Nokia'dan Symbian 2 bombası!

Nokia, Android ve Windows'a dur demek için yeni adımını atıyor: Symbian 2 neleri değiştirecek?

Nokia'dan Symbian 2 bombası!
Symbian Android'in yükselişini engelleyebilecek mi?

Nokia bünyesine dahil olan Symbian Foundation (SF) mobil işletim sistemini açık kaynak haline getiriyor. Yakın zaman içerisinde beta versiyonunun yayınlanması düşünülen Symbian 2'nin asıl amacı yoksa Google'ın mobil işletim sistemi olan Android'in hızını kesmek mi?

SF' nin açık kaynak kod olarak ürettiği yazılım hazır olduğunda kullanıcıların kendi uygulamalarını geliştireceği ve satabileceği (Horizon) bir çatı haline gelecek.

Ancak bu çatı Nokia'nın Ovi Store'da yaptığı gibi tek yönlü değil çok yönlü bir satış mantığı güdülerek oluşturuluyor.

Bu portal diğerlerine göre biraz farklı görünse de uygulama geliştirmek isteyen herhangi biri zorlanmadan Symbian 2 tabanlı telefonlar için uygulama geliştirebilecek.

Horizon, uygulama yayınlama programı olacak ve çoklu dil desteği sunarak desteklenen birkaç ödeme metodlarıyla yazılımcının kazandığı ücreti kolayca kendi hesabına aktarabilmesine olanak sağlayacak.

Dünya üzerinde kullanımda olan cep telefonlarının hemen hemen yarısının Symbian kökenli olduğu düşünülürse SF'nin Horizon projesinin Nokia'nın mobil uygulama piyasasında büyük bir kontrol mekanizmasına sahip olacağını işaret ediyor.

Yaşar Tuna Zorlu

Okuyucu Yorumları

Toplam 9 Yorum

Symbian kullanışlı bir sistem fakat Android'in hızını kesmesi zor görünüyor.

Symbian cok yavas oncelikle hızlanması gerekiyor. Resim açmak veya muzik dinlemek için 3dk beklenmezki!!!

nokia ve symbian tarih olur

@11:25 samsung i8910 HD'de o sorunların hiç biri olmadığı söyleniyor, (tabi bu işlemcisinin multi tasking destekli 600 MHz'lik bir işlemci olmasından kaynaklanıyor)

"Uygulama geliştirmek isteyen herhangi biri zorlanmadan Symbian 2 tabanlı telefonlar için uygulama geliştirebilecek."

Bu doğruysa symbian küllerinden doğar.

peki daha hızlı mı olacak symbian 2 inşallah öyle olur yoksa xp vs vista
symbian vs. symbian2 inşallah böyle olmaz rahat rahat kullanırız şunu

Açık kaynak kodu ne işe yarıyor? Herkes kolayca program mı yapacak yani ne olacak? Linux ta açık kaynak kodlu, android de yahu nedir bu açık kaynak kodu ? :S:S Biri açıklasın ya

Nokia elinde kalan son barutunuda atıyor. Symbian yazılımları telefon modeline göre derlenmelidir kıskacından kurtulmadığı sürece nokia bu konuda başarılı olamaz. Java ya nokia çok güveniyor ama java özellikle arka planda çalışması istenen msn,skype gibi yazılımlara bu özelliği verememesi ve .sis paketlerine göre yavaş ve işlevsiz olaması nedeni ile istenileni vermekten uzak. Buna birde symbian os lar ile beraber sistem yazılımlarının gelmemesi ve teminininde pek mümkün olmaması eklenince...

Symbian^2 ile bombasın patlattı gerçekten. Türkiye, Symbian^2 geliştirme kiti indirmesi yasak ülkeler arasında. Hala Symbian akabininde Nokia diyenin aklından şüphe ederim artık.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir