Nokia eline yüzüne mi bulaştırdı?

Lumia 920'nin tanıtımını beklenenden erken yapan Nokia, sabırsızlığının kurbanı mı oluyor?

Nokia eline yüzüne mi bulaştırdı?

Geçtiğimiz günlerde yeni akıllı cihazı Lumia 920'yi beklenmedik bir zamanda basına duyuran Nokia, tam bir lansman faciasına imza attı. Teknoloji devine yakışmayan hatalar silsilesi, Lumia 920'nin "mükemmelliğine" gölge düşürdü.

Nokia ve Microsoft ortaklığından doğan Windows 8 tabanlı Lumia 920, geçtiğimiz hafta beklenenden bir hayli erken duyruldu. İkili, bu hareketiyle 12 Eylül'de tanıtılacak iPhone 5'ten çekindiklerini gösterdi. Böylece Lumia 920'nin lansman tarihini, bir nevi Apple belirlemiş oldu.

Lansman yapıldı yapılmasına ancak cihazın ne tarihi ne de fiyatı belli. Yeni Lumia'yı merakla bekleyen kullanıcıları hayal kırıklığına uğratan bu "acemilik," şüphesiz şirketin imajını da bir hayli zedeleyecek.

Hatalar silsilesi

Lansmanda yapılan hatalar, sadece fiyat ve çıkış tarihiyle sınırlı değil. Tanıtımda kullanılan ve Lumia 920'yle çekildiği iddia edilen fotoğraf ve videolar aslında Lumia'yla çekilmemiş. Bunun yanında, Nokia'nın öne çıkardığı video sabitleme özelliği de cihazda henüz mevcut değil.

Konuyla ilgili açıklama yapan Nokia Medya İlişkileri Genel Yayın Yönetmeni  Heidi Lemmetyinen, "Bulanık görüntüleri düzelten ve kalitesiz ışık ortamında daha net bir görüntü sunan görüntü sabitleme teknolojimizi (OIS) tanıtmak için bir video hazırladık. Amacımız sadece OIS teknolojisini vurgulamaktı. Evet, video Lumia 920'yle çekilmedi çünkü cihaz bunun için henüz hazır değil." yorumunu yaptı.

Ancak tüm aksiliklere rağmen The Verge çalışanları, Lumia 920'yle çekilen fotoğrafları başarılı buldu. Nokia'nın PureView teknolojisiyle çekilen fotoğraflarla, piyasadak muadilleri tarafından çekilen fotoğrafları karşılaştırdıklarında, Lumia'nın genel olarak daha iyi olduğunu belirttiler.

Sonuç olarak oldukça donanımlı ve kaliteli tasarlanan Lumia 920, Nokia'nın acemiliğine rağmen kullanıcılardan nasıl tepkiler alacak, gerçekten merak konusu.

Berk Toparlak

Okuyucu Yorumları

Toplam 46 Yorum

alacak olan her türlü alır zaten ondan bundan etkilenmez.ki şu anda iphone 5 mi lumia 920 mi diye düşünsem Lumia'yı alırım.

@14 Eyl 2012 00:13 git al tırt telefonu

"Evet, video Lumia 920'yle çekilmedi çünkü cihaz bunun için henüz hazır değil." resmen tüketiciyi kandırmak bu.. bi de itiraf ediyor utanmadan..

@14 Eyl 2012 00:18 sen ne saçmalıyorsun alık... Apple fanboyu reklam filmini nasıl çekeceklerini sana mı soracaklar mal...

Zedelediği filan yok bence konuyu çarpıtmayın. Türkiye'ye gelsin 920 almayı düşünürüm.

İnternetteki yorumlara bakarsanız, asıl fiyasko Apple'ın iPhone 5 ile oldu. Nokia'nın cihazı önce tanıtması ne gibi bir avantaj sağlama unsuru olarak görülebilir ki, ona bakarsanız htc de 19 eylül de bir lansman gerçekleştirecek.. buna göre apple'ın lansmanını da htc mi belirlemiş oluyor.. haber editörlerinin bu nokia düşmanlığını anlamak mümkün değil. Bildiğiniz gibi 29 Ekim'de Microsoft Windows 8 ile birlikte Windows Phone'u da tanıtacak.. 1 hafta içinde de kasım başları telefon pazara sunulacak.. Nokia'nın OIS tanıtım amaçlı fotoğraf ve videoları belki bir hatadır ama üstüne basa basa kalın yazarak, nokia'nın lansman faciası gibi cümleleri anlamak mümkün değil.. aynı zamanda lansmanın 5 eylül de yapılacağı uzun zaman önce belliydi, bunu iphone5 den çekindiklerini gösterdi demeniz komik! zira Nokia'nın lansmanından sonra bir çok kişi Nokia'nın artık daha da iddialı oldugu görüşünde.. Tabi siz hariç..

Lumia 920 iphone 5'den daha iyi bence. iphone un yaptığı bu kadar zaman bekleyip kayda değer bir değişiklik olmadan telefon çıkartıyor ama fanboy'lar süper diye hemen atlıyor. Nokia'nın bu telefonu erken tanıtmasının hiçbir zararı yok. iphone'dan daha iyi özelliklere sahip...

apple ın yaptığı düzgün müydü sanki aylarca iphone 5 i parça parça sızdırıp sonrasında ise bütünün parçalardan daha fazlası olmadığını kanıtladı. Açıkcası sizin acemilik diye tabir ettiğiniz şey bir taktik olabilir. Sonuçta yeni lumia lar oldukça iyi ve iyi/kötü reklam farketmez telefonun adını duyurmak her türlü nokia ya kar getirir. Yeni telefonlarda rakip firmalar tarafından adı karalanan işletim sistemi symbian bulunmuyor. Windows phone yükselirse nokia da kazanır.

İphone5den önce çıkardılar ki iphone çıkınca lumia ile kıyaslansın ve lumianın donanımsal üstünlüğü göze batsın

Baslarinda o ceo oldugu sürece daha cok yüzlerine gözlerine bulastirirlar. Bu Windows saplantisi nedir. Meego gibi daha iyi bir isletim sistemini Windows icin feda etmeleri en büyük hataydi. Ayni seyi Android telefon yapmayarak devam ettiriyor. Windows Phone 20'de gelse bu saatten sonra pazar payi 15% zor gecer.

Nokia bise olmaz

00:18 sen o işi geç ne markalar ne uyanıklıklar yapıyor hangini biliyorsun? almak konusuna gelince nokia yı bu konuda suçlamıyorum çünkü yazılımı yapan microsoft ve windows sürümlerini ilk tanıtımlarında çuvalladığı gibi bundada aynı şeyi yaptı ( amacı nokia yı bitirip almak heralde ). Iphone a ton para dökecegime (tasarım bariz fos bide övüyorlar) lumia yı alırım windows herzaman toparlanmayı bldi nede olsa mac os u bitirdiği gibi ios u da yer =)

Chip apple ile anlaşman mı var? birazda iphonu vur yerlere 3 klsman cihazını piyasaya sürüyor ve hala aynı tasarım fark ne ekran büyük. Al aşağı etsene biraz.. davamı eder yoksa :D

Hangi reklam filminde reklamı yapılan ürün kullanılarak reklam hazırlanıyor ki? ruj-şampuan-rimel-fondöten reklamlarına bakın. yani fotoğraf makinası-kamera yada herhangi bir alanda herhangi bir ürünü düşünün hepsi aynı abartıya kaçmıyormu spotlar efektler photoshop vs. yada diğer saçmalamalar olmuyor mu zaten. bmw reklamı vardı bir tane, dünyanın en hızlı arabasını bmwnin içindeki kameramanlar çekiyordu :S şaşırtıcı bir reklamdı hatırlarsınız. Sıkıntı yok bence telefon güzel ama gerçekten heyecanlandılar ve heyecanlarına yenik düştüler. I phone 5 in "tırt" olduğu samsung'a açtığı saçma sapan patent davalarından belliydi. Kendilerine güvenmiyorlarmış ki böyle gereksiz saldırıyorlarmış.Bekleyin yakında sony-samsung-htc-nokia, apple firmasını bitirecek. Şimdiden belli gidişat.

İyide videoda zaten bu telefonla çekildi demedi ki videoda yok zaten ha alan alır yani..

Ayrıca piyasaya 2 kasimda çıkacak dediler..

milletin NOKIA'ya çamur atmaktan başka bir işi yok anlaşılan .. yazıklar olsun be

off off şu nokiayı ne zaman rahat bırakacaksınız !

Lumianım tasarımı gayet guzel iphone la kıyaslamam bile i phone copy paste isini abarttı. Yarın birgun ois teknolojisi stabil hale gelince ciddi bir rakip olacaktır. Basta iphone olmak uzere bircok firma aynı teknolojiyi telefonlarına entegre edeceklerdir. Su da bir gercek her ne kadar android kullanıcısı olsam da yıllardır pc de windows kullanan biri olarak sunu da ongoruyorum windows phone en stabil isletim sistemi olcaktır.

iphoneden artık midem bulanıyor. lumia yi bence

aynen lumia alırım nokia android ve ios gibi storelerini geliştirirse piyasada samsung ile yarışır bi hale gelicekdir.

herseye ragmen lumia daha sik, keske icinde android olsa... ekrandaki iconlarin doseme seklinde olup ekrani tamamen kapatmalari cok hos degil...

Ben umutluyum hemide iphone dan daha çok ve özellikle W8 işte asıl o show yapacak iphone pompalayıncaya kadar bence böyle paylaşımlı ve gelişime açık cihazlar desteklenmeli ufak kısır döngülerler insanlarla alay eder gibi yok farı değişti alsana 4 yok dikiz aynası taktık alsana 4S yok boyunu uzattık alsana 5 geçiniz bunlaı faydalı şeyleri destekleyiniz..

Yabancı teknoloji siteleri kamerayı karşılaştırdı diğerleriyle tam oluşmamış hali bile şu an piyasadaki tüm cihazlardan daha iyi. Kısacası bu kadar abartmayı gerçekten iyi bir cihaz geliyor bu kez hemde ilginçtir Nokia'dan :)

Nokia stoklari degerlendi. Apple'dan once davranmalarini zdnet bile strateji ustunlugu olarak goruyor. Buyuk başariyi sadece chip editorleri farkli yorumluyor :)

Bunlar cok problm degil. Asil soru rakiplerine gore fiyat bir avantaj olacak mi?

çıksa artık görsek.. sıkıntı oldu

Böyle konular boş Lumia 920 çok güzel telefon ek olarak çok hızlı ve bir sürü özellik.

Bence kimsenin çekindiği felan yok, aksine önce tanıtmaları ürünlerine duydukları güveni gösterir ki bu güvende haklılar güzel bir cihaz ortaya koydular. Tasarım olarak beklentilerimi zerre kadar karşılamayan resimleri günler öncesinden sızdırılmış İPhone5 yerine şık Lumia920' yi tercih ederim. Kamera performansını telefon elektro marketlere düşünce göreceğiz. Ve kötü olacağını asla düşünmüyorum. Fiyatın ve tarihin belirsizliğini koruması benim gibi bekleyenler için üzücü olabilir. Lakin Nokianın üzerine bu kadar gidilmesi gereksiz olmuş neredeyse karalama kampanyası yapıldığını düşüneceğim!

Apple acelesinden anten hatası yaparken hiç bu kadar acımasız eleşt,rmiyordunuz sayın CHIP yazarı? Sadece hata var diyordunuz, şimdi niye bu kadar üstüne gidiyorsunuz NOKIA'nın? Kaldi ki Nokia hatasını kabul etti ve şuan hala APPLE'ın hatasını kabul etmeyenler var aradan nerdeyse 2 sene geçti!!!

Olmayan imajimı zedelendi!

bnde lumnia yı alırım.nokia bu telefon ile devrim yaratacak.

bir telefon alamdan önce kamerasını açıp mağaza çekim yapan varmı? bir reklam filmi telefon kamerasıyla çekecek marka varmı? Çok abartıyorsunuz.Açıkcası kıskanıyorsunuz

@14 Eyl 2012 09:12 o reklam filminin lumia 920 ile çekilmediği tespit edildi ve bunun karşısında nokia başka bir donanımla çekildiğini, bunun reklamda belirtilmemiş olmasının hata olduğunu kabul ederek özür diledi. önce bilgilenelim sonra yorum yapalım.

Nokia da imaj kalmamıştı zaten :)

Bitti ya artik noki yazik andro kuraydin kurtulaydin

Lumia tanıtımının iphone 5 ile aynı zamana denk gelmesi tam bir fiyasko. iPhone 5 tanıtımıyla lumiaya gölge düşüreceği belliydi zaten tanıtım ilerleyen tarihlerde olmalıydı.

Nokia'nin hatalari bunlarlada sinirli degil. En buyuk hatayi Windows'u secmekle yapmislardi, lansmanla iyice uzerlerine sivazladilar :)))

debelendikçe batmak işte buna denir :)

kıskançlıktan deliren Apple fanboyları sapıtıyor...

Mükemmel bi telefon, iPhone bununla yarışamaz bile.

@14 Eyl 2012 15:31 kesinlikle

OLmayan cihazla cekilen videolari resimler igosterip sahtekarlik yapmislar. bunun savunacak bir yonu yok. zaten windows var cihazda. agziyla kus tutsa yaranamaz artik.

iphone nedir aga iphone mu kalmış

lumia920 galaxsy 3 ve ipone 5 den üstün telefon nokia bu sefer başarmış hoş geldin NOKİA

Efsane geri döndü

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir