Nokia Maps ile yön bulma derdi sona eriyor

Nokia Maps ve opsiyonel olarak alınabilen sesli navigasyon özelliği ile sesli tarif almak mümkün

Nokia Maps

Lokasyon tabanlı servislerin, mobil cihazlarda temel bir platform olacağına inanan Nokia, tanımadığınız insanlara adres sorarak, "dümdüz git, sola dön" gibi tariflerle yön bulma devrine son veriyor.

Haritalama ve navigasyon gibi lokasyon tabanlı servislerin, mobil cihazlarda temel bir platform olacağına inanan Nokia, Nokia Maps uygulaması ve opsiyonel olarak satın alınabilen sesli navigasyon özelliği ile kullanıcılara farklı bir deneyim vaat ediyor. Tanımadığınız insanlardan, "dümdüz git, sağa dön" gibi tarifler alarak adres bulma devri sona eriyor. 7 Nisan Pazartesi günü düzenlenen basın toplantısında tanıtılan Nokia Maps, gelişmiş işlevleriyle harita ve navigasyon deneyimlerini bir üst seviyeye taşıyor.

Nokia 2007'de yaptığı bir açıklama ile, artık sadece 'cep telefonu' satmayacağını, 'Ovi' markasıyla kullanıcılara İnternet servisleri sunacağını da duyurmuştu. Ovi markası altında devreye girecek en önemli servislerden biri de Nokia Maps sesli navigasyon. Kullanıcılar, bu servisle, adres aramakla ilgili birçok riskten kurtuluyor. Örneğin; bir başka şehirden gelen birisine denk gelmek, aklınızı daha da karıştıran bir tarifle baş başa kalmak, kendinizi birdenbire kolunuzdan çeken ve adresi sizinle birlikte arayan bir yabancıyla bulmak gibi dertler artık olmayacak.

GfK Türkiye tarafından yapılan navigasyon konulu araştırmanın 127 katılımcısının verdiği cevaplara göre, cihazlarında mevcut olması durumunda gelecekte sesli navigasyon kullanmayı düşünen katılımcıların oranı %88. GPS ve sesli navigasyon, katılımcıların %63'ünün cihaz alımında önemli rol oynuyor. Katılımcıların %42'si sesli navigasyon satın almayı düşündüğünü, %38'i ise mevcut cihazlarında sesli navigasyon olmasını istediğini ifade ediyor.

.

Okuyucu Yorumları

Toplam 2 Yorum

Malesef nokia maps ta kıbrıs haritası ok ben kıbrısta okuyorum bir işime yaramıyor

güzel bi olay fakat kullanmaya kalkınca çok kontör yiyo bu da insana çok acı veriyo:D en iyisimi sora sora bağdat bulunur felsefesine devam edin:P:D

Sen de yorum yaz

 Bu konuda okuyacaklarınız
CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir