Nokia'nın bilgisayarı ve ilk reklam filmi...

Nokia'nın bilgisayarı nasıl olacak; Microsoft bu işin neresinde? İlk reklam filmi ve cevaplar burada

  • Ali Güngör
Nokia'nın bilgisayarı ve ilk reklam filmi...
Nokia netbook şık bir tasarıma sahip

Nokia'nın büyük ilgi uyandıran netbook'u Booklet 3G, yayınlanan ilk resmi reklam filmiyle ortaya çıktı. Video bağlantımıza tıklayarak ulaşabileceğiniz reklam filmi, netbook hakkında merak edilen hemen her şeyi açıklıyor. Ama ortada cevap arayan bir soru daha var: Cep telefonu devi Nokia, yeni netbook'u Booklet 3G ile neden bu pazara giriyor?

Sorunun cevabı mobil genişbant internet bağlantı hizmetlerinin büyüyen bir piyasa olması ve Nokia'nın zaten beraber çalıştığı cep telefonu servis sağlayıcılar tarafından yürütülmesi.

Yeni bir netbook, aynı dağıtım kanalları üzerinden daha geniş müşteri kitlesine ulaşmaya veya mevcut Nokia cep telefonu müşterilerinin farklı ihtiyaçlarının da Nokia tarafından sağlanmasına yönelik bir adım.

Samsung gibi firmalar cep telefonu üretmenin yanı sıra netbook da üretiyorlar. Bu firmalar Nokia'nın rakibi ve sadece cep telefonu üreterek rekabette ayakta kalmak oldukça zor. Nokia cep telefonu ve netbook'u paket anlaşmalarla çok daha uygun alım koşullarıyla sunarak markasını seven müşterileri korumak istiyor. Sadece müşterilerini korumak değil, yeni şartlara uygun bir şekilde daha fazla müşteri çekmek istiyor.

Habere devam etmeden önce Nokia'nın Booklet 3G için çektiği reklam video'suna göz atmayı ihmal etmeyin. İkinci sayfada anlatacaklarımız için önemli bir temel oluşturacak.

Nokia, yeni Apple olmaya mı çalışıyor?

Nokia, Apple'ı mı örnek alıyor?

Windows 7 Starter Edition kullanacak olan Booklet 3G, rakiplerini geride bırakabilecek mi henüz belli değil. Ancak onlarla rekabet edecek seviyede olduğu yayınlanan özelliklerden ve uzun pil ömründen açıkça görünüyor. HDMI özelliği de Nokia'nın Booklet 3G'sinin sıradan bir netbook değil, kendini piyasadaki benzerlerinden farklılaştıran bir ürün olduğunu gösteriyor.

10 inç ekranda HD-Ready önemli olsun ya da olmasın, bu tür farklı özellikler pazarlamada büyük önem taşıyor. Dahili 3G ise etrafta sallanan bir 3G modem istemeyen kullanıcılar için hem ergonomik önem taşıyor, hem de ek modem masrafını ortadan kaldırarak bu netbook'u daha ekonomik bir seçenek haline getiriyor.

Nokia yönetici başkan yardımcısı Kai Oistamo, Nokia-Microsoft ortak girişimlerinden bahsederken bunun daha başlangıç olduğunu belirtmişti. Gelecekte Nokia'nın bilgisayar piyasasına yönelik yeni girişimlerini bekleyebiliriz. Hatta biraz spekülasyon yaparsak, Nokia'nın alüminyum kasası ve tasarımına bakarak Nokia'nın bu pazarda tarza önem veren, Apple'vari bir strateji izleyeceğini de düşünebiliriz. Ama bu kadar ileri gitmeden önce fiyatları görmemiz gerekecek.

Okuyucu Yorumları

Toplam 8 Yorum

acaba işletim sistemibi SIMBIAN yapsa da ve PC YE UYARLASA daha da NOKIA laşmazmı ?

işte ozaman APPLE vari bir yapı oluşur

NOKIA senden tek isteğimiz APPLE gibi insanların teknolojilerini engellemek için patentleri alıp alıp rafa kaldırma ve teknolojiyi geliştirenlerden ol ve bu kervanda kal.

tüm desteklerimiz seninle olur ozaman

saygılar

Editörün notu:
Bağlantı düzeltildi.

Nokia her yıl 88 tane de netbook modeli çıkarır artık :P

nokia pazarda taş gibi sağlamlığı ve ayrı bir dizayn tarzı ile ayrı bir yeri vardır. sanıyorumki uygulayacağı fiyat politikası apple gibi uçuk kaçık olmayacaktır.

yakışır nokiaya pc dünyasına girmek

bazı söylentilere göre fiyatının 700 € olacağı. buda netbook fiyatlarına göre oldukça yüksek. ama 12 saatlik pil ömrü, hd ekran, hdmi çıkış, 3g, ve gps(tek başına bile en az 100 € luk cihaz) olduğu göz önüne alınırsa bu fiyat makul olabilir.

Birbirinin aynısı bir sürü telefon çıkaran Nokia, umarım bilgisayarlarında da aynısını yapmaz.

Pil olarak kağıt üzerinde 12 saat
Msi'ın son çıkan ve ülkemizde satılan netbookunun da 15 saat kapasitesi var.

İnanılmaz bir şey değil yani :)

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

İlginizi çekebilir