Nokia, Microsoft'un sistemini kullanacak

Mobil dünyanın dev isimlerinden Nokia, yazılım devi Microsoft ile iş ortaklığı yapacak

  • Haluk Karahan

Microsoft'un yazılımlarında kullandığı kopya koruma sistemi bundan sonra Nokia'nın mobil ürünleri için de kullanılacak. Kablosuz eğlence araçlarındaki müzik ve videolarda yer alacak olan sistem, mobil cihazlar arası ve bilgisayarla yapılacak paylaşımlarda kullanıcıların içeriği korunan bölümleri paylaşabilmesine olanak sağlayacak.

Anlaşmaya göre Nokia, PlayReady adı verilen DRM teknolojisinin linsansını alarak cep telefonu platformunda yaygın olarak kullanılan kendi S60 yazılımına dahil edecek.

Daha önce 2005 yılında Windows Media Player'ın Nokia telefonlara yerleştirilmesi üzerine iki şirket yine bir anlaşma imzalamıştı. PlayReady teknolojisini barındıran ürünlerin ise 2008'de piyasaya çıkması bekleniyor.

Anlaşma çerçevesinde iki şirket kullanıcıların mobil cihazlar üzerinden dijital içeriğe daha rahat ulaşabilmeleri adına çalışmalarda da bulunacaklar.

Perde arkasında konuşulanlar ise Nokia'nın yakın zamanda açılması beklenen internetteki müzik ve mobil içeriğe yönelik sitesi üzerine çalışmalarda bulunduğu yönünde. Yeni sitenin Apple'ın iTunes hizmetine rakip olacağından söz ediliyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 16 Yorum

o zaman nokia'larında bissürü cracki falan cıkar, hackerlar saldırır...

Hacker kıracağı çok Nokia olacak.

hehehehehe demekki son nokia telefonumu almis bulunmaktayim... MAC kullanıcısı olarak microsoft yuklu telefon kullanmak yanlış olur. ne diyelim hayırlısı olsun...
(onur susan)

muhakkak hackerların yeni gözdesı olcak tlf nda gıcık oldukları için

nokia iyice delirmiş. bozdu kendini artık hiç alınmaz

Devlerin buluşması,artı ve eksi alternatifler getirecektir,zamanla göreceğiz.

mobil de java dan şaşmamak lazım ki w810 kullanıcısıyım :) . işletim sistemi eğlence değilde zorunluluksa, pda tarzı cihazlar daha mantıklı. çünkü günlük amaçda javanın üstünlükleri daha fazla, çünkü; kilitlenmeler yok, program yüklü diye geç açılma & kasma yok :) standart olarak gelen usb kabloyu takabildiğiniz bilgisayarlarda bir kaç saniye içinde flash disk olarak çalışabilirler :)

Tabi Google telefon çıkartınca(GPhone diyorum ben)Microsoft altta kalmasın diye Nokia ile anlaştı:D

nokianın politikasını anlamış değilim nokia 2 modelinde açık kaynak en iyi işletim sistemlerinden birini linux kullanırken şimdide o kötü berbat sistemleri yapan microsoft ile anlaşıyor kötü bir durum.

hehehehehe demekki son nokia telefonumu almis bulunmaktayim... MAC kullanıcısı olarak microsoft yuklu telefon kullanmak yanlış olur. ne diyelim hayırlısı olsun...
(onur susan)

:) :) :) bir MAC kullanıcısından da ancak böyle bir yorum beklenilebilinirdi zaten... Onur da beklediğimizi yapmış... :)

bence gereksiz microsoft düşmalığına gerek yok.NOKIA için bu durum güzel bir atılım oldu.çünkü pazarda onu ezecek rakipleri güçleniyor mesela samsung.

Sen de yorum yaz