Nokia Meego'nun yeni ekran görüntüleri...

Nokia'nın yeni N serisi ceplerinde kullanacağı işletim sisteminden yeni ekran görüntüleri. Tıklayın.

  • Ali Güngör

Nokia ve Intel'in yeni geliştirdiği Meego işletim sisteminin ekran görüntüleri ortaya çıktı.

Birkaç ayda geliştirilen bu işletim sistemi yılın son çevreğinde uygun cihazlar ile piyasaya çıkacak. Nokia N serisi cep telefonlarında Symbian OS'un yerine daha yeni ve yetenekli Meego'yu kullanacak.

Moblin ve Maemo'dan ismi oluşturulan Meego, cep telefonları, taşınabilir bilgisayarlar ve bazı televizyonlarda kullanılabilecek. Linux temelli ve açık kaynak kodlu bu işletim sistemi multitasking destekliyor.

Yeni Meego işletim sisteminin iOS 4, Android ve Windows Phone 7 gibi rakipler karşısında ne kadar başarılı olduğunu bekleyip göreceğiz. Meego'nun ilk ekran görüntülerini galerimizde bulabilirsiniz...

Okuyucu Yorumları

Toplam 6 Yorum

zamanla hantal symbian telefonların yerni alacaktır.

Meego cok güzel olucak. Netbooklar intel ve arm islemcili bütün aygitlarda calisacak ve Android'e gercek alternatif olacak. Apple asla bir alternatif degil kölelikten baska birsey degil. Suanda en iyi ve tek tercihin androidli telefonlar oldugunu dusunursek ona rakip olmasi iyi olur. Sonra Windows Phone 7 cikinca ona da bakariz.

3-4 yıl önce bir röportaj okumuştum ve şöyle diyordu; "Linux asla desktop sistem olamayacak, olanlarda bugünkü seviyede kalacak fakat Linux, gelecekte cep telefonlarından tutun mutfaktaki aletlerin bile içine girecek" Sanırım o röportaj gerçekleşmeye başladı..

Bu Nokia Meego değil ki AAVA DEVELOPER PHONE :( Atom 1.5ghz üzerinde çalışıyor ve hiçbir özelliği çalışmayan, geliştiriciler için çıkarılmış bir telefon .

3-4 yıl önce bir röportaj okumuştum ve şöyle diyordu; "Linux asla desktop sistem olamayacak ...." Sanırım o röportaj gerçekleşmeye başladı..
------------
Acik kaynak olmasi bu tarz aygitlari ureten firmalarin isine geliyor. Yazilim maliyetlerini dusuruyor. Bircok NAS ve Home Media aygiti zaten uzun zamandir cesitli Linux turevlerini kullaniyor.

arkadaşlar meego resme iOS (iPhone OS) özentisi her haliyle

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play