Nokia kullanıcıları 3G istiyor

Nokia'nın neredeyse tüm modelleri ilgi çekmeyi başarıyor. Bir de şu küçük eksikler olmasa...

  • Yaşar Tuna Zorlu
5530 XpressMusic'lere 3G isteği
Nokia 5530 XpressMusic'ten görünüm...

Nokia'nın bazı ürünleri o kadar ilgi çekici oluyor ki, sadece bir özelliğin olmayışı bu ahenke gölge düşürebiliyor. Bunlardan birini de 5530 XpressMusic'te görüyoruz.

Dünya çapındki forumlarda şunlar söyleniyor: Daha sonra çıkan 5800 modeline nazaran daha başarılı olan bu modele 3G takviyesi yapılarak kusursuz hale getirilebilir.

B sınıfı GPRS/EDGE bağlantısı ile maksimum 177/296 kbps'e ulaşabileceğiniz bu modeldeki diğer birkaç eksikliği de dile getiren kullanıcılar oldu. GPS bağlantısı mevcut olmayan modelin görünümünü 5800'dan daha iyi gören kullanıcı sayısı azımsanacak gibi değil!

Siyah ve kırmızı seçenekler de kullanıcılar tarafından arzu edilen başka bir seçenek. Bakalım Nokia bu çağrıya kulak asacak mı? Zira müşteri memnuniyeti ön planda olmalı!

Okuyucu Yorumları

Toplam 6 Yorum

nokia bunu zaten kasıtlı yapıyor tek modelin piyasaya hakim olmaması için...

Nokia pazarlama stratejisi yapıcam diye işi tümden batırıyor.
Mesela n81, telefon harika ama sen git pazarlama stratejisi diye 2mp berbat kamera koy bu tür bir sürü saçma işleri var Nokia nın.
Benim tip olarak beğendiğim telefonda özellik yok , özellik olarak beğendiğim telefonda tip yok.

bir zamanlar 6600 çıkardılar ve bir o telefonu bir efsaneye çevirdiler. yok yoktu. hele o dönemde çıkmış en iyi ve en sağlam telefondu.

artık nokia buna benzer efsane olabilecek bir telefon üretip piasaya sürmeli. bunun vakti çoktan geldi.
50 tane model üretmenin anlamı yok. satış yapabilmek için içinde eksiklerle dolu birsürü elektronik çöp var.
yapın bir tane tam donanımlı artık. biz de alıp kullanalım güzelce.

Nokianın en iyisini yapma gibi isteği yok. her yeni modeli bir sonrakinden iyi olmalı, ürünlerini sınıflara ayırıyor ama bir sınıf yapmalı ki o sınıf herzaman herşeyin en üst teknolojisini barındırmalı hatta alt versiyonların özellikleride olmalı.

Bu model benim de dikkatimi çekti. 3G olmaması benim için büyük bi eksiklik değil zira cihazda Wi-fi olduğundan 3G'nin hızlı internet özelliğinin eksikliğini hissetmeyeceğim. Görüntülü konuşma özelliğinin de arayacağım bir özellik olacağını sanmıyorum. Zaten 3G'nin ülkemizdeki fiyatlandırmasının da düşük olacağını beklemediğimden zaten kullanmayacağım bir özellik için fazladan para vermek mantıksız geliyor bana. Hem yazarın belirttiği gibi nokia önerileri dinleyip cihaza 3G koyarsa bu, cihazın ücretine bariz şekilde yansıyacaktır. Bence cihazdaki en büyük eksiklik GPS. Hatta telefonun duyurulduğu ilk zamanlarda olup olmadığı ile ilgili çelişkili bilgiler verilmişti ancak sonraları olmadığını öğrendik. Benim keşke konsa dediğim tek özellik bu yani. Cihazın tasarımı ise 5800'den daha iyi yapılmış, orası kesin. Özellikle mavi rengini çok beğenmiştim, tavsiyemdir. Yaşar Tuna Bey ile cihazın en büyük eksikliği konusunda ayrı görüşlere sahip olduğumuzu görsem de telefonun potansiyeli konusunda biz dahil herkes hemfikir sanırım. Tüm eksilerine rağmen yine de almayı düşünüyorum bu telefonu bakalım vergiler hariç 199 Euro fiyat biçilen bu güzellik vergi zengini ülkemizde ne kadara satılacak...

5800 ne ki bu da ne olsun?

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir