Nokia'nın büyük Symbian planı

Nokia, akıllı telefon pazarının önemli ismi Symbian'ı satın alıyor. Şirketin gelecek planları burada

Nokia'nın büyük Symbian planı
Nokia, Symbian'ı satın alarak Windows Mobile'ı iyice zor durumda bırakabilir.

Symbian işletim sisteminin üreticisi İngiliz Symbian firmasının %48'ini elinde bulunduran Nokia, 410 milyon dolar karşılığında şirketin kalan hisselerini de satın alacak. Symbian yazılımlarından lisans ücretini kaldırarak telefon satışlarını artırmayı planlayan Nokia, bu şekilde aralarında Google'ın da bulunduğu yeni rakiplerine karşı avantaj sağlamayı hedefliyor.

Symbian'ın yazılımları Smartphone, yani bilgisayar özelliklerine sahip cep telefonlarının üçte ikisinde, tüm cep telefonlarının ise %6'sında kullanılıyor. Fakat Symbian'ın hegemonyası Google'ın Android'i ve Apple'ın iPhone'u gibi yeni platformlar tarafından tehdit ediliyor.

Günümüzde Symbian'ın en büyük rakibi Microsoft Windows Mobile işletim sistemi. Fakat Microsoft'un tüm çabalarına rağmen bu işletim sisteminin A.B.D'deki pazar payı sadece %13. Araştırma şirketi Strategy Analytics'e göre Microsoft'un telefon başına talep ettiği fiyat 8 ila 15 dolar arasındayken, Symbian'ın ortalama 4.10 dolar. Bu da pazara girmeye çalışan Microsoft üzerinde büyük bir baskı oluşturuyor.

Tüm dünyada satılan cep telefonlarının %40'ını üreten Nokia, Symbian'ın kalan %52'lik hissesini satın almak için 264 milyon euro ödeyecek.

Büyük Symbian işbirliği

Nokia, Symbian yazılımını daha da geliştirmek amacıyla diğer büyük cep telefonu üretici firmalar ve AT&T, NTT DoCoMo, Vodafone gibi operatörler ve çip üreticileri Texas Instruments ve STMicroelectronics ile birlikte Symbian Foundation isimli projeyi oluşturdu. Finlandiyalı cep telefonu devi, 2009 yılında kurmayı planladıkları bu ortak Symbian platformuna Symbian ve S60 yazılımlarıyla katkı sağlayacak. Diğer üye üreticiler de bu platforma UIQ ve MOAP yazılımlarını sunacaklar.

Nokia yöneticilerinden Kai Oistamo, bu projenin daha büyük, birleşmiş ve uyumlu bir platform oluşturma şansı yarattığını belirtti. Oistamo'ya göre bu proje yeni ürünleri daha hızlı piyasaya sürmelerini de sağlayacak.

Sony Ericsson, Ericsson, Panasonic ve Siemens Symbian antlaşmasını kabul etti. Samsung Electronics'in de bu firmalara katılması bekleniyor. Nokia bu alımın masraflarını 2010 yılında karşılamış olacağını ve 2011 yılında kara geçeceğini öngörüyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 10 Yorum

geç bile kaldı nokia.

windows mobile nin yeteri kadar yaygınlaşmamasının sebebi fiyatlarının yüksek olması, eğer ms fiyat düşürürse, üreticilerin çoğu tercih edeceklerdir. symbian nın en büyük avantajı, kullanımı hızlı

windows mobile ve symbianın yeteri kadar kullanımının artmaması, bilgisayar kullanımını andırmalarıdır, özellikle windows mobile

Bu şimdi p1i telefonum için, symbian desteğinin olmayacağı anlamına mı geliyor?

"windows mobile ve symbianın yeteri kadar kullanımının artmaması, bilgisayar kullanımını andırmalarıdır, özellikle windows mobile"

Bu yoruma çok katılıyorum. Elde, parmaklarla kullanılacak bir cihazın daha sade ve sezgisel kullanıma sahip olması gerekiyor. iPhone bu konuda devrim yarattı. Windows Mobile'ın son sürümüne de bakarsanız iPhone'un izlerini görebilirsiniz.

Pardus yükleyin Simbiyanda neymiş :D
Pardus milli yazılım , her derde deva ...

"Pardus yükleyin Simbiyanda neymiş :D
Pardus milli yazılım , her derde deva ..."

Bu ne ya dalga mı geçiyorsun... Sen o zaman cep telefonuna pardus'unu yükle. Lütfen mantık sınırlarını zorlayan yorumlar yapmayın...

Lion Heart

Espri anlayışın kıt mı kardeşim adam dalga geçiyor

pardon arkadaşım o zaman. artık pardus lafına ve microsoft karşıtlığına dayanamıyorum çünkü...

nokianın iyi bir işletim sistemi ok güvenlik açısından oradan buradan şuradan virüs falan giriyormuş doğru mu?

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir