokta, microsoft firmasının ekonomik kaygılar gütmesi gereken bir kuruluş olması ve geliştirici lisansı için 99$ talep etmesi bir kısır döngü yaratıyor. Kim bilir, belki yakında fikir değiştirir ücretsize döner veya indirime giderler ve market canlanır. :) Düşman olmadan önce tanıyın a dostlar. HTC kullanıp nokia benim için bitmiştir derken, kullanmaktan android kullanırkenki gibi haz aldığım bir telefon üretmişler ve fiyatlar da makul aralıklarda. Seçeneğin çoğalmasına bu tepki niye?

@09 May 2013 11:46 çok doğru özetlemişsin kardeşim marka kavgasından öteye gitmeyen anlamsız yorumlarla kaynıyor ortalık hiç birşey üretemediğimiz gibi üretenede saygı yok sanal alem işte yaz babam yaz..

nokia androide geçsin varya ne samsung kalır piyasada nede apple nokia sadece telefon ürettiği için kaliteden ödün vermiyor bırakın androidi meego yapsın sadece en azından devamlılık versin belki android de kalmaz o zaman

Bazı yorumlar gerçekten çok komik :) Nokia batacakmış Nokia android kullanmalıymış adamlar ucuz Çin telefonlarının kullandığı işletim sistemini ne diye kullansın ki :) wp kullanmayanlar saçma sapan yorum yapmasın bu telefonu kullanmak gerçekten çok eğlenceli...

Nokianın tek hatası Tek bir işletim sistemine bağlı kalmak ama şu yönden haklı win phone da lider konumda ve daha çok bilgiye sahip androide geçerse hem geride kalacak(diğer firmalara nazaran android konusunda tecrübeli değil ve android tel üreten firmaların arasında geride kalmaktansa gelişmekde olan işletim sisteminde lider konumda olması mantıklı) hemde windows phone daki anlaşmalarıda boşa gider Nokia batar die birşey yok bunu aklınıza sokmayı ihmal etmeyin 2 yıl içersinde Nokia laf edenler yeni nokia telleri almakdan kendilerini alıkoyamıyacaklar windows phone geleceğin mobile işletim sistemi Nokia 41 mp 4 çekirdek 2gb ram e sahip yeni telini yaz veya yıl sonuna doğru çıkartacak ozamanda böyle konuşacakmısınız.Windows masaüstünde olduğu gibi mobile platformunuda domine ederek lider konuma geçeçektir.

profiline koyacağın daha yakışıklı bi şey bulamadın mı ?

Of bu Android defolsun artık başımızdan windows phone daha hızlı ve stabil. Bu hissedarlar da mal ne güzel yükseliyor işte kullanımı. Ayrıca Android yaparsa çok siradanlasir önüne gelen firmanın Android telefonu var. Devam nokia böyle. Hissedarlar ne anlar ki...

Bi tane işe yaramaz hissedar saçma sapan şeyler söylemiş diye "büyük çatlak" mi oluşmuş?

Demezler mi peki saygıdeğer Nokia yöneticileri, zamanında Nokia milleti kandırırken kazıklarken sesinizi niye çıkartmıyodunuz... Para tatlı geliyodu tabii. bir özellik ekleyip bir özellik eksilterek her ay yeni modeller çıkartıyordunuz. Pazarı boş bulup voleyi vurdunuz zamanında. Artık işler öyle yürümüyor. Geçti o devirler...

şuan apple iphone 5 kullanıyorum ama lumia serisinin üst düzey donanımlı ve ios olanı çıkarsa yer yerinden oynar ve olası birşeymiş gibi sizde bunu okuyorsunuz :D ama olsa güzel olmaz mıydı diye düşünüyor insan :(

Zaten Nokia'daki tek çatlak belli :) Baş harfi Stephen Elop ?

Nokia android çıkarırsa dahada almam.Şu google'den uzak durmaya çalışıyoruz zaten bide du geçmesin.

@09 May 2013 18:41 Google olmasa internet olmaz sen ne kullanıyorsun yandex kullanıyorsan sen yorumsuz kalır...

Internet sayfası google ile açılan kişilerin burda google a sallamasi enteresan.. Artik adres satirini bile kullanan yok. Oze gelirsek google değişik bir firma ne samsung ne aapple ne nokia nede sony google kadar ileriyi düşünmüyor. Google un degisik fantastic plankaei var dusununki bir zamanlar yahoo hotmail inkâra nina rakip cikamaz deniyordu. Ciktilar android gibi bir yazilim yaptilar istese apple gibi tekel olabilirdi ama herkese sattilar..

Kardeşim Anrdoid e Neden Geçsin Adamlar Sen Önce Kullan Wp System Telefon Sonra Gel Burda Konuş Bu Liselilerin Elinden Düşmeyen Temple Run Wpde Var Bf3 wpde Var Gta4 wpde Var Adamlar Yapıyor Ayrıca Xbox Seçeneğinde Dehşet Güzel Oyunlar Var Uygulama Desen Androidde Olupta Wp de Olmayan Uygulama Yok Belki Adı Farklı Ama Var bir Uygulamadır Gidiyorsunuz Çift Çekirdekli İşlemcisi İle 4 Çekirdekli s3 Den Oldukça Daha Hızlı Tarafsızca Bir Sıralama Yaparsam Bence Xperia Z """" Htc1 """"" Galaxys4 """""" Lumia920 vb :) İyi Formlarr

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir