Nokia, Meltemi'nin fişini çekti

Nokia'nın ölüme terk ettiği eski göz ağrılarına bir yenisi daha eklendi...

  • Mehmet Ali Bahıt
Nokia, Meltemi'nin fişini çekti

Nokia, Series 40 işletim sisteminin yerini alması planlanan Meltemi platformunun fişini çekti. 1999'da piyasaya çıkan Series 40, halen en sevilen cep telefonlarının bazılarında kullanılıyor.

Akıllı telefonların bu kadar yaygın olduğu günümüzde normal cep telefonları biraz gözden düştü. Ancak yine de dünyada normal cep telefonu satışları akıllı cep telefonu satışlarının üstünde. Örneğin Nokia, Series 40 ile çalışan telefonları ilk piyasaya çıkardığı günden bu yana 1.5 milyar cihaz satmış durumda ve bu telefonlar halen şirketin esas kar odağını oluşturuyor. İşletim sistemi artık eskidiği için yeni bir platform üzerinde çalışmaya başlayan Nokia, Linux tabanlı Meltemi ile ihtiyaç duyulan yeniliği gerçekleştirmek peşindeydi.

Ne var ki, şirketin zorda olduğu da bilinen bir gerçek. Bu sene ikinci çeyrekte 1 milyar dolar zarar bildiren Nokia yüksek ihtimalle tasarruf amacıyla Meltemi'nin geliştirmesini durdurdu.

Okuyucu Yorumları

Toplam 13 Yorum

Çok yazmasn diyedir.

Bu resimdeki telefonu bi ara kardeşime fırlatmıştım sinirle ve kalörifere çarpıp paramparça olmuştu fakat tekrar topladığımda eskisi gibi çalışıyodu valla :D

1100; Sıfırı üretilsin yine alırım.

Nokia'dan hata üstüne hata geliyor.

nokia artık kafasına göre davranmayı unutmalı...

nokia androide evet demedikçe toparlayamaz. Nokia kalitesi + android herkes için çok cazip olur

İçi boş, gereksiz telefonları 900 1000 TL ye sırf küçük diye sattılar. Vatandaşın intikamı! Hayırlı olsun.

bunu kaldırıyorsanız bunun şarj giden tel çıkartın. yazık oldu. ayrıca bu telefonun akıllı telefonlardan tek eksiği dokunamatik ekran birde kamera. niye durduluyor ki. arıyo, yazıyo çalıyo daha ne.

şaşırmış bunlar yakında samsung nokia yı satın alır

Nokia artık Android diye bişey var

Böyle renksiz ekranlı telefonlar kullanışlı ve ucuz. Yıllarca kullanılır o telefonlar. Pilleri de oldukça dayanıyor. Android'miş, iPhone'muş onlar hikâye.

o zamanlar bir telefonun doldurulabileceğini bile bilmiyordun ki;)

Sen de yorum yaz