Nokia'dan rakiplerine tarihi fark!

Nokia, Symbian'la rüzgar gibi estiği günlerde bile, rakiplerine böyle bir fark atamamıştı!

Nokia'dan rakiplerine tarihi fark!

AdDuplex  tarafından yayınlanan rapor, Windows Phone pazarının galibini gözler önüne sermeye rahatlıkla yetiyor. Amerika dışı pazarı kapsayan rapor sonuçlarına göre şu anda Windows Phone pazar payından yüzde 83'lük oran tek bir şirkete aitken, pastanın geri kalan kısımları sektörün önde gelen markaları arasında pay ediliyor. Peki, yüzde 83'le pastadan en büyük payı alan lider kim dersiniz?

Aslında lideri tahmin etmek zor değil. Lumia 920 ile büyük çıkış sağlayan Nokia, Windows Phone pazarında da zirvede. Amerika dışı Windows Phone pazarının şu anki galibi tartışmasız Nokia. Nokia'yı yüzde 11'lik payla HTC takip ediyor. HTC'nin arkasından yüzde 3.9'la Samsung gelirken, sonrasında ise yüzde 0.9'la LG'yi görüyoruz. Pastanın en küçük dilimleri ise yüzde 0.4'le Huawei, yüzde 0.3'le Fujitsu – Toshiba, yüzde 0.06'yla Dell ve ZTE, yüzde 0.04'le Acer ve yüzde 0.01'le Alcatel'in oluyor.

Ercan Uğurlu

Okuyucu Yorumları

Toplam 26 Yorum

gereksiz bir araştırma .çünkü nokia sadece windows phone tel üretiyor. HTC, SAMSUNG, LG yüksek oranda android tel üretiyor. Nokianın bu sektörde galibiyetinin sebebi diğer markaların windows tan çeşit olsun diye üretmeleri. Yoksa windows phone dan sadece nokia üretseydi 1. de, 2. de, 3. de, sonuncu da nokia olurdu. mantık konuşuyor.

@07 May 2013 17:57 NOKIA Series 40 modellere devam ediyor niye ucuz modellere WP yüklenmezde ondan...

WM akıllı cep telefonu piyasasının % kaçına sahip onu da belirtip yazsaydınız aslında ortada abartılacak birşey olmadığı anlaşılırdı

@07 May 2013 18:20 Zaten kendi pazarı içerisindeki durumundan bahsediyor.O da yanılmıyorsam %3lük kısıma denk geliyor

e şaşırmamak lazım, Microsoft sonuçta Nokia ile anlaştı ve WP işletim sisteminin asıl yükseliş beklediği ve de gösterdiği markanın da doğal olarak Nokia olması gayet normal. buna bağlı olarak HTC ve Samsung'un ürettiği WP'lu cep sayısı ile Nokia'nın cep sayıları arasında da fark var ki!!

@07 May 2013 19:32 lumia 920 tek başına diğer bütün wp leri geride bırakıyor zaten...

nokia"yı sevmiyorum ama sade ve SIRADAN olanlara öneriyorum

@07 May 2013 20:24 ne demek sıradan olanlara önermek ??? nasıl bir cümle? hatalı...

@07 May 2013 20:47 yani sadece sosyal medya icin ve hic bir ozelligini kullanmadan telefonu bi eliyle tutup diger elinin isaret parmagiyla kullananlari kastediyor

2000li yıllarda telefon almadan önce nokianın yeni modelini beklerdik diğer markalar bizi tatmin etmezdi genelde eski nokia yerine yeni nokiayı alırdık bide sonyericsson p800 ve sonraki p serisini kullanırdım o aralar dokunmatiği iyi olmasada sonyericsson p serisi muhteşemdi.. nokiaya dönelim en son n97 aldım ve bir daha nokia almadım :( teknolojiye yön veren firma bir anda en sonda kaldı.. androide geçmemekle hem pazarını hemde teknolojik olarak ilerlemesini durdurdu. böyle durumlarda 10 yaşındaki çocuk bile ceolardan daha iyi düşünüyor yada benim gibi biri :) tabakta kalan kırıntı afiyet olsun nokia.

Olay app store'larda biter ve appi alan Üsküdar'ı geçer... iOS'da bilmemkaç milyarıncı app indirilmek üzereydi bugünlerde, android'den başka kafa tutacak OS kalmadı maalesef... Nokia bence de ciddi yönetim zaafiyetleri gösterdi... Andrıid'e geçmemek ya da MeeGo'yu bitirmek gibi... Yine de sevgiyle hatırlayacağım eski dost Nokia'yı :)

Android e geçmesi halinde bu tablo Android için de geçerli olabilir.

Eeee ne oldu büyük ısırılmış elma fanları;konuşuyordunuz.nokıa bitti diyenler ne oldu sesiniz soluğunuz kesildi bakıyorum bide blackberry çıkış yaparsa hiç şaşırmam.

Windows phoneda kral nokia.ios7 bile windows phone özenmişken.Bu hızlı yükseliş durdurulamaz krallar tekrar koltuğuna oturur.

kralı tacından eden elbet idamda edilecek :) tekrar nokia başa gelir yakın zamanda cünkü her zaman markasıyla cezbetmiştir

Kral her daim kral :D

Nokia nın devri bitti. arkaadaşlar ANDİROİT telefonların üstüne bişey çıkarsa belki

@08 May 2013 21:46 android yazmayı öğrende gel.

YEMİŞİM ANDROİDİ YA NOKI NIN SAGLAMLIGI YETER Bİ KERE

NOKIA varken başka marka aranmaz...

Windows pişmanlıktır, bu lafımı unutmayın.

bu pastaya android de eklersek oran yüzde 1 e düşer.

yalniz alcatelin pazar payi ne kadar dusuk %0.01 yani 10.000de 1 yani dunyada 100.000.000 windows phone satilsa bunlarin 10.000 adedi alcatel olur... yazik lan adamlara dukkani kapatip gitsinler bence...

NOKIA her zaman kral adamlar yaratıcı yenilikçi diğerleri gibi yerinde saymıyor zengin özellikli mobil cihaz cikartiyorlar bir telefondan bir çok özelliklerini profesyonelce kullanabiliyorsun

ya aga boşuna yırtınmayın tek amiraliniz nokia nokia nokia

şu nokyayı androidden iostan üstün görüp övenler emin olun 1 gram telefon kullanmayı bilmeyecek kadar cahil medeniyetsiz kesim.

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir