Nokia kepenk kapatıyor...

Eski günlerine dönmeye çalışan Nokia'dan radikal bir karar daha geldi...

Nokia fabrika kapatıyor
Kapanan tesisler yüzünden 780 kişi işsiz kalacak

Nokia son yıllarda büyük sorunlarla başa çıkmış ve çıkardığı Lumia telefon serisi ile kendisini yavaş yavaş toplamaya başlamış bir firma olarak hayatına devam ediyor.

Nitekim firma tarafından yapılan bir açıklamaya göre, Nokia'nın kendi ülkesi olan Finlandiya'da bulunan son üretim fabrikası da kepenk indiriyor. Finlandiya'nın Salo bölgesinde bulunan son cep telefonu üretim fabrikasını kesin olarak kapatacağını dile getiren Nokia, bu sayede 2013 yılının sonuna kadar 1.6 milyar Avro kar edecek. Fabrikaysa son cep telefonunu geçtiğimiz Çarşamba günü üretmiş durumda.

Finlandiya ve Salo tesislerinde çalışan 780 kişi için fazlasıyla üzücü olan bu haber, Nokia için olmazsa olmaz bir hareketti. Son zamanlarda planladığı Windows tabanlı yeni akıllı telefon sektörüne girme fikri, zaten başka bir yerlerden fedakarlık yapması gerektiğini açık bir şekilde gözler önüne seriyordu.
Nokia'nın yeni üretim yeriyse, ortak olarak çalıştığı tüm firmaların bulunduğu Asya bölgesi. Firma yaptığı bu hareketle sadece maliyette kar etmeyi değil, aymı zamanda üretim gücünü de arttırmayı hedefliyor. 

Ertuğrul Süngü

Okuyucu Yorumları

Toplam 23 Yorum

böyle olacağı belliydi

aaaaaaaaa sorun

kaliteyi bozmadan fiyatta rekabetçi olabilirse hala şansları var. yok ben Apple gibi istediğim fiyattan satarım derlerse belli bir kesim almaya devam eder.

Nokia symbian aşkı bitirdi

Finlandiya hükümeti destek çıkmalıydı. Büyük kayıp Finlandiya için. Her şey de Çin oldu. Bakalım 20 sene sonra dünua ne hale gelecek.

nokia nın gelecegi kotu zamanında androidi secseydi suan belki pazara hakimdi !

Nokia android'e geçerse eski gücünden fazla güç toplayabilir çünkü donanımsal olarak sağlam telefonlar üretiyorlar ancak işletim sisteminden kaybediyorlar.

Her firma Nokia gibi inat edip illede kendi geliştirdiği mobil işletim sistemini kullanmaya kalkarsa eninde sonunda sonu böyle olacaktır.Devir değişti artık ama Nokia değişemedi Nokia daha düne kadar kendisini dev aynasında görüyordu.İnadı bırakıp android işletim sistemine geçseydi bunların hiç biri başına gelmeyecekti.Daha düne kadar bizde nokia'yı beğenerek kullanıyorduk.Ama artık bu saat'ten sonra bitti.Ahhh Nokia aaahh inadı bırakıp geçmedin android'e yakında tarihin tozlu sayfalarında koybolup gidersin.

Nokia'da sorunlu cep tlf.na sahip çıkmıyor.Servislerinin hepsi çıkarcı ve dandik.Firma olarakta teknolojinin gerisinde kalınca..Yok oluş süreci başladı.Müşteriye ne kadar yakın olursan o kadar iş yaparsın.

bu gidişle batar nokia fanatiği olarak birdaha asla nokia almam diyorum hep aynı şeyler aynı uygulama vs bıktık artık.

@06 Ağu 2012 18:20 sen ne saçmalıyorsun Alık Apple fanboyu hep aynı olan Apple...

samsung deldi geçti abisi bende nokıa diyordum başka demiyordum kendimizi uyutmuştum

Doğdu-Büyüdü ve Ölecek... Her şeyin sonucu bu değil mi??

boş bir hareket. tamamen windows köpeği elop tarafından nokia ya dayatılarak yapılmıs. microsofta bağlamaya calısıyorlar nokia yı.

@06 Ağu 2012 19:26 kesinlikle katılıyorum güzelim yılların nokia sı nı yeni gelmiş microsoft adamı bi ceo ne hallere düşürüyor..Bence Nokia Android e geçerse birkaç yıla samsung ve apple ın en güçlü rakibi olur

nokia çin malı oluyor.yazıkk

nokia ne zaman Android'e Geçti o zaman paçayı kurtarır

Tüh! Ben de nokia battı zannettim başlığı görünce..

bu yorumları yazanlar umarım birkaç yıl önce nokia iyi diye savunmuyordu..

Apple.da.nokia da ayni seyleri yapiyo androide gecse nokia samsungun rakibi olamaz.aslaaaaaaaa

eğer nokia açık kaynak kodlu işletim sistemi yapsaysı şimdi adroid birinci bile olamazdı

Yıllarca sömürdü bu milleti özellikle herzaman olduğu gibi türk insanını. ! Bu tip firmalara üzülmüyorum aslında, çünkü bugune kadar coook sömürdüler bizleri.. !

beyler nokıa sömürmüyo milleti bakın nokıadan başka bu kadar özellikli ucuz telefon yok iphone samsung bunlar yaramaz şirketler esaz sömüren onlar htcde dahil

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir