Nokia N900'ü bırak, N920'ye bak!

Nokia N900 piyasaya çıkmadan, N920'nin ilk fotoğrafı ortaya çıktı. Dokunmatiği piyasayı sallayacak!

  • Ali Güngör
Nokia'nın yeni amiral gemisi mi?
Fotoğraf kaliteli olmasa da iPhone gibi kapasitif dokunmatik talebi çok güçlüydü

Makale: Nokia N900 testi

Nokia'nın Linux kullanan dokunmatiği N900, daha piyasaya çıkmadan devamı ortaya çıktı! İşte bu sayfada N920'nin ilk fotoğrafını görüyorsunuz.

Bu tür casus fotoğraflara her zaman güven olmasa da bu fotoğraf oldukça gerçek duruyor. Özellikleri hakkında da bilgiler var. İşletim sisteminin güncellenmiş sürümü olan Mameo 6 kurulu bir telefon bu.

iMobile365 kaynaklı fotoğrafta görülen N920'nin oldukça güçlü bir işlemcisi ve pek çok özelliği olduğu söyleniyor. En dikkat çekici yanı ise 4.13 inçlik dev ekranı. Bu ekran Nokia'dan iPhone'daki kadar iyi bir dokunmatik his bekleyenleri memnun edebilir. Zira bu sefer kapasitif ekran kullanılmış. N97 benzeri QWERTY klavyeli tasarımlardan tamamen kopmuş telefonun klavyesi bulunmuyor, sadece dokunmatik.

Bununla çelişen bir bilgi ise NokNok.tv'den geliyor. İddialarına göre fotoğraflar yanlış anlaşılıyor ve bu modelin bir klavyesi de olacak. Aynı kaynak N920'nin çok güçlü donanım özelliklere sahip olacağını ve esas rakibinin HTC HD2 olacağını belirtiyor. Muhtemelen 1Ghz Snapdragon işlemcisi olacak.

Gerçek olsa da N900 almaya niyetlenip de N920'nin kapasitif ekranını duyunca kararını gözden geçirenler ise nefeslerini tutmasalar iyi olur. Çünkü bu telefon yakın zamanda piyasada olmayacak.

Okuyucu Yorumları

Toplam 12 Yorum

Bunun görünüşü tamamen Iphone yahu

İ phone klonu bu. Kim yaptı bilmem ama nokia bu kadar taklitçi olmaz. Zaten elmalara bile dava açan apple kimseye i phonenin bukadar benzerini yaptırmaz.

multitouch yoksa dokunmatik ekranı kullanışlı olmayacaktır. multitouch özelliği gelmeden iphone a rakip bir telefon olmaz..

iphone yi geçemediler, çinliler gibi dışını aldılar yanı çakmaphone uhuheueu

bu iphone değilmi . iphone nin cekim gücü :)

açıkçası iphone daima bu segmentte bir numara

nokia bole bi alet cıkarırsa ilk işim iphone satmak olur hayattan soguttu beni ya her firmwareden sonra jailbreak cart curt

mameo6 hakkinda bir makele yayinlasaniz simbianin satin alin alindiktan sonraki yeni halimi yoksa linux paketimi ?
Eeger yeni bir Linux paketiyse program olarak oldukca geride kalicak yayilana kadar.

Maemo benim bildigim kadari ile ARM/OMAP uzerine kurulu bir linux cekirdegi ve Debian Paket yoneticisi kendi UI arabirimi ve SDK si var. Var olan bir cok linux uygulamanin yalnizca derlemede ARM islemciye gore derlenmesi durumunda calisacagini dusunuyorum.

Eger nokia bu konuda uzerine duseni yaparda iyi donanimlar cikartirsa Maemonun cok cabuk gelisecegini dusunuyorum. Ozellikle mobile is uygulamarinda buyuk bir sicrama yapabilir.

Maemo hakkinda : (Sayfa ingilizce)

http://wiki.maemo.org/Easy_Debian

Easy Debian

This package, when installed, will give you OpenOffice.org, AbiWord, the LXDE Desktop Environment, Firefox 3.0 (called Iceweasel in Debian) with Java and Flash support, printing support, and access to thousands of applications that can be easily browsed and downloaded.

Bu paket kuruldugunda OpenOffice, AbiWorld, LXDE Masaustu Ortami(http://www.lxde.org/) Firefox 3.0(Debiandaki adi :Iceweasel), Java ve Flash destegi, yazici destegi ile binlerce diger indirilmis uygulamaya erisim verecek.

- Sanirim bu kisim bunun icin onemli.

Easy Debian uses a fully installed Debian system to run applications inside of Maemo

Easy debian uygulamari Maemo icerisinde calistirmak icn tam surum Debian sistemini kullanir.

Bunlar maemo.org sayfasindan kusura bakmayin ceviriler icin daha fazlasini orda bulabilirsiniz. Bence Maemo'un olmasi cok iyi olur cunku bir suru uygulamanin sorunsuz maemo uzerinde calisacagini dusunuyorum. Onemli olan telefon ureticilerinin buna destek vermesi ve iyi donanimli telefonlar yapmasi sonuc itibari ile bence androidden daha linux ve diger isletim sistemlerinden daha ozgur.

Asagida yazdigim yazi ile alakasi yok ama bu resmi yapan kisi bunun bir sanat calismasi oldugunu kabul etti.

buda kaynak.

www.nokiaport.de/forum/thread.php?threadid=5379

bu cihazı dahada geriden gelio gibi :D bakın N97 resim video çekimi tartışılamaz ama N97 yi çıkarmalarındaki sebeb ilk çıkan İPHONE'u geçmeye çalışmaktı, dokunmatıği işlevsel olarak rezalet olan N97' nokia nın ne kadar geriden geldiginin göstergesiydi bu arada ilk iphone2G 2007 de çıkmıştı,nokia N97 ise 2009 da

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play