Nokia efsanesi ile geçen 150 yıl!

Telefon dünyasının eski yıldızı Nokia'nın aslında kaç yıl önce kurulduğuna inanamayacaksınız!

Nokia efsanesi ile geçen 150 yıl!

En çok cep telefonlarıyla tanıdığımız Nokia, sıkı durun, tam 150. yaşını kutluyor. Dünyaca ünlü 3310'un üreticisi, aslında çoğumuzun düşündüğünden çok daha önce hizmet vermeye başladı.

Nokia, 1865 yılı Mayıs ayında ilk çalışma iznini almıştı. Firma o günden bu yana birçok aşamadan geçti, iş modeli değişikliklerine gitti. Tabi ki bununla kalmadı ve hayatta kalabilmek için kendisini yeni teknolojilere adapte etti. Firma bu sırada odun hamurundan lastiğe, elektrikten telegraf kablosuna, endüstriyel elektronik cihazlardan telekomünikasyon cihazlarına ve son olarak telefonlara sayısız ürüne imza attı.

Finlandiyalı firma, en çok cep telefonu piyasasındaki büyük başarısıyla hatırlanıyor. Ancak firma, değişikliklere adapte olamaması nedeniyle zaman içinde rakiplerinin gölgesinde kaldı. Hayatta kalmakta zorlanan Nokia, sonunda en önemli bölümünü, yani cihazlar ve hizmetler bölümünü Microsoft'a satmak durumunda kaldı.

Yine de Nokia'nın bizi bırakmadığını, daha önce olduğu gibi değişikliklere uyum göstererek hayatta kaldığını, yeni teknolojilerin ve pazarların peşinde koştuğunu görüyoruz. Son dönemde telekomünikasyon işinde önemli adımlar atan firma, iletişim altyapısı işinde büyük bir oyuncu olmayı sürdürüyor. Nokia, belki artık telefon yapmayacak ama her şeyin kendi teknolojisinden faydalanması için var gücüyle çalışmaya devam ediyor.

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 17 Yorum

symbian sevdası bitirdi nokiayı, Androide ilk el atanlardan olsaydı, şuan ne samsung olurdu ne diğer androidciler, Android pazarının acık ara lideri olurdu, kendi düşen ağlmaz

@13 Mayıs 2015 13:05 Aıl symbian ı bırakıp androide geçmedği için bir çok insanın gözünde telefonları efsaene olarak kaldı. Androidin dünyaya ne kadar çok zarar vediğini ileride anlayacaksınız.Kaybedilen onca zaman ,kaynak vs...

@13 Mayıs 2015 13:05 kalitesizliğ seçmedi ondan battı, bugünbende hem samsung hemde lumia var daha 2. Ayında hoparlörü cızırdarmı ya samsungun neye para veriyor anlamadım....

@13 Mayıs 2015 18:47 asıl dandios ( ios ) zarar verdi... iÇöp üretimi bile çevre katliamını arttırdı...

@13 Mayıs 2015 13:05 sadece android zarar mı veriyor? he apple microsoft sütten çıkmış akkaşık değil mi? onların hiçbir zararı yok? iphone kullanıcısıyım ama fanboyluk yapmıyorum sizin gibi. android en çok kullanılan sistem ise ona saygı duyacaksınız benim gibi. nokia android'i seçseydi şansı çok çok daha yüksekti bunu sen de ben de herkes de biliyor. kimse kimseyi kandırmasın.

Ve de batti :) 150 yildan bir 10 yil cikartin bence

@13 Mayıs 2015 13:57 NOKIA batmadı batırıldı daha doğrusu çatlak Fin'li batmaktan ve borçtan kaçmak için mobil telefon kısmını Microsoft denen saftiriğe sattı...

@13 Mayıs 2015 13:57 Nokia batmadı da satılmadı da. Sadece telefon bölumu satıldı.

@13 Mayıs 2015 13:57 Yazıyı nerenizle okuyorsunuz acaba ? Ne batması devam ediyor !

@13 Mayıs 2015 17:43 Hayır kiralandı.

Nokia bir efsaneydi. Keşke hala eski günlerindeki gibi olsa. Ne Samsung alırdım ne başka bir şey.

motorolanın o kapaklı telefonlarını özledim temiz yok etrafta hiç bulsam kullanıcam

Andoid gibi çöp sistem satacağına kendi özünden devam etti. Sonunda microsofta satıldı bir kısmı ama satılan kısmıda, satılmayan kısmıda hala çok kaliteli işler yaptı ve yapacak.

@14 Mayıs 2015 08:50 Aynen katılıyorum. Android piyasayı çöpe buluyor. O kadar çok telefon modeli çıkıyor ama bir kaç yıl sonra yeni sürümleri eski modellere gelemiyor. Bi de eski modele güvenlik güncellemesi de gelmiyor. Yani iki en fazla üç senede telefon çöpe dönüyor. Sebebi ise bir çok android virüsünün piyasada bulunması.E insanlar virüse açık telefonu nasıl kullanacaklar sonra ? Symbian da bir kaç virüsten başkası yoktu. Onu da ücretsiz programlarla hallediyorduk ne güzel :(

@14 Mayıs 2015 11:42 asıl çöp dandios ve wp ms windows 10 mobile ile mobile geçiyor...

Hala N808 yada purewiew gibi bir telefon çıkarsa (Symbian olmak şartıyla) Düşünmeden alıırm. 2 gün sonra bozulmayacağını bilirim. Her parçasının kaliteli olduğunu bilirim. Seneler sonra bile yazılım ve yedek parçasını bulabileceğimden de emin olabilirim. Kalbimizde yer etmesinin sebebi işte bu kaliteydi. 3310u ve n serisini unutmayın.

Nokıa Maps,N serisi,1100,2310,3230,3310,3410,3650,5110,6600,6230,6630,7650,7610 sadece bu kodlar bile bir çok insana çok şey ifade edebiliyorsa bir şirket işini gerçekten iyi yapmış demektir.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost