Nokia'nın başarıyla geçecek 4 yılı mı kaldı?

Araştırmaya göre Nokia'nın sadece 4 yılı kaldı. Ama bir isim var ki, onun için her şey toz pembe...

Nokia'nın başarıyla geçecek 4 yılı mı kaldı?
Tablo Nokia için hiç de parlak değil.

Generator Research adlı bir araştırma şirketi akıllı telefon üreten firmaları, önümüzdeki birkaç yıl içerisinde nelerin beklediğini ön gördüğü raporunu yayınladı. Rapor Nokia için tam bir felaket. iPhone'un üreticisi Apple için ise daha iyi bir ön görü olamaz.

Generator Research, Nokia'nın 2008 yılında %40'lık pazar payının birkaç yıl içerisinde çok önemli oranda eriyeceğini ön görüyor. Şu anda da bir düşüş yaşayan Nokia'nın sadece %20'lik pazar payına gerileyeceği yıl olarak ise 2013 gösteriliyor. 5 yıllık bir dilim içerisinde tam yarı yarıya pay kaybetmesi beklenen Nokia'nın düşüşü ise Apple'ın yükselişine yol açacak. Raporda 2011 yılında her iki firmanın %27 gibi bir paya sahip olacakları ve Nokia'nın düşüşüyle Apple'ın yükselişinin devam edeceği ön görülüyor.

Eğer bu raporda biraz olsun gerçeklik payı varsa Nokia'nın kaderini değiştirmek için sadece 3,5 - 4 yıl arası bir vakti kalmış gibi görünüyor.

Ümit Öncel

Okuyucu Yorumları

Toplam 14 Yorum

nokia düşer düşer bir telefon yapar yükselir şuanda nokia teknlojiyi bakıyo daha ne gzl yapabilirim die

bence nokia ölmez çünkü program koleksiyonu yapacak kadar param yok ve vürüslerle ve antivürüslerle bilgisayarda uğraşmaktan sıkıldım en iyisi sabit işletim sistemli telefonlar en azından gerekli bir sürü korsan ve lisanlı program aramaktan kurtuluruz.

Nokia telefonlarına iPhone'unki kadar kaliteli dokunmatik ekranlar koymadığı sürece ne yaparsa yapsın düşmeye devam edecek...

fiyat/performans oranı yükselmediği sürece 4 yıl mantıksız değil. diyceksin ama apple f/p oranında yüksekmi? değil tabide onun ayrı bir dünyası var. yani apple cılar gibi bir durum söz konusu. nokia ise gayet ortak pazardan pay almaya çalışıyor. samsung, sony ericsson, blackberry, htc, lg.... say say bitmez firmaların ortak olduğu pazardan pay almak için f/p şart!

10 yıllık nokia kullanıcısıydım ve iphone aldım ve bir daha nokia almam diyorum. Bence 3 yıla kalmaz nokia yüzde 20nin altına düşer.

Nokia nın yaptıgı telefonlara bakarmısınız bı lütfen. Hepsi aynı sistem, kasa değişik. Özellikler aynı kalıyor, kasayı değiştirip 600 tl ye satıyor. Şimdide bı "classic" modası tutturdu yediriyor millete. Ondan sonra iphone öyle pahalı falan filan. Hiç degilse adamlar senede 1 model yükseltiyor. Bencede iyi yapıyor. Telefonun degerini düşürmüyor böylece.

Nokia değil hangi firma olursa olsun bu vakitten sonra eskisi gibi para kazanamazlar. Seri üretim yapar gibi değişik telefonlar üretiyorlar. İnsanlar parayı kolay kazanmıyor. Telefon alıyorsun, 1 ay geçmeden yenisi çıkıyor. Bu kadar çok üretim yapılırsa hem insanların alım gücü düşer hem de küresel kriz bahanesi uydurulmuş olur. Zaten yeni çıkan telefonların alınmasını gerektiren iyi bir sebepte yok. 8,10 veya 20 MP kameralı veya 10,20 GB hafızalı telefon çıkartmanın ne anlamı var. Resim çekmek isteyen gitsin fotoğraf makinesi alsın, müzik dinlemek isteyen de gitsin mp3 çalar alsın. Böyle şeyler için kimse para vermez. Turistlere bakıyorum adamlarda Nokia'nın düşük fiyatlı cep telefonları var. Çok nadir olarak yüksek fiyatlı cep telefonu kullananlar oluyor. Pahalı telefon kullanma sevdası biz Türk Milletine ait bir özellik herhalde.

shadowmaster2007 'a katılıyorum, kamerasız telefon çıkardıkları gün gidip alacağım bir tane, fotoğraf makinam da var mp3 çalarım da... Kullanmayacağım özelliklere para bayılmak istemiyorum telefonda ...

İphone ile hiçbi telefon baş edemez arkadaşlar artık kabullenin !

nokia tekel iken son derece hatalı hamleler yaparak sadece cebini doldurma yolunu seçtiği için gelecekte kaybedeceği gerçeği ile yüzleşmek zorunda.

takmişiniz kafanıza model farkını işletim sistemin şunu bunu ama hiç kalite farkını kamera mercek farkını hiç ortaya koymamışsınız kaçtane nokia da üretim hatasını gördünüz her gün chip online girdiğimde apple için pil hatası aşırı ısınma gibi bis sürü hata ortaya çıkmış bence biraz daha mantıklı düşünün...

"8,10 veya 20 MP kameralı veya 10,20 GB hafızalı telefon çıkartmanın ne anlamı var. Resim çekmek isteyen gitsin fotoğraf makinesi alsın, müzik dinlemek isteyen de gitsin mp3 çalar alsın. Böyle şeyler için kimse para vermez. " demişsin
-Saçmalama hocam,MP haberleri bile bangır bangır çıkıyor. Demekki önemseniyorki reklamlar haberler hiç durmuyor. Mantıklı olmak gerekirse. Bir cebinde telefon, bir cebinde GPS, bir cebinde MP3 çalar, bir cebinde fotoğraf makinesi, kucağındada DVD player ile gez. eeee 4 cebin olduğunu varsaysak cüzdanını nereye koyacaksın? En güzel teknolojik olay hepsini bir yerde toplamak. Mesela Mp3 çalarınla müzik dinliyorsun ve otobüstesin telefonunda çantanda, biri seni ararsa nasıl duyacaksın? çağrısını duyamadığın telefonu taşıma daha iyi, fotoğraf makinesi ayrıca olsa sadece özel günlerde fotoğraf çekmeyi umduğun durumlarda yanına alırsın. Ama hepsi bir alette toplanınca her an müzik dinleyebilir müzik dinlerken arandığını bilebilir, dilediğin an fotoğraf yakalayabilir, sadece bir kabloyla filmleri TV üzerinden izleyebilir, ayrıca GPS cihazında her an yanında olur.
Benim N96 ve N85 tecrübemden sonra Nokia artık gözümden düştü, telefonlar iyi hoş güzel ama işletim sistemleri beş para etmez ücretsiz bitane bile oyun vermiyorlar, herşeye para ücretsiz programları bile yükleyemiyoruz. Yok sertifika bul yok hack yap ölme eşeğim ölme birde olsa gam yemeyeceğim. 1500 TLye telefon al oyun program ıvır zıvır için para ver telefon olsun 2000 TL. Kronometre yok programı satın alsan 10 € bide iyisinden alayım dersen lüzumsuz 4-5 programı birleştirmişler 20-30 € ya giydirmeye çalışıyorlar. GPS fiyatlarını hiç sormayın zaten.
Bundan sonra ya Apple yada Microsoft

Alınmayın ama Nokia tam "kıro" işi ,şu köşebaşı tezgahlarında telefon satan arkadaşlar var ya birileri öğretmiş en iyisi Nokia'dır Nokia'dan şaşma diye bizim Nokia'cılar da o hesap .Hiç bir dayanak noktası olmadan körleme bi inanış . Malzeme kalitesi desen yok hepsi gacır gucur plastik ,Symbian bi türlü gelişemedi arayüzü berbat ,yavaş, kullanışsız,fiyat desen uçuk kaçık . Ne zaman "Akıllı telefon" kavramı çıktı o zaman Nokia bocaladı ,en son popüler modeli 6600 olan bir firma . Yeniliklere ayak uydurmadı . O artık bi şehir efsanesi :P

iphone de sadece tac screen özelliği var başka bişiyi yok ki NOKIA CONNEGTİNG PEEOPLE DİYORUM iphone taştır alanlar birgün kafasını taşa vuracaktır...

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir