Nokia N900'den kötü haber!

Nokia'nın Linux cebi N900'ü özellikleriyle büyüledi, ama bir noktada çuvalladı! İşte N900'ün hali...

  • Gökay Özbudak
100.000'in altında sattı!
Teknoloji severler telefonu beğenmişti...

Gartner'dan araştırmacıların verileri gösteriyor ki Nokia N900 akıllı telefon satışları, piyasaya sürüldüğü ilk beş haftadaki satışı 100.000'in altında kaldı. Teknoloji hayranlarını memnun eden ve serbest geliştiriciler tarafından dadesteklenen telefon daha geniş kitlelere ulaşmayı başaramadı.

Bir Nokia konuşmacısı satışlar hakkında yorum yapmaktan çekinirken, Nokia'nın üst düzey yetkililerinden Alberto Torres, satışların bekleneni aştığını söyledi.

Nokia üç yıldır, Apple'ın yeni iPhone'u piyasaya sürdüğünden beri ona rakip olmakta zorlanıyor. N900'ün 100.000'in altındaki satış rakamına karşılık, iPhone yalnızca Ocak ve Mart ayları arasında 8.75 milyon adet sattı.

Geçtiğimiz Kasım ayında satışa sunulan N900, Nokia'nın Linux Maemo işletim sistemi kullanan ilk telefonu. Uzmanlara göre Maemo, Nokia'nın kaybettiği yerini almasında hala büyük rol oynayabilir.

Okuyucu Yorumları

Toplam 18 Yorum

Geçti Bolu'nun pazarı, sür eşeği Niğde'ye...Vakti zamanında odun gb. telefonları üretirsen....

önce nokia işçilik kalitesini yükselmek zorunda .cihaz ele alındıgında zaten belli ediyor kendisini .bkz iphone bkz blackberry ......

N97 faciasından sonra Nokia almaya korkar olmuştur insanlar.

tr ye gelse alırdım ama getirmediler

büyük rol oynayabilirde,bu kalas cihazlardan vazgecmeli ve kapasitif ekran kullanmalı,dizayn da kötü daha estetik tasarımlar denemeli

Millet kısıtlanmayı , yasakları seviyo nokia napsın..

Hm bi konudada haklı olabilirler çünkü milleti bunca zaman dandik telefonlarla sömürdükleri yetmiyomu binlerce telefon var piyasada kapağını değiştirip fiyat farkı koyup yine piyasaya sürüyolar yaptıkları başka bişey değil..

Yaşasın HTC :)

bu iphone hakketmedigi bir basarı yakaladı bence..piyasada cok daha kaliteli ve özellikleri daha iyi olan telefonlar varken iphone bu kadar satması cok sasırtıcı..

skywalker06 ve seninle aynı kafada olan insanlar için söylüyorum.
Hız, stabilite, software desteği, yazılım arayüz tasarımı ve cihaz tasarımı gibi unsurların hepsini bir araya eksiksiz bir şekilde getiren telefon yani iPhone 3mp kameraya bile sahip olsa başarı olarak 12mp kameraya sahip bir telefondan yada çösünürlüğü daha iyi ekrana sahip bir telefondan daha çok satar ve satmıştırda. Kısa zamanda diğerlerinin hayalinde bile göremeyeceği bir başarı yakalayıp senelerin cep telefonu üreticilerini yerden yere vurmuştur. Böylesine bir başarı Dünyanın hiç bir yerinde haksız olarak kazanılmış bir başarı olamaz.

iPhone 3GS 600MHZ işlemciyle HTC'nin 1GHZ telefonundan daha hızlı çalışıyor. Çünkü kullandığı yazılım (WinMo yada Android) İphoneOS kadar donanımı iyi kullanamıyor.

Apple, şu kağıt üstündeki değerleri okuyup gaza gelmenizi engellemek için daha ne yapmalı merak ediyorum doğrusu...

Türkiyeye getirmezseniz n900ü olacağı buydu biz maemonun formunda çok söyledik ama dinlemediler git sen telefonunu en çok telefon değiştiren ülkeye götürme sonra bekle satılsın diye

bence bu n900 adlı telefonda tutmayacak benim kendi düşüncem şu nokia x6 hem n97den hemde n900den daha iyi

pazarlama hatası =S türkiye'ye getirselerdi çok büyük satış rakamlarına ulaşacaklarına kefil olurum...

N900 fiyati cok katmerli ondan satamamistir iphone daha ucuz nokia fiyat politakisi cok sacma iyi geciriyorlar adamlara helel olsun bunca sene millete satilar

N900 fiyati cok katmerli ondan satamamistir iphone daha ucuz nokia fiyat politakisi cok sacma iyi geciriyorlar adamlara helel olsun bunca sene millete satilar

nokia ilk başta yapıcağı şeyi en son yaptığı için dokunmatik telefonda çuvalladı ama X6'yı 5800 yerine çıkartsaydı ve
N97'nin yerinede N8 çıkıcakdı. böylece nokia telefon satışında rekor üzerinde rekor kırıcakdı tabi bunu yapması için ilk başda telefonun iphone O.S'ye tıba tıp benzeyen bir iiletim sistemi geliştirmesi lazım.Symbian 3 nasıl bişey henüz bilmiyoruz bekleyip görücez. N900 bana göre fanteziden başka bişey değildi.

Nokia nasıl eski satış rakamlarını tutturur.
1-İsimlendirme konusu değişmeli. Artık telefon modelleri birbirine girmiş durumda. Benim şu model nokia telefonum var dediğinizde insanlara bir şey ifade etmiyor.
2-İşletim sistemi yani symbian çoğu kişi tarafından beyenilmiyor. Alternetif işletim sistemlerini de yelpazesine katmalı.
3-Aplle gibi Nokia sahibi olmayı bir prestij göstergesi haline getirmeli.
4-Model sayısını azaltıp sadeleştirmeli. Aynı özelliklere sahip onlarca model nokia var. Mesela N serisinde en fazla 5-6 model çokartmalıydı. Çok ucuza da N serisi telefon bulabiliyorsunuz çok pahalıya da. Bölye olunca kullanıcılar açısından N serisi Nokia sahibi olmanın bir ayrıcalığı kalmıyor.
5-Fiyat konusunda rakiplerinin bir adım gerisinde. Satış grafikleri düşerken hala yüksek kar marjını korumaya çalışması piyasa payını düşürüyor.
6-Telefonun tasarımları kaba kalmaya başladı. Bir zamanlar Motorola telefonlar nokia ve Errissonların yanında çok kaba kalırdı. Şimdi de Nokialar HTC, Blackberry,I-phone yanında kaba ve özensiz tasarlanmış gibi kalmakta.
7-Nokia telefonlarda tüm özellikleri barındıran model sayısı az. Tam bu benim istediğim gibi dediğiniz modelde mesela wifi olmayabiliyor. Ya da 3g olmayabiliyor. Herşeyi barındıran modellerde çok pahalı.

N900 kapasitesine gore dusuk ekranli ve bataryasi felaket olan bir urun.
Ekran kalitesi dusuk.
Bu yuzden basaramadi ki bir sonraki modelin en az 4" ekrani olmasi gerek bu bile yeterli gelmeyebilir.

sen telefona hala 400 500 mhz işlemci koyup cimrilik yaparsan ne diyeyim sana nokia

aynı fiyata 1 1.5 ghz işlemcili akıllı telefonlar var

BENİM DAYIM LİBYADAN GELİRKEN BANA N900 GETİRDİ YORUMLARINIZI OKUDUM İP3 DE KULLANDIM ANCAK BU CİHAZ BAMBAŞKA BİR SERÜVENE YOLLUYOR BENİ DOKUNMATİK EKRANININ YANI SIRA OVİ VE NOKİA VERİ TABANLI PROG.LARI İLE BİR BİLGİSAYRA DÖNÜŞÜYOR CİHAZ. BEN ŞUANDA AUTOCAD VE NEDCAD KULLANIYORUM BU CİHAZDA PC KALİTESİNDE SONUÇ ALIYORUM TEK SORUNUM CİHAZDA ONCA DİL DESTEGŞ SUNULMUŞKEN NASIL OLDUYSA TÜRKÇEYİ UNUTMUŞLAR. ONUDA TELEFONCULAR 50 TL YE KIRIYORLAR. KESİNLİKLE TAVSİYE EDERİM...

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play